1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay: Avukat, hazine avukatı, hukuk müşaviri kadrolarına sözlü sınav ile atama yapılamaz

Danıştay 12. Dairesi, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, sözlü sınav ile alım yapılmasına imkan tanıyan yönetmelik düzenlemesini iptal etti.
07 Ağustos 2018 15:01
Yazdır
Danıştay: Avukat, hazine avukatı, hukuk müşaviri kadrolarına sözlü sınav ile atama yapılamaz

2012 yılında, KPSS Yönetmeliği olarak bilinen "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"e şu hüküm eklenmiştir:

"Ek Madde 6 - Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler."

Bu hüküm doğrultusunda, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonları, KPSS tercih kılavuzunda yer almamaya başlamış ev bu kadrolara, kurumların yayınladıkları ilan sonrasında sözlü sınav ile alım yapılmaya başlanmıştır.

İstanbul Baro Başkanlığının açtığı davada, Danıştay 12. Dairesi, sözlü sınav ile alım yapılmasına imkan tanıyan bu düzenlemeyi iptal etmiştir.

İPTAL KARARININ GEREKÇE METNİ

İptal kararının gerekçesi şu şekildedir:

"Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 2. maddesinde tanımlanan ve kapsamı belirlenen B grubu kadrolara yapılacak atamalarda, adayların eşit şartlarda yarışmalarını sağlayan objektif bir yöntem olan merkezi sınavdan sonra her türlü öznel değerlendirmeye açık bulunan ikinci bir sınavın yapılması, merkezi sınavın nesnel sonuçlarını kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı gibi, sözü edilen sınavın tek aşamalı olarak sözlü şeklinde yapılması halinde de sınavın yargısal denetimi yetki ve şekil unsurları ile sınırlandırılmış olacaktır.

Bu nedenle, kamu kurum ve kuruluşlarında hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadrolarına, merkezi sınav sonuçları ve adayların tercihleri dikkate alınarak yerleştirme ve atama yapılması gerekirken, aynı hukuksal durumda olan diğer B grubu kadrolardan farklı olarak, bu kadrolara atamada ikinci bir sınav yapılmasının öngörülmesi eşitlik ilkesine aykırı olduğundan ve sübjektif değerlendirmelerin oluşabilmesine yol açıcı etkileri bulunduğundan dava konusu Ek 6. madde ile getirilen düzenlemede, bu maddenin yürürlüğüne ilişkin 2. ve yürütülmesine ilişkin 3. maddelerinde hukuka uyarlık görülmemiştir.

Nitekim İdari Dava Daireleri Kurulunun, 10/09/2015 tarihli ve E:2015/949 sayılı YD itiraz kabul kararı da bu yöndedir."

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Bu karara göre, hazine avukatı, hukuk müşaviri ve avukat kadrolarının artık ÖSYM'nin yayımladığı KPSS tercih kılavuzlarında yayımlanması gerekmektedir. Ancak bu karar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun nihai kararı sonrasında kesinleşecektir.

Kararın tam metni için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
18 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:55 - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan emsal mütalaa13:47 - Mersin'de terör örgütü DEAŞ operasyonu: 13 gözaltı13:44 - Tarım Orman Şurası 18 Kasım'da başlayacak13:40 - Ekonomiye zarar vermek için bombalı saldırı düzenleyeceklermiş13:38 - YÖK'ten e-devlet entegrasyonunda büyük bir adım daha13:34 - Zeytin yağında doğru bilinen yanlışlar13:31 - Dünyanın en başarılı 10 gencinden ikisi Türk13:25 - Futbolcu olacaktı, öğretmenin şaplağı ile vali oldu13:23 - Batı Akdeniz için fırtına uyarısı13:19 - Turuncu kategoride aranan El Kaide üyesi yakalandı
13:17 - Borsa, günün ilk yarısında geriledi13:13 - Güney Afrika'dan FETÖ okullarının kapatılmasını istendi13:04 - Emniyet'ten, polis alımı ve renk körlüğü açıklaması12:59 - Sağlık Bakanı , eski Başbakan Akbulut'u hastanede ziyaret etti12:55 - Bakanlık 'otizmli çocuklar' için daire başkanlığı kuruyor12:54 - Sınırdaki DAEŞ'li ABD'ye gidecek12:49 - 'Yolumuza Hz. Ömer, Hz. Hatice gibi kişilerle devam edeceğiz'12:47 - Okuma yazma bilmemek demans riskini üç katına çıkarabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam