1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TBMM, güvenlik soruşturması maddesinde değişiklik yaptı

Güvenlik soruşturmalarını hızlandırmak için TBMM'ye sunulan kanun teklifinde, TBMM Genel Kurulunda değişiklik yapıldı.
18 Ekim 2018 09:04
Yazdır
TBMM, güvenlik soruşturması maddesinde değişiklik yaptı

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve güvenlik soruşturmalarının hızlandırmayı amaçlayan kanun teklifi dün TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Teklifin tümü TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Ancak Ak Parti milletvekillerinin verdiği teklifle, güvenlik soruşturmalarına dair madde değiştirildi.

Eski düzenleme şu şekilde idi:

MADDE 29- 26/10/1994 tarihli ve 4045 sayılı Güvenlik Soruşturması, Bazı Nedenlerle Görevlerine Son Verilen Kamu Personeli ile Kamu Görevine Alınmayanların Haklarının Geri Verilmesine Ve 1402 Numaralı Sıkıyönetim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 1 inci maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının arşivlerinden ve elektronik bilgi işlem merkezlerinden bilgi ve belge almaya, Cumhuriyet savcılıkları ve mahkemelerce yapılan soruşturma ve kovuşturma sonuçlarını almaya yetkilidir."

Yeni teklif maddesi şu şekildedir:

"Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması yapmakla görevli birimler güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden ve elektronik bilgi işlem merkezlerinden bilgi ve belge almaya, 04/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesinin beşinci ve 231 inci maddesinin onüçüncü fıkraları kapsamında tutulan kayıtlara ulaşmaya, Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma sonuçlarını, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar ile kesinleşmiş mahkeme kararlarını almaya yetkilidir."

DEĞERLENDİRME

Yapılan yeni düzenleme gereğince, güvenlik soruşturmasını yapacak olan birimler, ilk düzenlemeye ek olarak "kamu davasının açılmasının ertelenmesi" ve "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarını" da görebilecektir. Her iki akarar türü de, 5271 sayılı Kanun hükümleri gereğince ayrı bir kayıt türüne kaydedilmektedir.

Yönetmelik hükmü gereğince, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri (valilik ve kaymakamlık) tarafından yapılmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:31 - Gaziantep'te FETÖ sanığı eski hakime hapis cezası16:29 - 4 kız öğrencisini taciz ettiği öne sürülen öğretmen gözaltında16:28 - MİT'in Kosova'da yakalayıp getirdiği FETÖ üyesine hapis16:23 - FETÖ'den ihraç astsubay, uyuşturucu satmaktan tutuklandı16:18 - İstanbul Havalimanı'na 6 yeni hava yolu şirketi daha geliyor16:15 - Evinde silahla yaralanan polis memuru hayatını kaybetti16:11 - MİT'e internet üzerinden üç yabancı dilde ihbar geliyor16:07 - Manisa'da artçılar devam ediyor16:00 - İsrail gazetesi Hakan Fidan'ı hedef gösterdi15:56 - İki şehri karşı karşıya getiren 'domuz yağı' krizi sürüyor
15:54 - Bursa'da adli görüşme odaları hizmete girdi15:50 - TBMM Genel Kurulu toplandı15:43 - Rekabet Kurulu'ndan 5 sigorta şirketine para cezası15:38 - Gümrük muhafaza memuru evinde ölü bulundu15:31 - Gezi Parkı davasında Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam15:30 - Kılıçdaroğlu: Benim vergimi, benim insanım için kullanacaksın15:28 - Yargıtay 9. Ceza Dairesine yeni görev15:23 - Bakan Soylu'dan, Manisa'daki depreme ilişkin açıklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam