1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ekonomide tek elden koordinasyon

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte sayıları 10'u bulan koordinasyon kurullarının kaldırılarak tek merkezden yönetileceğini söyledi
14 Haziran 2018 08:55
Yazdır
Ekonomide tek elden koordinasyon

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ekonomi yönetimi de yeniden yapılandırılacak. Yeni sistemle birlikte Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu gibi 'koordinasyon kurulları' olmayacak. Bu şekilde en az 10 kurul bulunduğunu belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal koordinasyonun tek bir sağlanacağını bildirdi. Ağbal "Ben 'Koordinasyondan senkronizasyona geçelim' diyorum. Senkronize olan tek çatı bir yönetim hiyerarşisi ve güçlü, bir işi başından sonuna kadar yapabilen bir bakanlık çatısı. 'Bakanlar Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) türü yapılarda toplantılar yapsınlar, ekonomiyi bu kurullar yönetsin', hayır. Bizim kurullar yönetiminden çıkmamız lazım. Yeni dönemde icranın başında Cumhurbaşkanı var, Bakanlar Cumhurbaşkanın icrasına yardımcı olan ajanlar durumunda. Çok sayıda koordinasyon yapımız var, Para Kredi Koordinasyon Kurulu, EKK, Yüksek Planlama Kurulu, saysam herhalde 10 tane kurul çıkar. Hepsini ortadan kaldırıp tek bir hiyerarşide karar mekanizmaları üretmek lazım. Ekonomi yönetimi yeni dönemde böyle bir yapıya sahip olacak. Ancak düzenleyici, denetleyici kurullar faaliyetlerini yapmaya devam edecekler. Bizim kast ettiğimiz kurul yapıları, ekonomideki bakanlıklar arasındaki koordinasyonu sağlamak üzere oluşturulan kurullardır" dedi.

'MERKEZ'E DOKUNULMAYACAK

Ağbal, Merkez Bankasının yapısıyla ilgili olarak da "Merkez Bankası tamamen dışarıda bağımsız bir konumda. Merkez Bankası Kanunun getirdiği güvenceler çerçevesinde para politikasını uygulamaya etkin şekilde devam edecek" ifadelerini kullandı. Yeni dönemde bazı bakanıkların da birleştirileceğini belirten Ağbal "Reel sektöre, finans sektörüne, kamu ekonomisine dönük birbiriyle ilintili görev ve fonksiyonları olan bakanlıkların aynı çatı altında toplanması çok önemli" diye konuştu.

Bedelli askerlik ile ilgili şu an bir çalışmamız yok

Bakan Ağbal, bedelli askerlikle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Gençlerimiz bunu talep ediyorlar. Diğer taraftan ülkemizin savunma ve güvenlik ihtiyaçları önemli. İçeride ve dışarıda önemli operasyonlar, savunma güvenlik faaliyetleri devam ediyor. Hükümet olarak bu konuyla ilgili bütün hassasiyetleri dikkate alınarak çalışmalar yapılacak. Burada ilk olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yapması beklenir. Ama Maliye Bakanlığı olarak şu anda bizim böyle bir çalışmamız yok."

Osman Çobanoğlu

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
01:38 - Memur adaylarından, İSKİ'ye sözlü sınav tepkisi01:13 - MEB'den sağlık alanı için dala geçiş işlemleri açıklaması01:06 - Yabancı uyruklu adaylar sınavlara hangi belgeyle girecek?01:00 - MEB'den tasdikname düzenlenmesi açıklaması00:52 - Özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici yetiştirme kursu düzenlenecek00:50 - İşte bu hafta okullarda oynanacak oyunlar00:49 - İşte okul öncesi yaz eğitiminin detayları00:48 - 100. yıl karesinde sadece bir parti başkanı yer almadı00:35 - AB ülkeleri, yeşil pasaportluya Türklere kontrolü sıklaştırdı00:05 - Sınıf öğretmenleri haftada kaç saat ders ve ek ders alabilir?
00:05 - 20 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Mansur Yavaş, bütün sol sitelere reklam verdi23:20 - YÖK Başkanı, doktora yapan öğrencilerle buluşacak22:53 - 'Hiç kimse zillete düşüp yanlış hesap yapmasın'22:46 - 6 kişinin öldüğü arazi kavgasıyla ilgili 10 gözaltı22:40 - Bayraktar: Türkiye dünyanın en iyisi İHA'sını yaptı22:34 - Memur olma vaadiyle dolandırıcılık yapan memur tutuklandı22:28 - Fener alayında 400 metrelik Türk bayrağı açıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam