1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sivilden komiser yardımcısı alımı ne kadar doğru?

Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışan personel sivilden komiser yardımcısı alımının doğru olmadığını belirtiyorlar.
13 Haziran 2018 11:05
Yazdır
Sivilden komiser yardımcısı alımı ne kadar doğru?

Güvenlik, insanın en temel ihtiyaçlarından olup devletin vatandaşlarına karşı başta gelen temel görevleri arasında yer almaktadır. Güvenlik hizmetinin sağlıklı uygulanması açısından diğer tüm kamu hizmet alanları gibi (bir okul müdürünün öğretmen olmayıp öğretmenlere yöneticilik yapmasının getireceği kargaşa ve verimsizlik gibi) tecrübeli, alanında uzman, liyakatli kişilerce yönlendirilmesi gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğünün komiser yardımcılığı alım ilanlarında bu temel niteliklerin baz alındığını görmemekteyiz.

Emniyet Genel Müdürlüğünün meslek içi ve sivilden olmak üzere 2 farklı komiser yardımcısı temin uygulaması bulunuyor. Esas itibariyle tecrübe ve liyakat açısından Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sadece ve sadece MESLEK İÇİNDEN adil şekilde yapılan yazılı sınavlarla komiser temin edilmeliyken yapılan son duyurular polis teşkilatında şok etkisine sebep olmuştur.

25 Mayıs 2018 tarihli ilanda sivilden 3000, meslekten ise sadece 500 komiser yardımcısı alınacağı duyurulmuştur (İlaveten 500 komiser yardımcısı meslekten alınacağı duyurulmuş, fakat bu personel sadece Özel Harekat Başkanlığında görev alacak)

Emniyet teşkilatı içerisinde onbinlerce lisans mezunu tecrübeli, liyakatli polis memuru mevcutken sivilden komiser yardımcısı temin edip tecrübe, risk gerektiren bir işte yönetici vasfında bulundurmanın ne derece doğru olduğu kamuoyunun takdirine kalmıştır. Emniyet hizmetlerinde yapılan bir hatanın geri dönüşü olmayacağı ve can kaybı gibi telafisi mümkün olmayan şeylere sebep olacağı aşikardır.

Bu meyanda 28.09.2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan PAEM mezuniyet töreninde 2020'ye dek sivilden komiser yardımcısı temini yapılacağını ve bu tarihten itibaren "ihtiyacın ortadan kalkacağını" belirtmiştir.

İlgili haber için tıklayınız.

Mağdur polisler olarak, Sayın Cumhurbaşkanına polis teşkilatı içerisinde zaten onbinlerce lisans mezunu hatta ve hatta yüksek lisans öğrenimi yapmış polis memurlarının mevcut olduğunu hatırlatmak istiyor ve bu "ihtiyaç" tanımının ne olduğunu sormak istiyoruz.

Esasında sivilden sadece polis memuru almak ve tecrübe, liyakat kazanmasını bekleyerek sonraki safhalarda komiser yardımcısı olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Komiser yardımcısı olmak isteyen onbinlerce polis memuru temininin sadece meslek içinden yapılmasını, bu uygulama düşünülmüyorsa sivilden temin için belirlenen 3000 sayısının yarı yarıya olacak şekilde tecrübeli polislere ilave edilmesini talep etmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
109 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:38 - Memur adaylarından, İSKİ'ye sözlü sınav tepkisi01:13 - MEB'den sağlık alanı için dala geçiş işlemleri açıklaması01:06 - Yabancı uyruklu adaylar sınavlara hangi belgeyle girecek?01:00 - MEB'den tasdikname düzenlenmesi açıklaması00:52 - Özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici yetiştirme kursu düzenlenecek00:50 - İşte bu hafta okullarda oynanacak oyunlar00:49 - İşte okul öncesi yaz eğitiminin detayları00:48 - 100. yıl karesinde sadece bir parti başkanı yer almadı00:35 - AB ülkeleri, yeşil pasaportluya Türklere kontrolü sıklaştırdı00:05 - Sınıf öğretmenleri haftada kaç saat ders ve ek ders alabilir?
00:05 - 20 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Mansur Yavaş, bütün sol sitelere reklam verdi23:20 - YÖK Başkanı, doktora yapan öğrencilerle buluşacak22:53 - 'Hiç kimse zillete düşüp yanlış hesap yapmasın'22:46 - 6 kişinin öldüğü arazi kavgasıyla ilgili 10 gözaltı22:40 - Bayraktar: Türkiye dünyanın en iyisi İHA'sını yaptı22:34 - Memur olma vaadiyle dolandırıcılık yapan memur tutuklandı22:28 - Fener alayında 400 metrelik Türk bayrağı açıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam