1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli öğretmen atanmasında 40 yaş sınırı var mıdır?

Danıştay 12. Dairesi, 40 yaş koşuluna takılan sözleşmeli öğretmenin açtığı davayı reddeden İdare Mahkemesi kararını onadı.
14 Ağustos 2018 19:16
Yazdır
Sözleşmeli öğretmen atanmasında 40 yaş sınırı var mıdır?

2009-2 Öğretmenlik Atama Döneminde 4/B statüsünde okul öncesi öğretmeni olarak atanma isteminde bulunan davacının, "Sınav tarihi itibariyle 40 yaşından gün almamış olmak (31/07/1970 ve daha sonra doğumlu olmak) " şartını taşımadığından bahisle başvurusu reddedilmiş, bunun üzerine de idare mahkemesine red işlemine karşı iptal davası açılmıştır. Danıştay Onikinci Dairesinin 29/12/2016 tarihli ve E:2015/4337, K:2016/7018 sayılı bozma kararına uyularak verilen İdare Mahkemesinin kararında,

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 40. maddesinde memuriyete girişte yaş koşulu genel 18 olarak düzenlendiği, Ancak 48. maddesinde ise Devlet memurluğuna alınacaklarda aranılan genel şartların yanında kurumların özel yasa ve diğer mevzuatında aranan şartları taşımak gerektiği kuralına da yer verildiğini ve bu kapsamda idarenin, öğretmenliğe atanmak için 40 yaşını doldurmamış olmak özel koşulu getirilmiş olduğunu; getirilen 40 yaş koşulunun anılan mevzuat uyarınca idarenin yetkisi kapsamında olduğunu ifade ederek davayı reddetmiştir. Mahkemenin verdiği karar Danıştay 12. Dairesi tarafından onanmıştır.

Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenlikte 40 yaşını doldurmamış olma şartı MEB tarafından artık aranmamaktadır. Ancak, verilen bu karar MEB tarafından getirilebilecek bir yaş şartının hukuka uygun olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.

T.C.

D A N I Ş T A Y

ONİKİNCİ DAİRE

Esas No : 2017/2385

Karar No : 2018/1546

Karar Tarihi: 17.04.2018

İstemin Özeti : Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programı mezunu olan ve 2009-2 Öğretmenlik Atama Döneminde 4/B statüsünde okul öncesi öğretmeni olarak atanma isteminde bulunan davacının, "Sınav tarihi itibariyle 40 yaşından gün almamış olmak (31/07/1970 ve daha sonra doğumlu olmak) " şartını taşımadığından bahisle başvurusunun reddedilmesine ilişkin 15/10/2009 tarihli ve ........sayılı ........ Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü işleminin iptali istemiyle açılan davada Danıştay Onikinci Dairesinin 29/12/2016 tarihli ve E:2015/4337, K:2016/7018 sayılı bozma kararına uyularak; öğretmenliğe atanmada aranacak 40 yaş koşulu bu bağlamda değerlendirildiğinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 40. maddesinde memuriyete girişte yaş koşulu düzenlenerek, genel olarak 18 yaşını tamamlayanların Devlet memuru olabilecekleri belirtilmiş, 48. maddesinde ise Devlet memurluğuna alınacaklarda aranılan genel ve özel şartlar belirtilerek özel şartlar arasında kurumların özel yasa ve diğer mevzuatında aranan şartları taşımak gerektiği kuralına da yer verildiğinden bu durumda; belirlenen yetki çerçevesinde idarece, öğretmenliğe atanmak için 40 yaşını doldurmamış olmak özel koşulu getirilmiş olup öğretmenliğe atanmada 40 yaş koşulunun aranmasında hukuka aykırılık bulunmadığından, ücretli öğretmen olarak istihdam edilen davacının öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından 40 yaş koşulunu taşımadığından bahisle atamasının yapılmamasına ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddi yolunda İdare Mahkemesince verilen 28/07/2017 tarihli ve E:2017/890, K:2017/966 sayılı kararın temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.

Savunmanın Özeti : Savunma verilmemiştir.

Danıştay Tetkik Hakimi : Sezal Çınar Özkan

Düşüncesi : İdare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir neden de bulunmadığından temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanması gerektiği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Danıştay Onikinci Dairesince işin gereği görüşüldü:

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 6545 sayılı Kanun ile değişik 50/4 maddesi uyarınca, İdare Mahkemesi kararlarının Danıştay tarafından bozulması halinde yeniden verilecek kararlara karşı yapılacak temyiz başvurularının İdare Mahkemesince bozma esaslarına uyulmuş olup olmadığı yönünden incelenmesi mümkündür. Olayda, İdare Mahkemesince Danıştay Onikinci Dairesince verilen 29/12/2016 tarihli ve E:2015/4337, K:2016/7018 sayılı bozma kararında belirtilen esaslara uyulduğu anlaşıldığından temyiz isteminin reddi ile İdare Mahkemesince verilen kararın onanmasına, temyiz giderlerinin istemde bulunan üzerinde bırakılmasına, bu kararın tebliğ tarihini izleyen 15 (onbeş) gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere 17/04/2018 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:36 - Koronavirüs nedeniyle levrek, çupra, somon yok satıyor21:31 - Koronavirüse karşı 'jel kolonya'21:26 - Baraj suları çekildi, köy ortaya çıktı21:20 - Kendini böyle savundu: Dırdır nedeniyle çıktım müdürüm21:14 - Logitech web kamerası 99 TL yerine 79 TL. Üstelik aynı gün kargo21:07 - Survivor'dan elenen yarışmacılar Türkiye'ye dönemedi21:02 - İstanbul'da toplu ulaşımda yeni tedbirler alınıyor20:57 - Adalet Bakanı Gül'den 'Avukatlar Günü' mesajı20:52 - İstanbul'da tedbirlerine uymayan 20 yaş altındakilere cezası20:47 - Fransa'da hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 560'a yükseldi
20:41 - İstanbul Pandemi Kurulu toplantısı konferans yöntemiyle yapıldı20:36 - Muş'ta toplantı, basın açıklaması ve gösteriler yasaklandı20:30 - Erdoğan'dan Bahçeli ve Tuğrul Türkeş'e taziye telefonu20:24 - Sağlık Bakanlığı: 76 hastamız hayatını kaybetti20:17 - Kısıtlamalara rağmen 3 tır solunum cihazı Türkiye'ye ulaştı20:12 - Tarım Kredi sözleşmeli üretimde hedef büyüttü20:07 - 'Hızlı tanı kiti'nin geliştirilebilmesi için seferber oldular19:40 - İstanbul'da 45 bin kişiye 'adrese teslim' ödeme yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam