İkinci Güngören faciası Samsun'da
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Eski AK Partili Kurt: Parayla devlet kadrosu satılıyor
 
Jandarmadan 'ineğe trafik cezası' açıklaması
 
Interpol eski Müdürü, İBB'de daire başkanı oldu
 
Okul koridorunda silahlı öğrenci böyle yakalandı Video
 
İnanılmaz olay! Öldükten 6,5 saat sonra dirildi Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Terör saldırısına 5 bin TL'lik manevi tazminat

Ankara Gar Meydanı'nda terör örgütü DEAŞ'ın canlı bomba saldırısından psikolojik olarak etkilenerek travma yaşayan Mehmet Görücü'ye 5 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi. Kararda, Görücü'nün yaralanma ve maddi zararı olmadığı belirtilerek "Terör eylemlerine şahit olan vatandaşların hayatları boyunca çektikleri ve çekecekleri üzüntünün, acı ve buhranın daha büyük sıkıntılara yol açacağı hususu yadsınamaz" denildi
17 Eylül 2018 07:50
Yazdır
Terör saldırısına 5 bin TL'lik manevi tazminat

Antalya'da yaşayan Mehmet Görücü, 10 Ekim 2015'te 'Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi'ne katılmak üzere Ankara'ya geldi. Garda miting saatini beklerken, iki DEAŞ'lı terörist üstlerindeki bombaları patlattı. Resmi rakamlara göre 100 kişinin öldüğü ve 391 kişinin yaralandığı bu saldırıdan sonra Mehmet Görücü, 'uzun süre travma yaşadığı, uyuyamadığı, yemek yiyemediği, kabuslar gördüğü ve normal hayatına dönemediği' gerekçesiyle tazminat davası açtı.

5 BİN TL MANEVİ TAZMİNATA HÜKMETTİ

İçişleri Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği savunmada zarar görenler listesinde Görücü'nün yer almadığını kaydetti. Buna karşın Görücü, Ankara Numune Hastanesi'e ait muayene raporunu sundu. Bu raporda, Görücü'nün ayakta ağrı şikayetiyle başvurduğu belirtilirken, yaralanmadan söz edilmedi. Ankara 10. İdare Mahkemesi, Görücü'nün patlamadan zarar gördüğüne ilişkin belge olmadığından maddi tazminat talebini reddederken, 5 bin TL manevi tazminata hükmetti.

SOSYAL DEVLET İLKESİ

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz'ın haberine göre kararda, terör olaylarında maddi olduğu kadar manevi zararın yaşandığı vurgulanarak, "Esasen terör eylemlerine bizzat şahit olanların hayatları boyunca çektikleri ve çekecekleri üzüntü, acı ve elem, psikolojik buhran, bunun gibi manevi zararların daha büyük sıkıntılara yol açacağı hususu yadsınamaz bir gerçektir" denildi.

Sosyal hukuk devleti ilkesi gereğince sosyal riskin karşılanması gerektiği ifade edilerek, şöyle devam edildi: "Terör eylemlerinde zarara uğrayan kişiler kendi kusur ve eylemleri sonucu değil toplumun bireyi olmaları nedeniyle zarar görmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan zararların, özel ve olağandışı nitelikleri dikkate alınarak, terör olaylarını önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemeyen idarece, sosyal risk ilkesine göre, topluma pay edilmesi suretiyle tazmini hakkaniyet gereği olup sosyal devlet ilkesine de uygun düşecektir."

Avukat Hadi Cin, "Müvekkilim patlamadan sonra uzun süre travma yaşadı. Uyuyamadı, yemek yiyemedi ve normal hayatına dönemedi. Rüyasında sürekli o anları gördü" dedi.

Hürriyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:08 - İkinci Güngören faciası Samsun'da22:03 - Eski AK Partili Kurt: Parayla devlet kadrosu satılıyor21:58 - Amatör futbolcu profesyonel hırsız çıktı21:53 - Şehit aileleri ve gazilerin araçlarına ücretsiz yol yardımı21:48 - Konyaaltı Belediyesi: Köpek ölümlerinde sabotaj var21:43 - Jandarmadan 'ineğe trafik cezası' açıklaması21:37 - 2 firar, 1 isyan! Ceren'in katilinin raporu ortaya çıktı21:31 - Bu tershanenin sipariş defteri 2022 yılına kadar dolu21:26 - Tesla Model X'e Euro NCAP'ten 5 yıldızlı aldı21:21 - Üniversiteler 'Uluslararası Mevlana Sempozyumu' düzenliyor
21:16 - 'Umarım caps'im yapılmaz' diyen yarışmacı gündem oldu21:10 - Yer: Ankara... Her yolu denedi sonunda ikna oldu21:04 - Günlerdir aranan 17 yaşındaki lise öğrencisi bulundu21:00 - Beşiktaş, uzatmada kazandı20:46 - 2 milyon liralık altın çalan şüpheliler yakalandı20:40 - Interpol eski Müdürü, İBB'de daire başkanı oldu20:33 - AK Parti İlçe Başkanı görevinden istifa etti20:28 - Orman İşletme Müdürlüğü personeli kazada yaralandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam