1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni boşalan eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirme nasıl yapılacak?

İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme yapılabilir mi?
31 Temmuz 2018 10:00
Yazdır
Yeni boşalan eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirme nasıl yapılacak?

İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme yapılabilir mi?

21.06. 2018 tarih ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin ; "Yürütülmekte olan uygulamalar" başlıklı Geçici 1. maddesindeki; "(1) Bu Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde başlatılan iş ve işlemler, aynı Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılır." hükümlerindeki iş ve işlemler 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimine göre sonuçlandırabilecektir.

Fakat yürürlükten kaldırılmış olan 22.04.2017 tarih ve 30046 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri kapsamında yayımlanan 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimine göre "2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme" süreci tamamlandıktan sonra en son güncellenen eğitim kurumu yönetici görevlendirme takviminde yer alan;

-İhtiyacı karşılanamayan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru,başvuru ve görevlendirme

06-10 Ağustos

kapsamında görevlendirilme yapılabilecek midir?

Bilindiği üzere, 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminin dayandığı Yönetmelik; 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yürürlükten kaldırılan yönetmelik" başlıklı 37. maddesindeki; "22/4/2017 tarihli ve 30046 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır." hükümlerine ile yürürlükten kaldırarak resmi eğitim kurumları yöneticiliklerinin görevlendirmelerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenmiştir.

Bu bağlamda, yönetici görevlendirmelerine ilişkin iş ve işlemlerde yeni yayımlanan 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümlerine göre işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminde yer alan 06-10 Ağustos tarihlerinde yapılması planlanan "İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme" kapsamında görevlendirme yapılamayacaktır.

Peki; İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme nasıl yapılacaktır?

Yeni yayımlanan 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Müdürlüğe ilk defa görevlendirme" başlıklı 24. maddesi 1. ve 7. fıkrasındaki; "(1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60'ı ile sözlü sınav puanının %40'ı dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

(7) Müdür ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdürlüğüne, görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, müdür olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir." hükümleri ile,

"Müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirme" başlıklı 25. maddesi 1. ve 5. fıkrasındaki; "(1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60'ı ile sözlü sınav puanının %40'ı dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

(5) Müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür yardımcılıklarına; görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, yönetici olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir." hükümlerine göre ihtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme yapılmaktadır.

Yeni yayımlanan yönetmelikteki yukarıda belirttiğimiz mevzuata göre, yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür veya müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye şu an için elimizde esas puanları yoktur.

Dolayısıyla herhangi bir yazılı sınav yapılmadığından ihtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirmeye esas bir puan bulunmadığından ihtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine eski usulle geçici görevlendirme yapılacaktır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:39 - Askerlik görevi için at sırtında yola çıktı, Yozgat'a ulaştı16:30 - Aktif görevdeki Yarbay ve Binbaşı'na FETÖ'den gözaltı16:18 - Kuzey Marmara Otoyolu'nun TEM kavşağı açılıyor16:15 - FETÖ'den el konulan hastane şifa dağıtacak16:10 - 'Bedelliden yoksul aile çocukları da yararlanabilsin'16:06 - Okula başlama yaşı 69 aya çıkıyor15:59 - Atak helikopteri Paris Havacılık Fuarı'nda15:50 - 'Mahrem imam' Yunanistan'a kaçarken yakalandı15:46 - Yıldırım: Yayından sonra Erdoğan ile görüştük15:39 - Sosyal medyada terör propagandasına 5 tutuklama
15:37 - Bakan Soylu: Tüm Türkiye'yi 112 çatısı altında toplayacağız15:33 - Türkiye'nin insan kaynağı sıralamasında dünyadaki yeri15:25 - Sözleşmeli personele 3+1 geliyor15:22 - CHP'den 'işsizlik rakamları' açıklaması15:18 - Yeni askerlik sistemi Cuma'ya kadar TBMM'den geçecek15:14 - Devlet koruması altında 14 bin çocuk var15:10 - Selçuk Üniversitesi teknisyeni elektrik akımına kapılarak öldü15:08 - 'Yatırımcı, Türkiye'nin doğruları yapmadığını gördüğü için kaçıyor'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam