1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli öğretmenlerin Bakan Selçuk'tan talebi

Sözleşmeli öğretmenler, 3 yılın sonunda 2 saatlik bir sınav ile geleceklerine dair karar alınmamasını talep ediyor
19 Eylül 2018 00:05
Yazdır
Sözleşmeli öğretmenlerin Bakan Selçuk'tan talebi

Sözleşmeli Öğretmenler; 4 yıllık fakülteler, KPSS sınavları(genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri, öğretmenlik alan bilgisi), mülakat sınavı ve bunları müteakip güvenlik soruşturmalarının yapılması suretiyle detaylı incelemeler neticesinde atanmaktadırlar.

Atandıktan sonra, 1 yıllık süreç, adaylık eğitimi ile geçmektedir. Adaylık süresinde; gerekli evraklar ve dosyalar hazırlanmak suretiyle çeşitli seminerler alınmakta, gerek evrak üzerinde gerekse de danışman öğretmen, müdür ve müfettişler tarafından, uygulamalı ve sözlü olarak performansa dayalı değerlendirmelere tabi tutulan aday öğretmenlere 3 ayrı not verilmektedir.

Bu sürecin sonunda bir de adaylık kaldırılma sınavın tabi tutulan öğretmenin 100 soruluk bir sınav ile ( telafi ya da bütünlemesi dahi olmayan) değerlendirilerek mesleğe devam ettirilmesine veya ilişiğinin kesilmesine karar verilmesi çok ağır bir karardır.

Hepimiz insanız... Kimisi hastalanır o gün sınava hazırlansa bile verim gösteremez; kimisi başka sebeplerden dolayı; özel veya genel; sınava odaklanamaz; kimisi eğitim öğretim içinde öğrencilerinin ve işinin kendisine vermiş olduğu sorumluluktan ötürü gereken hazırlığı yapamayabilir.

Öğretmen, bu şartlarda ciddi bir motivasyon düşüklüğü yaşayabilir.

Adaylık kaldırma sınavının sonucundaki yaptırımın, sürekli olarak kafaların bir köşesinde yer ediyor olması, öğretmenin kafasının dolu olmasına, öğrencisine gereken odaklanmayı dahi kimi zaman yapamamasına sebep olmaktadır.

2 saatlik bir sınav ile asil olarak atanma/ilişik kesilme kararının verilmesinden ziyade; 1 yıllık geniş bir süreye yayılarak yapılan bir adaylık eğitiminde, öğretmenlere; kanun, mevzuat, eğitim ve öğretimle ilgili çeşitli seminerler verilmek suretiyle ve aday öğretmenin her açıdan disiplini, vatanına ve devletine bağlılığı; sorumluluk ve mesleğe olan aidiyet duygusunu geliştirerek; sınav stresinin de dinmesi ile inanın daha verimli ve etkili bir öğretmen profili ortaya çıkacaktır.

Meslekten ilişik kesilmesi 2 saatlik bir sınav ile değerlendirilmemelidir.

Bu konunun, aynı zamanda kendisi de bir eğitimci olan, her defasında öğretmeninin motivasyonunun yüksek olmasındaki öneme işaret eden ve "Paradigma değişikliği içindeyiz" diyerek değişimin önemine dikkat çeken Bakan Ziya Selçuk tarafından dikkate alınması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:01 - Çamaşır makinesi patladı, evleri küle döndü19:56 - Bir ilçe daha doğal gaza kavuştu19:13 - 'Van Gölü Kirlenmesin, Mavi Kalsın' sloganıyla Ankara'ya pedal çevirdiler19:06 - Vaka sayıları açıklandı... Vaka artış hızı yavaşladı18:57 - Kırda yetişen çitlembik, kadınların gelir kapısı oldu18:45 - Öğrenci olarak adım attığı antik kente ömrünü adadı
18:43 - Emekli öğretmen tüfekle vurulmuş halde bulundu18:33 - Emekli kamu görevlisi, ömrünü arıcılığa adadı18:30 - Ürettiği yerli 'solar simülatör'ü yurt dışına ihraç ediyor18:29 - Miraç Sarıgül, 'Florida Gitar Yarışması'nda birinci oldu18:11 - Okulların açılmasına bir gün kala kırtasiyelerde sessizlik18:06 - Koronavirüse yakalanan emekli başkomiser vefat etti
18:02 - Siirt'te güvenlik korucusuna el yapımı patlayıcılı saldırı17:48 - Fransız haber sitesi Aleteia, 'Türkiye'nin uyanışını' yazdı17:37 - İYİ Parti kurultayına iki parti davet edilmedi17:29 - Bir doktor daha koronavirüse yenik düştü17:24 - Asker ve polis olan iki kardeş aynı düğünde evlendi
17:22 - MEB: Okul binalarına kimse alınamayacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam