1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşçi alım ilanlarının ulusal düzeyde yayımlanması zorunluluğu yeniden kaldırıldı

İŞKUR işçi alımlarının, ulusal düzeyde yayımlanmasını öngören mevzuat maddesini değiştirdi.
09 Kasım 2018 10:31
Yazdır
İşçi alım ilanlarının ulusal düzeyde yayımlanması zorunluluğu yeniden kaldırıldı

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, 9 Kasım 2018 tarihi itibariyle değiştirildi. Yapılan değişiklik ile işçi alımlarının ulusal düzeyde yayımlanma zorunluluğu kaldırıldı.

İşçi alımlarının ulusal düzeyde yayımlanmasını öngören madde şu şekildedir:

"Kurumdan işçi
(1) Kamu kurum ve kuruluşları işçi ihtiyaçlarını, iş kolu, meslek pozisyonu, öğrenim, iş tecrübesi, ücret, sosyal yardımlar gibi ayrıntılarla yazılı veya elektronik ortamda Kurumdan talep etmek ve 8 inci madde hükümleri saklı kalmak üzere Kurum tarafından gönderilenler arasından karşılamak zorundadır.
(2) Kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda mevzuata uygun olmadığına karar verilen talepler, kamu kurum ve kuruluşuna iade edilerek düzeltildikten sonra ilan edilir.
(3) Kamu kurum ve kuruluşları sürekli işçi taleplerini ulusal düzeyde verir."

Yukarıda verilen maddenin 3. fıkrası, 9 Kasım 2018 tarihi itibariyle şu şekilde değiştirilmiştir.

""(3) Kariyer meslek işçi talepleri ulusal düzeyde verilir. Diğer işçi taleplerinin hangi düzeyde karşılanacağı kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenir."

Ayrıca aynı maddenin beşinci fıkrasında yer alan ve aşağıda yer verilen hükümde yer alan geçici ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.

"(5) Kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde il düzeyinde veya ulusal düzeyde; il düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde ise ulusal düzeyde karşılanması yoluna gidilir. Teşkilat yapıları veya faaliyetleri bölge düzeyinde olan kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde il veya bölge düzeyinde ya da ulusal düzeyde; il düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde bölge düzeyinde veya ulusal düzeyde; bölge düzeyinde verilen geçici işçi taleplerinin karşılanamaması halinde ise ulusal düzeyde karşılanması yoluna gidilir."

DEĞERLENDİRME

Yapılan düzenleme ile işçi alımlarının ulusal düzeyde yayımlanma zorunluluğu kaldırılmış ve bu konudaki takdir hakkı ilanı veren kamu kurumuna bırakılmıştır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:05 - Cuma namazı için stada alınmayan Osman amca konuştu23:03 - Duayen viyola sanatçısı vefat etti23:01 - Facebook TikTok'a rakip olacak uygulamasını tanıttı22:58 - Uzmanlardan göktaşı yorumu: Arazide aramaya gerek yok22:51 - 3 PKK'lı terörist hava harekatlarıyla etkisiz hale getirildi22:49 - Yurdun değişik bölgelerinden karantina haberleri geliyor22:46 - Çanakkale'de şehitlikler ziyaretlere açılıyor22:43 - Haluk Bilginer, Alex Rider dizisinde başrol olacak22:38 - SpaceX insanlı uçuşu başarıyla gerçekleşti22:13 - İl Sağlık Müdürü açıkladı: 3 günde 4 pozitif vaka görüldü
21:54 - ASELSAN mühendisi trafik kazasında hayatını kaybetti21:47 - Partiye katılan Belçika Prensi koronavirüse yakalandı21:40 - Emekli Cumhuriyet Başsavcısı hayatını kaybetti21:34 - Mardin'de mağarada bulunan kafataslarına ilişkin açıklama21:18 - Bir aydır vaka görülmeyen ilçede ikinci dalga şoku21:13 - Bisikletten düşen genç mimar hayatını kaybetti21:10 - Türkiye'nin en yükseği! Yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak21:06 - İSKİ'nin bahçesinde dikkat çeken araçlar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam