1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sahte akademisyenliği önleyecek sistem devreye alındı

YÖK yaptığı açıklamada, Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sisteminin açıldığını belirtti
14 Haziran 2018 12:40
Yazdır
Sahte akademisyenliği önleyecek sistem devreye alındı

YÖK yaptığı açıklamada, Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sisteminin açıldığını belirtti

YÖK'TEN YAPILAN AÇIKLAMA

"Yeni YÖK" tarafından, geçtiğimiz yıllarda e-devlet kapısı üzerinden öğrenci ve akademisyenlere sunulan birçok hizmet ve yakın bir zaman önce herkesin kullanımına açılan YÖKMOBİL'den sonra bir teknolojik yeniliğe daha imza atıldı: "Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" haberine ulaşmak için tıklayınız.

YÖK'TEN AKADEMİSYENLERE MÜJDE: ÖĞRETİM ELEMANI BELGESİ ARTIK E-DEVLETTE

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı son dönemlerde yapmış olduğu "dijitalleşme" çalışmalarına hızla devam ediyor.

"Yeni YÖK" tarafından, geçtiğimiz yıllarda e-devlet kapısı üzerinden öğrenci ve akademisyenlere sunulan birçok hizmet ve yakın bir zaman önce herkesin kullanımına açılan YÖKMOBİL'den sonra bir teknolojik yeniliğe daha imza atıldı: "Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi"

Öğrenci ve akademisyenler için birçok hizmet e-devlet üzerinden açılmıştı

Bilindiği üzere "Yeni YÖK" tarafından e-devlet kapısı üzerinden hali hazırda "Üniversite E-Kayıt / E-Kayıt Belgesi Doğrulama, Öğrenci Belgesi Sorgulama / Doğrulama, Yükseköğretim Mezun Belgesi (Diploma) Sorgulama / Doğrulama, Yurt Dışı Diploma Denklik Ön Başvuru İşlemi, Denklik Başvurusu Sorgulama, Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama ile Tez Tarama" uygulamaları öğrenci ve akademisyenlerin hizmetine sunulmuştu.

"Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" açıldı

E- Devlet kapısı üzerinden YÖK tarafından hizmete yeni açılan "Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" sayesinde artık akademisyenler, kendi kadro bilgilerini içeren belgeyi üniversitelerine dilekçe ile müracaat edip yazı sürecini beklemeden, sadece e-devlet'e girerek çok daha kolay ve hızlı bir şekilde temin edip dökümünü alabilecek ve istediği kamu kurumu veya özel şirkete verebilecek. Belgenin verildiği kurum eğer isterse yine e-devlet kapısı üzerinden belgenin doğrulamasını yapabilecek.

Öğretim Elemanı Sorgulama ve Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

"Öğretim Elemanı Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak görev yapan akademisyenlere ait bilgilerin yer aldığı Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sunulmaktadır.

E-devlet kapısından T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan akademisyenler, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı başlığı altında yer alan bölümde "Öğretim Elemanı Belgesi Sorgulama Sistemi" kısmına giriş yaparak, kendi kadro bilgilerini içeren belgenin dökümünü alıp bu resmi belgeyi beyan edeceği kamu kurumu veya özel şirkete verebilecektir.

Öğretim Elemanı belgesinin sağ üst köşesinde yer alan barkod üzerinde kişiye özel bir numara bulunmaktadır. Akademisyenler kendilerine ait barkodlu belgeleri oluşturup dökümünü alabilmekte ve ihtiyaç duyan kurumlara gerek T.C kimlik numaraları ile birlikte barkod numaralarını gerekse belgenin dökülmüş halini verebilmektedirler. Belgenin verildiği kurumda istediği takdirde yine e-devlet kapısı üzerinden T.C Kimlik ve barkod numarası ile belgenin doğrulamasını yapabilmektedir.

YÖKMOBİL uygulaması ile de belge doğrulaması yapılabilecek

Yakın bir zamanda herkesin kullanımına açılan YÖKMobil uygulamasında yer alan "YÖK Belge Doğrulama" seçeneğine belgenin sağ alt köşesinde bulunan karekod okutularakta belgenin doğrulaması yapılabilecektir.

160 bin akademisyen bu hizmetten faydalanabilecek

Akademisyenlerin bu belgeyi alabilmesi için kadro bilgilerinin YÖKSİS'e üniversiteleri tarafından mutlaka girilmiş olması gerekmektedir. Hali hazırda YÖKSİS yükseköğretim kurumlarımızda görev yapan toplam 160 bin akademisyenimizin bu uygulamadan faydalanabileceği görülmektedir.

Sahte akademisyenliğin önüne geçilebilecek

"Öğretim Elemanı Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" ile yükseköğretim kurumlarında görevli akademisyenlerin çalışma/kadro bilgilerine elektronik ortamda çok daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Üniversiteye başvurmaya gerek kalmadan zamandan tasarruf etmelerini sağlamak, gereksiz kırtasiye ve bürokratik işlemleri azaltmak ve belge sahteciliğinin önüne geçmek hedeflenmiştir. Bu sistem sayesinde son dönemlerde kendilerini özellikle sağlık alanında akademisyenmiş gibi gösterip çeşitli kazançlar elde eden kişilerin tespiti çok daha kolay olacaktır. Öğretim Elemanı Sorgulama ve Doğrulama Sistemi, Yükseköğretim Mezun Belgesi (Diploma) Sorgulama / Doğrulama sisteminden sonra bu kapsamda atılan önemli bir adımdır.

Veri Değişim Protokolü yapılan kurumlar

Akademisyenlerin kadro bilgileri aynı zamanda veri değişim protokolü yapılan kamu kurumları ile de paylaşılmaktadır. Bu sayede veri değişim protokolü imzalanan kurumlar, kişilerin öğretim elemanı olup olmama durumunu sistemden istifade ederek kendileri öğrenebilmektedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, TÜBİTAK ve TÜİK kadro bilgilerinin bu kapsamda paylaşıldığı kurumlardan bazılarıdır.

http://www.yok.gov.tr/web/guest/ogretim-elemani-sorgulama-dogrulama-sistemi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:38 - Memur adaylarından, İSKİ'ye sözlü sınav tepkisi01:13 - MEB'den sağlık alanı için dala geçiş işlemleri açıklaması01:06 - Yabancı uyruklu adaylar sınavlara hangi belgeyle girecek?01:00 - MEB'den tasdikname düzenlenmesi açıklaması00:52 - Özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici yetiştirme kursu düzenlenecek00:50 - İşte bu hafta okullarda oynanacak oyunlar00:49 - İşte okul öncesi yaz eğitiminin detayları00:48 - 100. yıl karesinde sadece bir parti başkanı yer almadı00:35 - AB ülkeleri, yeşil pasaportluya Türklere kontrolü sıklaştırdı00:05 - Sınıf öğretmenleri haftada kaç saat ders ve ek ders alabilir?
00:05 - 20 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Mansur Yavaş, bütün sol sitelere reklam verdi23:20 - YÖK Başkanı, doktora yapan öğrencilerle buluşacak22:53 - 'Hiç kimse zillete düşüp yanlış hesap yapmasın'22:46 - 6 kişinin öldüğü arazi kavgasıyla ilgili 10 gözaltı22:40 - Bayraktar: Türkiye dünyanın en iyisi İHA'sını yaptı22:34 - Memur olma vaadiyle dolandırıcılık yapan memur tutuklandı22:28 - Fener alayında 400 metrelik Türk bayrağı açıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam