1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'İslamofobi hanif dinin asıl maksadını bilmeyen cahillerin eliyle yayılmaktadır'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Avrupa'da yapılacak en önemli iş birliği, yayılmakta olan İslamofobi'yi ortadan kaldırmak için mücadele etmektir. İslamofobi, bir yandan düşmanların eliyle diğer yandan da bu hanif dinin asıl maksadını bilmeyen cahillerin eliyle yayılmaktadır
10 Kasım 2018 11:30
Yazdır
'İslamofobi hanif dinin asıl maksadını bilmeyen cahillerin eliyle yayılmaktadır'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Avrupa'da yapılacak en önemli iş birliğinin, yayılmakta olan İslamofobi'yi ortadan kaldırmak için mücadele etmek olduğunu belirterek, "İslamofobi, bir yandan düşmanların eliyle diğer yandan da bu hanif dinin asıl maksadını bilmeyen cahillerin eliyle yayılmaktadır." dedi.

Grand Cevahir Hotel'de düzenlenen Avrupa Fetva ve Araştırmalar Meclisi 28. Dönem Toplantısı'nda konuşan Erbaş, toplantının Müslümanlar için faydalı sonuçlar doğurmasını temenni ettiğini söyledi.

Erbaş, kıyamete kadar baki kalacak yegane din olan İslam'ın dünyadaki tüm insanlara hitap ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Biz Müslümanlar, İslam'ın baki olacağına, bütün zamanlar ve mekanlar için elverişli olduğuna, her zaman ve her yerde bütün sorunları çözebilecek temellere ve kurallara sahip olduğuna inanıyoruz. İslam dininin bir takım sabiteleri ve değişkenleri var. İslam fıkhının en önemli özelliklerinden biri, sabitelerin korunması ile birlikte yenilenme imkanının olmasıdır. Fıkıh usulümüzdeki örf, maslahat, sedd-i zeria, zaruret ve ihtiyaç gibi kavramlar da bu yenilenmenin araçlarındandır. Geçmişte alimlerimiz tarafından yapıldığı gibi bu bugün de çağdaş alimlerin sabiteleri göz önünde bulundurarak fıkhı yenilemeleri gerekmektedir."

Prof. Dr. Ali Erbaş, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi'nin, kurulduğu 1997'den bugüne kadar Avrupa'daki Müslümanlar nezdinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, meclisin Müslümanların kimliğini korumada büyük katkı sağladığını dile getirdi.

- "Meclis hayati bir rol üstlenmektedir"

Bir alimin, ne denli alim olsa da çağın girift meselelerini çözmede bütün araçları ve gereksinimleri bilecek gücü ve imkanı bulunduğunu aktaran Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa Fetva ve Araştırma Meclis'i gibi fıkhi kuruluşlar, bu boşluğu doldurmak için hayati bir rol üstlenmektedir. Alanında uzman fıkıh alimleri bir araya geliyor, bu problemleri dinliyor ve zannı galip ile iki ecir kazanacak bir karara ulaşıyorlar. Bu bağlamda çok önemli bir husustan söz edebiliriz ki, toplu içtihat çalışmaları, küçük, büyük bütün meselelerde fetva yayınlamaktan geri durmayan ve verdikleri sahte fetvalarla masum insanların kanının dökülmesine, mallarının kaybolmasına sebebiyet veren çağın sözde fıkıhçılarının önünde, sapasağlam bir set oluşturmaktadır.

Türkiye'nin dini hayatında önemli rol oynayan Din İşleri Yüksek Kurulu, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi ile müşterek çalışmalar yapmaya hazırdır. Din İşleri Yüksek Kurulumuz, çağdaş meselelerde, örneğin ticari sigortacılık, organ nakli, elektronik pazarlama, istihale, tüp bebek ve bunun gibi zor meselelerde birçok fetva ve karar yayınlamıştır. Bizler Uluslararası Hicri Takvim Konferansı'nda bu iş birliğinin verimli sonuçlarını hep birlikte gördük. İnanıyorum ki, iki meclis arasında iş birliğinin özellikle Batı'yı kendilerine yurt edinen Müslümanların sorunlarına istenen çözümlere ulaşmada büyük katkı sağlayacaktır."

- İslamofobi için ortak mücadele

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Avrupa'da yapılacak en önemli iş birliğinin, yayılmakta olan İslamofobi'yi ortadan kaldırmak için mücadele etmek olduğunu vurgulayarak, "İslamofobi, bir yandan düşmanların eliyle diğer yandan da bu hanif dinin asıl maksadını bilmeyen cahillerin eliyle yayılmaktadır. Bizler, İslam'ın ve İslam Peygamberi'nin hakikatini anlatma konusunda hep birlikte güçlerimizi arttırmak, saflarımızı birleştirmek, aynı zamanda gençlerimizi kuşatan tehlikelerden korumak ve onların sorunları üzerinde yoğunlaşıp, onlara sırf İslami çözümler bulmakla mükellefiz." diye konuştu.

Başkan Erbaş konuşmasını, Avrupa Fetva ve Araştırma Meclisi'nin kurulmasına, çalışmalarını sürdürmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek tamamladı.

Toplantıya, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Dünya Müslüman Alimler Birliği eski başkanı Yusuf el-Kardavi'nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden alimler katıldı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:41 - 5 yıl önce kuruyan nehir yeşile büründü17:36 - Ali Yalçın yeniden Memur-Sen başkanı seçildi17:31 - Millet bahçelerine 'balık ekmek' büfeleri geliyor17:25 - Şehit Yener Kırıkcı son yolculuğuna uğurlandı17:21 - Kılıçdaroğlu: O şehitler 82 milyonun şehididir17:17 - Cezaevi önünde toplanan kalabalığa müdahale: 12 gözaltı17:13 - Türkiye de azaldı, Erzurum'da arttı17:09 - Türk üniversiteleri NASA uydu yarışmasında iddialı17:05 - Annesi tarafından banyoda düşürülen bebek öldü17:01 - TESK: Bu demokrasimize yapılmış bir saldırıdır
16:57 - Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesine taziye16:53 - TÜSİAD'dan Kılıçdaroğlu'na saldırıya kınama16:49 - Başsavcılık: Kılıçdaroğlu'na saldıran 6 kişi belirlendi16:45 - Kolon kanseri hastalarının 'torba parası' sıkıntısı16:41 - Otomobil kapora dolandırıcılığına tutuklama16:37 - Bakan duyurdu: Yarından itibaren başlayacak16:33 - Faik Öztrak: Umarım bu provokasyonlardan vazgeçilir16:29 - Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun mesajı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam