1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Adil nafaka için 5 öneri

Toplumun kanayan yarası haline gelen nafaka meselesinin çözümü için dün Ankara Hakimevi'nde çalıştay düzenlendi
11 Ekim 2018 13:30
Yazdır
Adil nafaka için 5 öneri

Akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı programda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Zehra Zümrüt Selçuk "Aile fertlerinin herhangi birinin hak kaybına uğramayacağı bir sistemi getirmek durumundayız" dedi.

1988'deki düzenleme sonrasında süresiz hale getirilen nafaka sistemindeki son gelişmeleri değerlendiren boşanma avukatı Erdem Özcan, en büyük sıkıntının nafaka miktarı olduğunun altını çizdi.

Özcan, şu önerilerde bulundu:

3 bin TL maaşı olan birisine Ankara'da farklı bağlanıyor İstanbul'da farklı. Ödeyecek kişinin maaşı kıstas alınmalı. Standart sağlanırsa beklenti de azalır.

Boşanma şartları günümüze göre yeniden düzenlemeli. Eskilerin evliliğe bakış açıları değişikti. 3 yıl normal karşılanıyordu. Fakat şu an durum çok farklı. 30 yaşında dava açıldığında 3 sene bekleme süresi bir de 3 sene iptal davası olsa yaş 36'ya varacak. Hayatından 6 yıl çalınıyor resmen.

Avrupa'da uygulanan boşanma sistemini uygulamalıyız. Orada önce boşanılıyor, sonra mali durumlar ve varsa çocuk velayeti konusunda anlaşılıyor. Burada amaç bir an önce evliliği bitirmek. İki tarafın da yolunu çizmesinde kolaylık sağlamak.

Kadın işe girdiğinde karşı taraftan iptal davası açılması lazım. Fakat dava süresi ortalama 1 yıl sürüyor. Bu durumda erkek, nafaka ödemeye devam ediyor. Kadın işe girdiğinde otomatik kesilmeli.

Boşanan kadını korumak amacıyla bir fon kurulabilir. Fakat düzenlemeyi iyi yapmak gerekiyor. Kadın, fondan sınırsız yararlanmamalı. İŞKUR destek vermeli. İşe giren kadın, fondan 1 yıl yararlanabilir.

Sefa Bilgitekin

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Kamu kurumlarının misafirhanelerinden rahatlıkla yararlanabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam