1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşveren bahşişi dağıtmak zorunda

Turizm ve eğlence sektörü başta olmak üzere bazı işyerlerinde işçilerin ücretleri, müşterilerden tahsil edilen para tutarının yüzdeleri üzerinden ödeniyor. İşveren, yüzdeyle çalışılan iş yerlerinde, toplanan yüzdeleri ve bahşişleri işçilere eksiksiz dağıtmak zorunda. Yüzdeyle çalışılan iş yerlerinde ek iş için getirilen ilave işçilere asgari ücretten az para verilemez
11 Ağustos 2018 08:30
Yazdır
İşveren bahşişi dağıtmak zorunda

Oteller, lokantalar, eğlence yerleri ile içkili mekanların büyük kısmı, çalışanlara sabit ücret yerine "yüzde" usulüyle ücret ödüyor. Bu tür işyerlerinde işveren, müşterilerin hesap pusulalarına "yüzde 10, yüzde 20" gibi bir oran ekliyor. Yüz liralık normal yemek veya hizmet bedeline, 10 lira, 20 lira şeklinde ekleme yapıyor. Bu şekilde yüzde eklenerek hesaplanan paralar ve müşterilerin kendi isteği ile bıraktığı bahşişlerin işveren tarafından işçilere eksiksiz olarak ödenmesi gerekiyor.

PUANA GÖRE ÖDEME

Yüzdeyle çalışılan işyerlerinde belli başlı işleri yapanlar için puan cetveli bulunuyor. Örneğin, başaşçı, maitre d'hotel, resepsiyon şefinin puanı 26-30 arasında değişiyor. Aşçı, garson, barmen gibi çalışanların puanı ise 18'den başlıyor 22'ye kadar çıkıyor. İşe ilk defa başlayanlara, içinde yer aldıkları grubun en düşük puanı uygulanıyor. İşyerinde aynı grupta geçen başarılı her 3 yıl için bir puan ekleniyor. Yeni işe alınan işçi, daha önce çalıştığı yerlerdeki hizmet sürelerini belgelendirirse, o çalışmaları yeni işyerinde de dikkate alınıyor. Yüzdeyle çalışılan işyerlerinde her işçi için hizmet sürelerine ilişkin değerlendirme belgelerinin saklanması gerekiyor.

İşyerinde toplanan yüzdeler, işçilerin fiilen yaptıkları işler esas alınarak dağıtılmalı. Her işçi, toplanan yüzdelerden, fiilen çalıştığı gün sayısına ve puanına göre yararlandırılmalı.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

Fazla çalışma ücretleri normal çalışma ücretinden yüzde 50 zamlı uygulanıyor. Yüzde usulü ücret uygulanan işyerlerinde fazla çalışma ücretlerinin normal kısmı, toplanan yüzdelerden; zamlı kısmı ise işveren tarafından ödenmeli. Örneğin, normal çalışma için yüzdelerden 100 lira saat ücreti alan işçiye, fazla çalışma için ödenmesi gereken 50 liralık kısmı işverenin ödemesi gerekiyor.

Düğün, çay, balo, ziyafet ve toplantı gibi ilave işlerden, servis karşılığı yüzde alındığı takdirde, bu işler için geçici olarak işe alınan işçilerin ücretleri, puan cetvelindeki iş ve görev unvanları dikkate alınarak hesaplanır. Ancak, geçici olarak işe alınanlara ödenecek tutar, çalışılan süreye denk gelen asgari ücretin altında olamaz.

İŞVEREN HESAP PUSULALARINI GÖSTERMEK ZORUNDA

Yüzde usulünün uygulandığı mekanlarda, işveren, her hesap pusulasının genel toplamını gösteren belgeyi, işçi temsilcisine vermek zorunda . Bu belgeler ve belgelerin esas alındığı kayıtların beş yıl süreyle saklanması gerekiyor.

Yüzde usulü ücret uygulanan iş yerlerinde işçi temsilcileri, tüm işçilerin katılımıyla gizli oy açık sayımla seçilir.

Habertürk
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:22 - Mersin'de 73 şehit ailesine ücretsiz konut17:20 - Bakan Selçuk: Öğretmen odası, huzur adası olmalı17:18 - Kapalıçarşı'da altın fiyatları17:16 - Ankara'nın kritik ilçesinde Veysel Tiryaki önde17:15 - 'FETÖ'nün TSK yapılanması tümüyle deşifre edilmedi'17:12 - Serbest piyasada döviz fiyatları17:10 - PKK şüphelileri Yunanistan'a kaçamadan yakalandı17:08 - Çöplükten üretilecek elektrikle şehir aydınlatılacak17:06 - Altının kilogramı 229 bin 800 liraya geriledi17:03 - Akit TV'den Kılıçdaroğlu açıklaması
16:59 - Muharrem İnce ile Cemal Enginyurt mahkemelik oldu16:56 - Denizli'de 180 artçı sarsıntı kaydedildi16:54 - 3600 ek gösterge Nisan veya Mayıs'ta çıkacak16:52 - Gezici'den Şişli için yeni anket16:49 - Yıldırım, 'yolların kralı' sloganına bu cevabı verdi16:41 - Korkmaz Karaca'nın Hasip Kaplan'a cevabı sosyal medyada gündem oldu16:38 - Bakanı Kasapoğlu, AA Editör Masası'na konuk olacak16:34 - Polislik sınavı sorularını dağıtan FETÖ sanığına hapis
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam