1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Proje okullarına öğretmen atama takvimi ve duyurusu ne zaman yayımlanacak?

Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde, proje okullarına ne zaman öğretmen ataması yapılacağına dair bir hüküm bulunmamakta olup, bu husus MEB'in takdirine bırakılmıştır.
18 Haziran 2018 10:05
+Aa- Yazdır
Proje okullarına öğretmen atama takvimi ve duyurusu ne zaman yayımlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca 2018 Yılı yaz dönemi il içi ve iller arası yer değiştirme duyuruları ve atama takvimleri yayımlanmış ancak bugüne kadar proje okullarına öğretmen atanması ile ilgili herhangi bir duyuru ve atama takvimi yayımlanmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği "Öğretmen olarak atanacaklarda aranacak genel şartlar" başlıklı 8. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) Öğretmen olarak atanacaklarda aşağıdaki genel şartlar aranır:

a) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.

b) Adaylık süresi dahil en az dört yıl öğretmenlik yapmış olmak.

c) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumuna atanacaklar bakımından, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

ç) Başvurunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adli veya idari soruşturma sonucu aylıktan kesme ya da daha üst ceza almamış olmak veya soruşturma sonucu görev yeri değiştirilmemiş olmak.

d) Proje yürütücüsü genel müdürlük veya eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlükçe aksi ayrıca kararlaştırılmadıkça atanacağı eğitim kurumunun bulunduğu ilde görev yapıyor olmak."

Madde hükümlerine göre adaylık dahil en az dört yıl öğretmenlik yapanlardan, son dört yıl içerisinde aylıktan kesme ve üzeri idari veya adli ceza almayanlar proje okullarına atanmak üzere başvuru yapabileceklerdir.

Mezkur Yönetmeliğin "Yönetici olarak görevlendirileceklerde ve öğretmen olarak atanacaklarda aranacak özel şartlar" başlıklı 10. maddesinde "(7) İhtiyaç halinde öğretmen seçimine ilişkin olarak, okulun proje okulu kapsamına alınmasına neden olan proje, protokol veya diğer durumların gerektirdiği özel şartlar ile seçim usulü proje yürütücüsü genel müdürlük veya eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlükçe kılavuzla açıklanabilir." hükmüne yer verilerek madde hükmü uyarınca proje okullarına öğretmen ataması yapılırken okulların türüne veya ihtiyacına göre özel şartların kılavuzla belirlenebileceği belirtilmiştir.

Yine, Mezkur yönetmeliğin "Öğretmen atama" başlıklı 13. maddesinde "(1) Bu Yönetmelikte aranan şartları taşıyan öğretmenler arasından eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlüğün inhası, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakanın onayı ile dört yıllığına atama yapılır. Eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlükçe belirlenen kriterlere göre görevinde başarı gösteren öğretmenlerin görev süresi ilk atamadaki usulle dört yıl daha uzatılabilir." hükümleri uyarınca proje okullarına öğretmen atamalarının bakanlıkça yapılacağı düzenlenmiştir.

Mezkur yönetmelikte atamaların ne zaman yapılacağına dair bir düzenleme yapılmamış, bu durum tamamıyla bakanlığın takdirine bırakılmıştır. Bu nedenle de, proje okullarına yapılacak atamaların duyurusunun yapılması ve atama takviminin açıklanması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:35 - Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinde değişiklik01:30 - Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde değişiklik01:22 - Fahrettin Altun'dan İYİ Parti'ye cevap00:04 - Tercihli emekli aylığı hangi halde mümkün?00:04 - Bakanlık Müşavirinin Mühendis olarak atanmasına mahkemeden onay00:00 - Şubeye gitmeden hemen başvurun!
00:00 - 9 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları23:57 - Denetim yapan bekçiler ile tartışarak ortalığı birbirine kattı23:53 - 'Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, 15 bin kişi de emekli'23:48 - Vali açıkladı: İlçelerimizde vaka sayıları tekrar yükseliyor23:45 - 7/24 hizmet verecek 'Kargo ATM'si'23:36 - Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı
23:34 - Polis memuru beylik tabancasıyla intihar etti23:32 - Cihangir İslam CHP'ye katılıyor23:27 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rasim Öztekin için taziye mesajı23:21 - 100 kişiden 42'si günde en az bir defa mobil oyun oynuyor23:20 - Türk denizaltılarının 'kalpleri' tamamlandı
23:13 - Milli Savunma Bakanı Akar Romanya'ya gitti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam