1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Obezitenin nedeni ekmek değil

Prof. Dr. Hamit Köksel, ekmek ile obezite arasında bir ilişkinin tespit edilmediğini belirterek, buna ABD'den örnek gösterdi: "Son 15 yılda ekmek tüketimi azaldı ama obezite hızla arttı. Nedeni yaşam şekli ve hareketsizlik
11 Ağustos 2018 08:55
Yazdır
Obezitenin nedeni ekmek değil

ABD'de buğday ve ekmek tüketiminin son 15 yılda ciddi şekilde azaldığını belirten Uluslararası Tahıl Bilimi ve Teknolojisi (ICC) Başkanı Prof. Dr. Hamit Köksel, buna rağmen ülkede obezitenin giderek arttığına dikkat çekti. Köksel, obezitenin nedeninin buğday, ekmek değil yaşam şekli ve hareketsizlik olduğunu söyledi.

Obezitenin değişen yaşam şekli ve hareketsizlik gibi birçok faktöre bağlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Köksel "Dünyada konuyla ilgili çalışma yapan örgütler tam tahıl ürünleri, sebze, meyve ve kuruyemişlerin tüketilmesini öneriyor. Bu gıdaların obeziteyi azalttığını söylüyor. Biz tabii ki beyaz ekmek te tüketebiliriz ama tam tahıl ve kepekli ürünlere doğru yönelip, onların tüketimini arttırmamız gerekli. Dünyanın hiçbir yerinde gerçek beslenme uzmanları ve bu konuyla ilgili araştırma yapan kuruluşlar ekmeğin, obezite ve diyabetin temel nedeni olduğunu söylemiyor. Diyabet hastası olanlar ya da normal bireyler üzerinde yapılan çalışmalar ekmek ve diğer tahıl ürünleriyle bu sağlık sorunlarını ilişkilendirmiyor" dedi.

En sağlıklısının tam buğday ve karışık tam tahıllı ekmekler olduğunu vurgulayan Köksel, şöyle devam etti: "Buğdayın kepeğini ve rüşeymini ayırmamalıyız. Çünkü buğdayın kepeğinde ve rüşeym dediğimiz embriyo kısmında bizim için çok yararlı mineral ve vitaminler bulunur. Ülkemizde birçok kişide önemli düzeyde demir, çinko ve B vitamini eksikliği var. Biz kepeği ve rüşeymi ayırdığımız zaman aslında bu yararlı bileşenlerin çoğunu atıyoruz. Bu yararlı bileşenler kepekle birlikte hayvan yemine gidiyor. Beyaz ekmek de zararlı değil, özellikle gençler ve çocuklar için önemli bir enerji kaynağı, ama tam buğday ekmeği daha yararlı. Bunun yanı sıra sadece buğday da değil çavdar, arpa ve yulaf ununu da buğday unuyla karıştırarak, daha sağlıklı ekmekler yapabiliriz."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın en son kodeks çalışmaları sırasında normal ekmeklerde katkı maddesi kullanılmasını yasakladığını hatırlatan Köksel, Türkiye'deki fırıncılar katkısız ekmek yapmayı öğrendiğini söyledi.

Karar
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam