1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli öğretmenler dal/alan şefi olarak görevlendirilebilirler mi?

Sözleşmeli öğretmenler, görev yaptıkları eğitim kurumlarındaki emsali kadrolu alan öğretmenler için ön görülen görev ve sorumlukları yerine getirmekle yükümlüdür. Bu nedenle dal/alan şefi olarak görevlendirebilirler.
09 Aralık 2018 10:20
Yazdır
Sözleşmeli öğretmenler dal/alan şefi olarak görevlendirilebilirler mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 84. ve devamındaki maddelerinde sözleşmeli öğretmenlerin şef olup olamayacağına dair net bir ibare bulunmamaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğinin "Sözleşmeli öğretmenlerin görev ve sorumlulukları" başlıklı 20. maddesindeki; "(1) Sözleşmeli öğretmenler, görev yaptıkları eğitim kurumlarındaki emsali kadrolu alan öğretmenleri için öngörülen görev ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür." hükümleri gereğince Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 84. ve devamındaki maddelerinde belirtilen esaslar çerçevesinde sözleşmeli öğretmenlerin dal/alan şefi olarak görevlendirilebilmeleri gerekmektedir.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına yapılan bir başvuruya bakanlık; "kadrolu öğretmen olmaması durumunda 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında görevlendirilen öğretmenlerden görevlendirme yapılması gerekmektedir." şeklinde cevap vermiştir.

Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başka bir başvuruya ise bakanlık; Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına ilişkin Yönetmeliğin 20. maddesinde; "Sözleşmeli öğretmenler, görev yaptıkları eğitim kurumlarındaki emsali kadrolu alan öğretmenler için ön görülen görev ve sorumlukları yerine getirmekle yükümlüdür." hükmü bulunmaktadır.

Bu hüküm gereğince Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 84. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde alan şefliği başvurunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir." şeklinde cevap vermiştir.

En son Erzurum İl mili eğitim müdürlüğünün görüş sorması üzerine Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına ilişkin Yönetmeliğin 20. maddesine atıf yaparak kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle birlikte değerlendirilerek sözleşmeli öğretmenler dal/alan şefi olarak atanabileceklerini söylemiştir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Norm fazlası olan Alan/Bölüm, atölye ve laboratuvar şefi olarak görevlendirilemez
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:14 - FETÖ tutuklusuna engelli çocuğuyla açık görüş yaptırılmaması hak ihlali13:12 - Borsa, günün ilk yarısında geriledi13:07 - Kayyumun işten çıkardığı işçileri, mahkeme iade etti13:05 - Fransa'da korona virüsten ilk Fransız öldü12:58 - Aceleciliği yüzünden patlayan düdüklü tencere hastanelik etti12:53 - Can Ataklı hakkında soruşturma başlatıldı12:51 - Çeyrek altın ne kadar?12:47 - İran'da korona virüsten ölen sayısı 4 kişi daha arttı12:44 - İş dünyası kendi arama motorunu kurdu12:35 - Bakan Turhan'dan 5G açıklaması
12:30 - Türkiye'de yaklaşık 50 bin kullanıcı mobil tehditlerin hedefi oldu12:29 - Tehlikeli atık gömülü fabrikaya ceza verilmesi hak ihlali sayılmadı12:26 - Bahreyn ve Kuveyt'te koronavirüs vakası sayıları artıyor12:26 - Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı12:25 - 'Örümcek Adam' deprem bölgesinde çocukların yüzünü güldürüyor12:21 - İstanbul Adliyesi'ndeki aramalarda bulunan ve unutulan eşyalar görenleri şaşırttı12:20 - Erdoğan: Gözlem kulelerini kuşatanlara verdiğimiz süre doluyor12:20 - Gün ortasında dolar yükselişte
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam