1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bedelli askerliğe dair 23 soru ve 23 cevap

ASAL, bedelli askerliği dair merak edilen 23 soruya cevap verdi
11 Ağustos 2018 15:41
Yazdır
Bedelli askerliğe dair 23 soru ve 23 cevap

Milli Savunma Bakanlığı ASAL bedelli askerliğe dair soru ve cevapları yayımladı

1) Bedelli askerlik başvurumu hangi tarihten itibaren yapabilirim. ödeme ve başvurumu hangi tarihe kadar tamamlamalıyım?

Başvurular kanun'un yürürlük tarihinden itibaren yapılabilecektir. 3 aylık başvuru süresinin bitim tarihine kadar [03 kasım 2018 (dahil)] başvuru ve ödeme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

2) Bedelli askerlik hizmetinden kaç yaşındakiler/kaç doğumlular faydalanabilir?

Bedelli askerlikten 01 ocak 1994 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğan yükümlülerden istekli olanlar faydalanabilir.

3) Bedelli askerlik hizmeti için nereye müracaat edeceğim?

Yurt içindekiler askerlik şubelerine, yurtdışındakiler yurt dışı temsilciliklerine, tutuklu/hükümlü olanlar cumhuriyet başsavcılığına başvurularını yapabilecektir. Ayrıca yükümlüler e-devlet üzerinden de müracaatlarını yapabilecektir. Askere sevk evrakını askerlik şubelerinden veya e-devletten alanlar, sevk evrakını aldıktan sonra hastaneye sevk edilerek rapor alanlar veya "askerliğe elverişli değildir" kararlı rapor alanlar askerlik şubelerine başvurarak işlemlerini başlatabileceklerdir.

4) Bedelli askerlik kapsamında ödeyeceğim tutara taksit yapılıyor mu?

Bedelli askerlik hizmeti için belirlenen tutarlar tek seferde ödenecek, taksit yapılmayacaktır.

5) Bedelli askerlik kapsamındaki ücreti nereye yatıracağım?

Başvuruları uygun görülenler ödemelerini, askerlik şubesi, yurt dışı temsilcilik veya e-devlet üzerinden alacakları "bedelli askerlik ödeme belgesi"nde belirtilen hazine ve maliye bakanlığına ait hesaplardan birine yapacaklardır.

6) Ödeme yaptıktan sonra ne yapmam gerekiyor?

Ödeme belgesinde belirtilen hesaplardan birine 15.000 tl (onbeşbin türk lirası) tutarındaki bedeli ödeyenler 3 (üç) adet dekont aslını askerlik şubelerine, konsolosluk/dış temsilciliklere teslim edeceklerdir.

7) Bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimine tabi tutulacak mıyım?

Yükümlüler 21 (yirmi bir) günlük temel askerlik eğitimine tabii tutulacaktır.

8) Ne zaman/hangi dönemlerde/nerelerde temel askerlik eğitimine tabii tutulacağım?

Ödemesini tamamlayarak dekontlarını askerlik şubesine teslim eden yükümlüler milli savunma bakanlığınca planlanan tarihlerde belirlenen birliklerde temel eğitime tabii tutulacaktır.

9) Temel askerlik eğitimini süresi içinde tamamlamazsam ne olur?

Temel askerlik eğitimine başlayan ve belirtilen tarihlerde tamamlamayanlar ödeme yapmış olsalar dahi bedelli askerlik kapsamından çıkarılacaktır. bu yükümlülerin daha önceki statülerine göre askerlik işlemleri sürdürülecektir.

10) Temel askerlik eğitimi süresince izin kullanabilecek miyim?

Temel eğitim süresince hafta sonu/evci dahil izin kullandırılmayacaktır.

11)Temel askerlik eğitimi süresi bayram tatiline geldiği takdirde izin kullanabilecek miyim?

Celp ve birlik planlamalarında bayram tatilleri dikkate alınacaktır.

12) Mahkeme kararıyla yaş düzeltmesi yaptırdım. yeni yaşıma göre kapsama giriyorum. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?

Askerlik çağına girdikten sonra yaş düzeltmesi yaptıranların askerlik işlemleri, askerlik kanunu'nun 81'inci maddesi gereği düzeltme yaptırılmadan önceki yaşlarına göre yürütülür. Ancak resmi hastane doğum kayıtları dayanak gösterilerek mahkeme kararı ile askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş düzeltmesi ile bedelli askerlik yaş şartlarını sağlayanların başvuruları kabul edilecektir.

13) Daha önce askere sevk evrakımı aldım ancak birliğime katılış yapmadım. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim? nereye başvurmalıyım?

Askere sevk evrakını almış ancak sevk edildiği birliğe henüz katılmamış olan yükümlüler bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilecektir. bu yükümlülerin yurtiçinde askerlik şubesine, yurt dışında yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir.

14) Askerliğe elverişli değildir" raporum var. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?

Kanun'un yürürlüğe girdiği 03 ağustos 2018 tarihinden önce silahaltına alınmadan "askerliğe elverişli değildir" kararlı rapor alanlar da yaş şartı aranmaksızın istekleri halinde 15.000 tl bedeli ilgili banka hesabına ödeyerek bedelli askerlik hizmetinden faydalanacaktır.

15) Yoklama kaçağı/bakaya durumundayım. yasadan faydalanabilir miyim?

Yoklama kaçağı/bakaya durumunda bulunan yükümlüler diğer şartları taşımaları kaydıyla bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir.

16) Bedelli askerliğe müracaat ettim/ödememi yaptım. yurtdışına çıkabilir miyim?

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan yükümlüler, müracaat işlemlerini tamamlamaları sonrasında silahaltına alınacakları celp döneminde türkiye'de bulunmak kaydıyla yurtdışına çıkabilirler.

17) Şu an silahaltındayım/firardayım/hava değişimindeyim/izindeyim. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?

Askerlik hizmetini yapmakta olanlar veya yapmakta iken firar eden, hava değişimi/izin aşımında vb. olanlar bedelli askerlikten faydalanamayacaklardır.

18) Şu an silahaltındayım/firardayım/hava değişimindeyim/izindeyim. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?

Askerlik hizmetini yapmakta olanlar veya yapmakta iken firar eden, hava değişimi/izin aşımında vb. olanlar bedelli askerlikten faydalanamayacaklardır.

19) Daha önceden herhangi bir nedenle bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış bulunmaktayım bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?

Daha önceden herhangi bir nedenle bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlardan, istekliler başvuru şartları taşımaları halinde bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

20) Yoklama kaçağı/bakaya durumundan dolayı daha önceden almış olduğum para cezam var. cezayı ödemek zorunda mıyım?

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan yükümlülerin daha önce haklarında verilen idari para cezaları tahsil edilmeyecektir. Haklarında varsa sürdürülen adli tahkikatlar sonlandırılacaktır.

21) Yoklama kaçağı/bakaya durumundan dolayı daha önceden almış olduğum para cezalarını ödemiştim. bedelli askerlikten faydalanırsam ödediğim parayı iade alabilir miyim?

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan yükümlülerin daha önce haklarında verilen idari para cezalarına istinaden kendilerinden tahsil edilen tutar iade edilmeyecektir.

22) Bedelli askerlik hizmeti için müracaatta bulunarak paramı yatırdım. bedelli askerlik hizmetinden vazgeçmek istiyorum, paramı iade alabilir miyim?

Bedelli askerlik hizmeti için belirlenen müracaat tarihleri içerisinde veya eğitim birliğine katılmadan bedelli askerlik yapmaktan vazgeçenlerin yatırdıkları ücretler askerlik şubelerine şahsen veya vekalet verecekleri vasileri aracılığı ile müracaat etmeleri halinde iade edilecektir.

23) Bedelli askerlik hizmeti kapsamında temel askerlik eğitiminde bulunduğum sürede işyerimden izinli sayılacak mıyım?

Temel askerlik eğitimi kapsamında silahaltına bulunan yükümlüler 21 (yirmi bir) günlük temel eğitim süresince kanun gereği ücretsiz izinli sayılacaktır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:51 - Depremde panik yaşayan vatandaşlar sokaklara döküldü19:46 - Son 8 yılın konut satış rekoru kırıldı19:41 - İçişleri: İkna yöntemiyle 2 terörist daha teslim oldu19:36 - 'Ücretli öğretmenlerin kadroya atanması mümkün değil'19:31 - Başsavcılıktan Gezi Parkı beraatlerine itiraz19:27 - Manisa Valiliğinden deprem açıklaması19:23 - 'Temel çizgimiz Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesidir'19:19 - Darp ve polise hakaret şüphelisi bir kadın tutuklandı19:15 - 3 bin 384 hakim ve savcının terfi çalışmaları tamamlandı19:11 - Manisa'da 5,2 büyüklüğünde deprem
19:07 - Kansere yenik düşen liseli İrem'e duygusal veda19:03 - 'Dedikodulara inanarak fiyatları indirmeyin' çağrısı18:58 - Brexit en çok Türk doktorlara yarayacak: Doktor açığı oluştu18:55 - DEAŞ'lı infazcı babanın oğlu da örgüt üyesi çıktı18:52 - Sahtenin de sahtesini yapmışlar: 2 gözaltı18:44 - Ev alacaklar dikkat, dolandırılabilirsiniz...18:42 - Google o mesajlaşma uygulamasını kaldırdı18:40 - AK Parti'den, Gezi parkı davası kararı açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam