1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ekonomide tek elden koordinasyon

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte sayıları 10'u bulan koordinasyon kurullarının kaldırılarak tek merkezden yönetileceğini söyledi
14 Haziran 2018 08:55
Yazdır
Ekonomide tek elden koordinasyon

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ekonomi yönetimi de yeniden yapılandırılacak. Yeni sistemle birlikte Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu gibi 'koordinasyon kurulları' olmayacak. Bu şekilde en az 10 kurul bulunduğunu belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal koordinasyonun tek bir sağlanacağını bildirdi. Ağbal "Ben 'Koordinasyondan senkronizasyona geçelim' diyorum. Senkronize olan tek çatı bir yönetim hiyerarşisi ve güçlü, bir işi başından sonuna kadar yapabilen bir bakanlık çatısı. 'Bakanlar Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) türü yapılarda toplantılar yapsınlar, ekonomiyi bu kurullar yönetsin', hayır. Bizim kurullar yönetiminden çıkmamız lazım. Yeni dönemde icranın başında Cumhurbaşkanı var, Bakanlar Cumhurbaşkanın icrasına yardımcı olan ajanlar durumunda. Çok sayıda koordinasyon yapımız var, Para Kredi Koordinasyon Kurulu, EKK, Yüksek Planlama Kurulu, saysam herhalde 10 tane kurul çıkar. Hepsini ortadan kaldırıp tek bir hiyerarşide karar mekanizmaları üretmek lazım. Ekonomi yönetimi yeni dönemde böyle bir yapıya sahip olacak. Ancak düzenleyici, denetleyici kurullar faaliyetlerini yapmaya devam edecekler. Bizim kast ettiğimiz kurul yapıları, ekonomideki bakanlıklar arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere oluşturulan kurullardır" dedi.

'MERKEZ'E DOKUNULMAYACAK

Ağbal, Merkez Bankasının yapısıyla ilgili olarak da "Merkez Bankası tamamen dışarıda bağımsız bir konumda. Merkez Bankası Kanunun getirdiği güvenceler çerçevesinde para politikasını uygulamaya etkin şekilde devam edecek" ifadelerini kullandı. Yeni dönemde bazı bakanıkların da birleştirileceğini belirten Ağbal "Reel sektöre, finans sektörüne, kamu ekonomisine dönük birbiriyle ilintili görev ve fonksiyonları olan bakanlıkların aynı çatı altında toplanması çok önemli" diye konuştu.

Bedelli askerlik ile ilgili şu an bir çalışmamız yok

Bakan Ağbal, bedelli askerlikle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Gençlerimiz bunu talep ediyorlar. Diğer taraftan ülkemizin savunma ve güvenlik ihtiyaçları önemli. İçeride ve dışarıda önemli operasyonlar, savunma güvenlik faaliyetleri devam ediyor. Hükümet olarak bu konuyla ilgili bütün hassasiyetleri dikkate alınarak çalışmalar yapılacak. Burada ilk olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yapması beklenir. Ama Maliye Bakanlığı olarak şu anda bizim böyle bir çalışmamız yok."

Osman Çobanoğlu

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam