1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tatvan Nemrut Krater Gölüne yolculuk

Hafta içinde boyutları bakımından dünyanın en büyük ikinci krater gölü olan Bitlis İli Tatvan ilçesi sınırları içinde yer alan Nemrut Krater gölünü ziyaret ettim. Yusuf Demir yazdı....
06 Temmuz 2018 00:04
Yazdır
Tatvan Nemrut Krater Gölüne yolculuk

Yusuf Demir

Hafta içinde boyutları bakımından dünyanın en büyük ikinci krater gölü olan Bitlis İli Tatvan ilçesi sınırları içinde yer alan Nemrut Krater gölünü ziyaret ettim.

2800 rakımlı Nemrut Volkanik dağının zirvesinde bulunan göl, ismi bakımından genel olarak Adıyaman Nemrut ile karıştırılmaktadır.

Ancak son zamanlarda oldukça bilinilirliği artmıştır.

Nemrut krater gölüne Tatvan girişinden gidilmekte...

20 kilometrelik yolun 10 km'lik kısmı 2016 yılında asflanmıştı. Kalan 10 kilometrelik yol ise parke taşlarla döşenmişti. Yolun bu şekilde düzenlenmesiyle, 20 km'lik yol arabayla 25 dakikada gidilebiliyordu.

Ancak geçen yıl özellikle yolun parke taşlı kısmında taşlar yerinden oynamaya başlamaya ve sorun oluşturmaya başlamıştı. Ayrıca yolun 7 km.'sinde asfalt yolda çökme meydana gelmişti. Yolun 16. km'sinde ise araçların geçişini engelleyecek şekilde yolda sorun oluşmuştu.

Bu sorunlar bu hafta başından itibaren çözülmeye çalışılıyordu. Sorunca sebebini öğrendik. Hafta sonu festival vardı ve festival dolaysıyla yol düzeltiliyordu.

Oysaki burada festival olmasa dahi, her kış ve her büyük yağmur sonrasında, yolun düzenli olarak takibi gerekmekte...

Tüm zorluklara rağmen 35 dakikalık bir yolculuktan sonra 2800 rakımdaki krater gölüne ulaştık.

Ama krater gölünün çevresi her zaman olduğu gibi bakımsız. Hem küçük gölde hem de büyük gölde iki küçük büfe var ama sadece çay ve su bulabiliyorsunuz.

Gölü seyir edebilecek mekana bu yıl bir demir kafes inşa edilmiş ama büfedeki yetkilinin söylediğine göre, festival sonrasında bu demir kafes de sökülüp geri götürülecek...

Biz arkadaşlarla çay içtikten sonra, döndük. Diğer benzer göllere nazaran bu krater gölünde sandalla gezinti, sosyal tesis, tuvalet gibi neredeyse hiçbir imkan bulunmadığı pek yapılabilecek bir şey yok. Burada vakit geçirebilmek için kendi mangal malzemenizi kendiniz getirmelisiniz.

Dönüş yolunda, bir de teleferikin bulunduğu tepeye çıktı. Bu yol, ulaşım açısından hiç uygun değil, kimseye tavsiye etmiyorum ama aracı iyi olanlar bu zirveyi de mutlaka görmeli, 2800 rakımdaki kekikleri ve papatyaları koklamadan dönmemeli.. (Manşet resmindeki fotoğraf bu zirveden çekildi)

Bir dahaki ziyaretimiz de umarız, Artvin Borçka Karagöl'de yapılan bir düzenleme gibi, mevzuat engelleri aşılarak, sosyal donatıların yapıldığı, yolların sorunsuz olduğu bir Nemrut krater gölü ile karşılaşırız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
08:15 - DHKP-C'nin kozmik odasına girildi07:50 - Muharrem İnce yaptırdığı ankete güveniyor: Yüzde 5407:45 - TOGG adı markalaştı: Dünyada ve Türkiye'de çok beğenildi07:35 - İstanbul Sözleşmesi Çalışma Platformu rapor hazırladı07:30 - Baro parayı gece kulübünde yedi07:15 - AK Parti'de kongreler bugün başlıyor
07:05 - Lobilere inat çarklar dönüyor06:40 - Prof. Turan: Şiddeti azalmadı ne kadar kötü olabileceğini görüyoruz06:30 - Meteorolojiden kuvvetli rüzgar uyarısı - Haritalı06:11 - Akdenizde son sözü Türkiye söyler05:19 - Polis memurunun dikkati genç kızı hayata bağladı03:04 - Veri Paylaşımı Kurulu Yönetmeliği
03:03 - Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik03:01 - Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik03:00 - Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik02:58 - Dolar ve gram altın neden düştü, ne olacak?02:57 - Nükleer Tesislerin ve Nükleer Maddelerin Emniyetine İlişkin Yönetmelik
02:55 - Polis ev karantinası olan pozitif hastaları denetliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam