Eski Başsavcıya FETÖ'den 12 yıl hapis cezası

İzmir'de FETÖ soruşturması kapsamında hakkında dava açılan meslekten ihraç edilen savcı Mehmet Kaya'ya 12 yıl hapis cezası verildi

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Eylül 2018 10:39, Son Güncelleme : 19 Eylül 2018 10:43
Eski Başsavcıya FETÖ'den 12 yıl hapis cezası

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan eski savcı Mehmet Kaya, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Kaya ve avukatı hazır bulundu.

İddia makamı, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespit edilen sanık hakkında elde edilen deliller ve tanık ifadelerinin de dikkate alınarak Kaya'nın "Silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaa verdi.

Sanık Kaya, ByLock'un dijital bir delil olduğunu, bu delilin adli süreçte kullanılması için muhakkak adli bir karar bulunması gerektiğini savunarak kullandığı iddia edilen ByLock'ta giden gelen mesajın mailinin olmadığını öne sürdü.

ByLock'ta sesli arama yapıldığı görülen Z.A'yı tanımadığını iddia eden Kaya, daha önce Hakkari ve Van Cumhuriyet başsavcılığı görevinde bulunduğu sırada terörle mücadele ettiğini, bu esnada birilerinin suç işleyip kendisine mal edilmesinden üzüntü ve pişmanlık duyduğunu dile getirerek, Yargıçlar ve Savcılar Birliğine (YARSAV) üyeliğinin gerçek ve samimi bir üyelik olduğunu, devlete ihanet içerisinde olmadığını savundu.

2014'teki Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği seçimine aday olarak girdiğini de beyan eden Kaya, tutuklu bulunduğu sürenin 24 ayını hücrede geçirdiğini, yüksek tansiyon hastası olduğunu, psikiyatri ilaçları kullandığını, bel fıtığı hastalığının devam ettiğini söyleyerek tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğu kanaatine varılan sanığın suç tarihi ve öncesinde cumhuriyet savcısı ve cumhuriyet başsavcılığı olarak adli teşkilat içerisinde uzun süre görev yapmış olmasına rağmen örgüt üyeliği suçunu işleyerek adalete güvenin sarsılmasına neden olduğu, uzun süreç içerisindeki eylem ve faaliyetlerinin yoğunluğu, çeşitliliği ve etkinliği ile örgüt içerisindeki konumunu da dikkate alarak Kaya'ya verdiği 8 yıl hapis cezasını Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince yarı oranında artırarak 12 yıla yükseltti ve cezada herhangi bir indirime gitmedi.

Kaya'nın tutukluluk halinin devamına da karar verildi.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen cumhuriyet savcısı Mehmet Kaya'nın emniyet mensuplarınca gözaltına alınmasının ardından hakkında tutuklama kararı verilmişti.

Daha önce Hakkari ve Van Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde bulunan Kaya'nın, 2014'teki HSYK üyeliği seçimlerinde örgütün desteğini alarak aday gösterildiği iddia edilmişti.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, hazırladığı iddianamede Kaya hakkında "Silahlı terör örgütü yöneticisi olma" suçundan dava açmıştı.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber