'Fermuar' açılmıyor, ambulanslar yolda kalıyor
 
Karizmatik kışlık kazak ve hırka seçimleri
 
O okulun yöneticileri açığa alındı
 
Erdoğan'dan Esma astsubay mesajı
 
Aralık ayı Tebliğler Dergisi yayımlandı
 
Tesla Cybertruck ve Ford F-150 böyle çekişti Video
 
Grip ve nezle olduğunuzda sakın bu yiyecekleri yemeyin! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KSÜ'de lider öğretmenler yetiştiriliyor

'Kuramı uygulamaya taşıyabilen okuryazar lider öğretmen' adlı model Türkiye'de ilk defa bir üniversitede uygulamaya başlandı
29 Kasım 2018 21:16
Yazdır
KSÜ'de lider öğretmenler yetiştiriliyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi'nde öğretmen adaylarına hem teorik, hem de uygulamalı olarak "öğretmen nasıl olunur ve örnek öğretmen modeli olmanın püf noktaları" konularında eğitimler verilmeye başlandı.

'Kuramı uygulamaya taşıyabilen okuryazar lider öğretmen' adlı model Türkiye'de ilk defa bir üniversitede uygulamaya başlandı. Eğitim fakültesinde eğitim gören öğretmen adayları ve velileri için hazırlanan modelin, müfredata artı değer katacağı bildirildi.

Model sayesinde öğretmen adaylarına kavramsal ve düşünsel etkinlikler, sanatsal etkinlikler, öğretimde, öğretmenlikte ve uygulamasında yeni düzenlemeler, eğiticilerin eğitim etkinlikleri ve sanal takip gibi başlıklarla öğretmen adaylarına eğitim verilecek.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Türk eğitim sisteminin teorikte dünya standartları üzerinde olduğunu ancak uygulamada sıkıntıların yaşandığını söyleyen öğretmen yetiştirmede üniversitenin tecrübeli olduğunu söyledi. Rektör Can, "Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin geliştirdiği bir model ve bu modelin adına biz, 'Kuralı uygulamaya taşıyabilen okuryazar lider öğretmen' diyoruz. İncelendiği zaman bütün dünya eğitim sistemleriyle Türk eğitim sistemlerini karşılaştırdığımız zaman teorik olarak bizim eğitim sistemlerimizin dünya standartları üzerinde olduğunu görüyoruz. Ancak uygulamaya koymada ciddi sorunlarımız var. Geçmişte Selçuklu, Osmanlı döneminde bulunan medrese sisteminden tutun cumhuriyetin ilk yıllarındaki öğretmen yetiştirme ve bugünlere uzanan çok ciddi bir öğretmen yetiştirme tecrübemiz var. Bunlardan da faydalanarak biz böyle bir model ortaya koyduk" dedi.

"İdeal ve idealist öğretmen yetiştirmeliyiz"

Uygulamaya konulan model ile idealist öğretmen yetiştirip, meslek sevgisi ve meslek aşkının korunacağını söyleyen Rektör Can, "Öğretmenin her yönüyle model olması lazım, adabı muaşereti hem bilen, hem de bunları davranışlarında gösteren. Giyiminden konuşmasına, oturmasından kalkmasına, yemek yemesinden insanlarla konuşmasına kadar, uzanan boyutları var. Tabi aynı zamanda, mevcut öğretmenlerimizin mevcut okullarımızda değişim ve dönüşümüne katkı getirecek bir model. Buradaki uygulamaları biz, Türk eğitim sisteminin ilk ve ortaokullarıyla liselerine yansıtmış oluyoruz. Bu model aynı zamanda hizmet öncesi eğitimi kapsadığı gibi, hizmet öncesi eğitimin de değişim ve dönüşümüne katkı sunacaktır. Uygulamaya koyduğumuz bu modelde ideal öğretmen, idealist öğretmen, meslek sevgisi ve meslek aşkını öğretmenlik yaptığı sürece bunu koruyacak. Tükenmişliği en aza indiren, sürekli öğrenen okul ve öğretmenleri sürekli kendini yenileyen meslek sevdasını canlı tutan öğretmeni de bu modelle yetiştirmeye gayret edeceğiz" diye konuştu.

KSÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım ise üniversitede duruşu olan ve lider öğretmenler yetiştirmek istediklerini belirterek, modelin, öğretmen adayları için ihtiyaç olduğundan hazırlandığını söyledi. Yıldırım, "YÖK'ün öğretmen yetiştirme programını bozmadan alternatif ve ihtiyaç üzerine hazırlanmış bir model. Bizim buradaki temel amaçlarımızdan bir tanesi, gerçek anlamda öğretmenlik nosyonu dediğimiz eğitim nosyonu yüklenmiş öğretmenler yetiştirmek istiyoruz. Yani bir öğretmenin karşısına veya velinin karşısına geçtiğimiz zaman farklı durumlara karşı farklı pozisyon alabilecek öğretmenler yetiştirmek istiyoruz. Duruşu olan öğretmenler yetiştirmek istiyoruz. Yani, lider öğretmen diyoruz buna. Kavramsal yeterliliğe hakim, olması açısından 40 kitap yani her dönem 5 kitap okuyacak çocuklar. Ve bu kitapları, 'çocuklar okur musunuz' diye tavsiye olarak değil de, programla ve derslerle ilişkilendirdik. Final de ise açık uçlu sorular sorarak onların okumalarını zorlamış oluyoruz" dedi.

"Üniversitemizde veli toplantıları yapacağız"

Uygulamaya koydukları model sayesinde üniversiteye başlayan öğrencilerin velileriyle toplantılar yapacaklarını söyleyen Yıldırım, "Öğretmenliğe biz sanat olarak bakıyoruz, sahne sanatları mesleğidir aynı zamanda öğretmenlik mesleği. Bu sanatı icra edecek donanımları yüklemek istiyoruz öğrencilerimize. Her yeni eğitim öğretin başında yeni gelen çocuklarımızın aileleriyle buluşarak, modelimizi ve niyetimizi anlatacağız. Onları ikna edip onları da sürece dahil etmiş olacağız. Bu model başka illere yayılabilir ama, Kahramanmaraş'ın farklı bir değişken olduğunu fark ettim. Buradaki kurumlarla iş birlikler var" şeklinde konuştu.

Üniversitede uygulamaya konan modelin kendileri için çok faydalı olduğunu söyleyen sınıf öğretmenliği 3'üncü sınıf öğrencisi Fatma Eda Şahin, "Teorikle uygulama birbirinden çok farklı şeyler, biz 1 buçuk aydır bu model sayesinde okullara gidiyoruz. Gerçekten anlatılanlarla ve okullara gidip çocukları görerek ve onlarla birlikte yaptığımız materyallerle birlikte yapılan uygulama çok daha farklı. Bu açıdan bu modelin çok faydalı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Hem teorik hem de uygulamalı olarak öğretmenliği öğrendiklerini söyleyen öğrenci Fatma Kaplan ise, "Biz bu yıl mentor öğretmenlik stajına başladık ve çok etkili olduğunu düşünüyorum. Gittiğimiz okullarda daha çok uygulamaya dayalı olduğu için daha kalıcı öğreniyoruz. Burada eğitim daha çok yazılı olarak veriliyor ancak okula gittiğimizde öğretmen elimize tahta kalemi verdiğinde ve öğrencilerle buluştuğumuzda daha etkili oldu" dedi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:59 - Yargıtay, dönemin Kayseri Garnizon Komutanına verilen cezayı bozdu16:58 - 17 bin 689 sağlık personeli alımı için kılavuz ne zaman yayımlanacak?16:53 - 'Fermuar' açılmıyor, ambulanslar yolda kalıyor16:52 - İstanbul'da bisiklet kiralamak kolaylaştı16:48 - Eski AYİM üyesi Şahin'in 15 yıla kadar hapsi istendi16:40 - Boşanabilmek için 18 yıldır görmediği eşini arıyor16:36 - Yolcudan otobüs şoförüne yumruk16:26 - Antalya mavi bayrakta dünya birincisi16:24 - Eski Askeri Yargıtay üyesi Şimşek hakkında hapis istendi16:22 - İBB, çalışanlar için Sosyal Medya Etik İlkeleri'ni yayınladı
16:16 - FETÖ'nün sözde sıkıyönetim savcısına hapis cezası16:11 - O okulun yöneticileri açığa alındı16:08 - Meteorolojiden o ile yarın için kuvvetli yağış uyarısı15:59 - Kepçeyle 'akrobatik' hareket yapan sürücüye ceza15:54 - Belediyeden parasını alamayan çöp toplama şirketi iş bıraktı15:51 - Roman vatandaşlar için yeni uygulamalar hayata geçirilecek15:48 - 57 yıllık televizyona 10 bin lira değer biçildi15:43 - Ozan Kabak en değerli 10 futbolcu arasında
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam