1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aile Bakanı: 'KADES'i kadınlarımız akıllı telefonlarına indirsinler

Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadına şiddeti önleme projelerini anlatarak, "KADES'i kadınlarımız akıllı telefonlarına indirsinler. Kendilerini güvende hissetmediklerinde, düğmeye bastıklarında kolluk kuvvetlerimiz yanlarına geliyor" dedi
13 Haziran 2018 09:10
Yazdır
Aile Bakanı: 'KADES'i kadınlarımız akıllı telefonlarına indirsinler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Habertürk TV'de Veyis Ateş'in sunduğu 'Akılda Kalan Özel' programında özetle şunları söyledi:

KADINA ŞİDDET: Bu konuda farkındalığı artırdık. Gerekli yerlere başvuru yapmıyorlar, fiziksel belirti yoksa bir kahır çekiyorlardı. Şiddet mağduru kadınlarımızın 7/24 yanındayız, hizmetindeyiz. Daha önce şiddete uğrayan kadının gidecek yeri yoktu. Ağır şiddete maruz kalan kadınları korumaya yönelik yeni yöntemlerimiz var. Hayati riski olan kadınlar mutlaka bize başvursun. Biz şiddet uygulayana kelepçe takıyoruz. Alo 183 çağrı hattı ile kadınlarımızın hizmetindeyiz. KADES'i (Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) akıllı telefonlarına indirsinler. Kendilerini güvende hissetmediklerinde düğmeye bastıklarında kolluk kuvvetlerimiz yanlarına geliyor.

KIZLARIN OKUTULMASI: 2002'de kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 40'tı. Bugün yüzde 82.5'e ulaştı. 2 kat artış var. Çok iyi bir noktaya geldik. Ama bunu da yeterli görmüyoruz. Bunun için destekler verdik. Şartlı eğitim yardımları verdik. Yardımları, okul için kullanıldığından emin olmak için anneye verdik. Okuma yazma bilmeyen kadın kalmasın istiyoruz.

SOSYAL YARDIM KARTI: Mutlak yoksulluk ve nispi yoksulluk diye kavramlar var. Mutlak yoksulluğu tamamen ortadan kaldırdık. Son 15 yılda dünyada yoksulluğu azaltan ülke olduk. Biz iktidara geldiğimizde orta insani gelişmişlik düzeyindeydik. Bugün yüksek insani gelişmekte olan ülke olduk. Sosyal yardım uygulaması ile kartlarıyla istedikleri şekilde alışveriş yapabilecekleri bir uygulamayı getirdik. 2 milyon hanede sosyal yardım kartı olan bir ülkeyiz biz. Türkiye'nin en büyük başarısı, son 15 yılda sosyal politikalar sessiz devrimidir. Biz sessiz bir devrim gerçekleştidik.

6 BİNİ AŞTI: Çocuk evleri sitesi dediğimiz villa tipi, bahçesinde çocuk parklarının olduğu alanlar var. Bir de çocuk evleri var, daire şeklinde. Koruyucu aile sayımız 6 bini aştı. Sosyal incelemeler yapıyoruz. İşleri hızlandıracak şekilde işlem yaptık. Bürokrasiyi azaltacak döneme geçtik. Evlat edinmede 40 yaş sınırı vardı, onu kaldırdık.

ÇOKLU DOĞUMDA ÇOCUK BAŞINA 150 TL DESTEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ciner Medya Grubu'nu ziyaret etti. Ciner Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ ile yaptığı görüşmede de açıklamalarda bulunan Bakan Kaya, aile dostu dizilere 12 milyon bütçeli teşvikte bulunulacağını söyledi. Aile Bakanı Kaya ikiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum yapan kadınlar için de yakın zamanda, çocuk başına 150 liraya varan destek verileceğini belirtti.

Habertürk
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:38 - Memur adaylarından, İSKİ'ye sözlü sınav tepkisi01:13 - MEB'den sağlık alanı için dala geçiş işlemleri açıklaması01:06 - Yabancı uyruklu adaylar sınavlara hangi belgeyle girecek?01:00 - MEB'den tasdikname düzenlenmesi açıklaması00:52 - Özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici yetiştirme kursu düzenlenecek00:50 - İşte bu hafta okullarda oynanacak oyunlar00:49 - İşte okul öncesi yaz eğitiminin detayları00:48 - 100. yıl karesinde sadece bir parti başkanı yer almadı00:35 - AB ülkeleri, yeşil pasaportluya Türklere kontrolü sıklaştırdı00:05 - Sınıf öğretmenleri haftada kaç saat ders ve ek ders alabilir?
00:05 - 20 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Mansur Yavaş, bütün sol sitelere reklam verdi23:20 - YÖK Başkanı, doktora yapan öğrencilerle buluşacak22:53 - 'Hiç kimse zillete düşüp yanlış hesap yapmasın'22:46 - 6 kişinin öldüğü arazi kavgasıyla ilgili 10 gözaltı22:40 - Bayraktar: Türkiye dünyanın en iyisi İHA'sını yaptı22:34 - Memur olma vaadiyle dolandırıcılık yapan memur tutuklandı22:28 - Fener alayında 400 metrelik Türk bayrağı açıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam