1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadın memura emzirme ödeneği verilir mi?

Çalışan kadın memura, doğumdan dolayı süt ve emzirme yardımı/ödeneği veriliyor mu?
10 Ekim 2018 10:05
Yazdır
Kadın memura emzirme ödeneği verilir mi?

SORU: Çalışan kadın memura, doğumdan dolayı süt ve emzirme yardımı/ödeneği veriliyor mu?

CEVAP:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun "İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortasından sağlanan haklar" başlıklı 16. Maddesi aşağıdaki şekildedir.

"MADDE 16-

İş kazası veya meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır:

a) Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.

b) Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması.

c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.

d) Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

e) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.

Hastalık ve analık sigortasından sigortalıya hastalık veya analık hallerine bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik süresince, günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

b) (b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

şarttır.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan 9 uncu maddeye göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üç yüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkek, doğum tarihinden önceki on beş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır."

Değerlendirme : Emzirme ödeneğinden sadece 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4. maddesinin (a) ve (b) bendi kapsamında çalışanlar yararlanabilmektedir. Devlet memurları 5510 sayılı kanunun (c) bendi kapsamında olduğundan emzirme ödeneğinden yararlanamaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:21 - 5. kattan düştü, tente sayesinde kurtuldu08:15 - İntihar mı, cinayet mi? Parmak izleri olayı çözecek08:11 - Yenilenebilir enerjiye destek08:07 - SPK manipülatöre göz açtırmayacak07:55 - Berberoğlu'nun TBMM'ye dönüşünde 'gerekçeli karar' belirleyici olacak07:43 - Uzman çavuş tartıştığı arkadaşını öldürdü
07:25 - Ankara'da alev topuna dönen kamyonet paniğe sebep oldu07:08 - Meis Kaş'ın 55'inci mahallesi gibi06:50 - Salda Gölü'ne seyir terası yapılacak06:30 - Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:10 - Yunanistan'dan haçlı tahrik01:43 - Vali Şıldak: Susurluk zenginlikleriyle öne çıkan bir ilçemiz
01:41 - TBMM Başkanı Şentop'tan Yunan gazetesinin manşetine tepki00:52 - Bakan Soylu: Geldiğimiz noktadan güçlü noktada olacağız00:51 - Emniyet Müdürü Aktaş açıkladı: 422 kişi yakalandı00:41 - ABC News, Türkiye'nin ilk uçan otomobilini haber yaptı00:20 - Belediye Başkanı, Atatürk'ün mirasına bu şekilde gözü gibi bakıyor?
00:16 - Türk Petrol Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam