1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni boşalan eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirme nasıl yapılacak?

İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme yapılabilir mi?
31 Temmuz 2018 10:00
Yazdır
Yeni boşalan eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirme nasıl yapılacak?

İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme yapılabilir mi?

21.06. 2018 tarih ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin ; "Yürütülmekte olan uygulamalar" başlıklı Geçici 1. maddesindeki; "(1) Bu Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde başlatılan iş ve işlemler, aynı Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılır." hükümlerindeki iş ve işlemler 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimine göre sonuçlandırabilecektir.

Fakat yürürlükten kaldırılmış olan 22.04.2017 tarih ve 30046 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri kapsamında yayımlanan 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimine göre "2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme" süreci tamamlandıktan sonra en son güncellenen eğitim kurumu yönetici görevlendirme takviminde yer alan;

-İhtiyacı karşılanamayan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru,başvuru ve görevlendirme

06-10 Ağustos

kapsamında görevlendirilme yapılabilecek midir?

Bilindiği üzere, 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminin dayandığı Yönetmelik; 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yürürlükten kaldırılan yönetmelik" başlıklı 37. maddesindeki; "22/4/2017 tarihli ve 30046 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır." hükümlerine ile yürürlükten kaldırarak resmi eğitim kurumları yöneticiliklerinin görevlendirmelerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenmiştir.

Bu bağlamda, yönetici görevlendirmelerine ilişkin iş ve işlemlerde yeni yayımlanan 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümlerine göre işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla 2018 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takviminde yer alan 06-10 Ağustos tarihlerinde yapılması planlanan "İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme" kapsamında görevlendirme yapılamayacaktır.

Peki; İhtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme nasıl yapılacaktır?

Yeni yayımlanan 21/06/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Müdürlüğe ilk defa görevlendirme" başlıklı 24. maddesi 1. ve 7. fıkrasındaki; "(1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60'ı ile sözlü sınav puanının %40'ı dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

(7) Müdür ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdürlüğüne, görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, müdür olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir." hükümleri ile,

"Müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirme" başlıklı 25. maddesi 1. ve 5. fıkrasındaki; "(1) Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; yazılı sınav puanının %60'ı ile sözlü sınav puanının %40'ı dikkate alınarak belirlenir. Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren bir sonraki yazılı sınav başvuru tarihinin ilk gününe kadar geçerlidir.

(5) Müdür yardımcısı ihtiyacı karşılanamayan eğitim kurumları ile yeni açılan eğitim kurumlarının müdür yardımcılıklarına; görevlendirmeye esas puanların geçerli olduğu süreyle sınırlı olmak üzere, yönetici olarak görevlendirilemeyenler arasından aynı usulle görevlendirme yapılabilir." hükümlerine göre ihtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirme yapılmaktadır.

Yeni yayımlanan yönetmelikteki yukarıda belirttiğimiz mevzuata göre, yazılı ve sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür veya müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye şu an için elimizde esas puanları yoktur.

Dolayısıyla herhangi bir yazılı sınav yapılmadığından ihtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine duyuru, başvuru ve görevlendirmeye esas bir puan bulunmadığından ihtiyacı karşılanamayan veya yeni münhal olan eğitim kurumu yöneticiliklerine eski usulle geçici görevlendirme yapılacaktır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:26 - Kendilerini avukat olarak tanıtıp dolandırıcılık yapan 5 şüpheli tutuklandı11:25 - Vergide 'kanun yolundan vazgeçme' dönemi11:25 - Ciltte azalan yumuşak doku ve nemi artıran aşı geliştirildi11:25 - Yerli siber güvenlik fikirleri Teknopark İstanbul'da yarışacak11:24 - Kamu Görevlileri Etik Kurulu 10 yılda 2 bin 347 dosyayı karara bağladı11:21 - Mahrem imam katalog evliliğinin gizliliği için 'patates hat' aldırmış11:21 - Komiser yardımcılığına geçiş sınavı operasyonunda Sivas'ta 10 gözaltı11:20 - TESK'ten 'organik ve doğal' ürün uyarısı11:20 - Güvenli internete geçiş, tek numarada toplandı11:18 - Kocaeli Şehir Hastanesi yükseliyor
11:13 - 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak11:12 - İzmir ve bölge trafiğine nefes aldıracak otoyol açılıyor11:10 - Eşinin hattı üzerinden ByLock kullanan eski hakime hapis10:57 - Hasta bilgilerini paylaşan personele soruşturma10:55 - Kalın'dan Almanya'daki saldırı açıklaması10:52 - Stajyerine 'cinsel saldırıda bulunduğu' iddia edilen avukat tutuklandı10:47 - Maaşlara el koyan mutemete gözaltı10:44 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan 'Libya' açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam