Öğretmen adayları, istedikleri ilde sözlü sınava giremeyecek

MEB, torpili engellemek üzere, öğretmen adaylarının istediği ilde sözlü sınava girmesini öngören hükmü değiştirdi.

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 19 Kasım 2018 12:43, Son Güncelleme : 19 Kasım 2018 13:30
Öğretmen adayları, istedikleri ilde sözlü sınava giremeyecek

Bir önceki 20 bin öğretmen alımında, adaylar, seçtikleri 5 sınav merkezinden birinde sözlü sınava alınıyordu. Ancak bu uygulama, yereldeki sözlü sınav komisyonu üyelerinin, özellikle hemşehri, akraba gibi ilişkilerinden dolayı baskı altına alınmasına neden oluyordu.

Kasım ayı 20 bin sözleşmeli öğretmen alım duyurusunda, bu konuda dair açıklama değiştirilmiştir. Yeni açıklamaya göre, adaylar 17 sözlü sınav merkezinin tümünü tercih edecektir. MEB, adayı uygun gördüğü ilde sözlü sınava alacaktır.

İŞTE ESKİ VE YENİ DUYURULAR

ŞUBAT DUYURUSUNDA YER ALAN ŞART

2.1. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvuru elektronik ortamda (http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden) alınacaktır. Bu başvuruda adaylar, Ek 2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde belirtilen sınav merkezlerinden en fazla beş tercih yapabilecektir. Tercih ettiği sınav merkezlerinden birine yerleştirilemeyenler, söz konusu sınav merkezleri arasından Bakanlıkça belirlenecek sınav merkezinde sözlü sınava alınacaktır. Başvuru takvimi Ek 4'te belirtilmiştir.

KASIM DUYURUSUNDA YER ALAN AŞART

2.1. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvuru elektronik ortamda (http://mebbis.meb.gov.tr ve http://personel.meb.gov.tr adreslerinden) alınacaktır. Bu başvuruda adaylar, Ek 2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde belirtilen onyedi (17) sınav merkezinin tamamını tercih edecektir. Başvuru takvimi Ek 4'te belirtilmiştir.

20 bin öğretmen atamasında kontenjanlar ve kılavuz beli oldu

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber