1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM'den emekli ikramiyesinin kanuni mirasçılarına ödenmesine dair önemli karar

Anayasa Mahkemesi, dul ve yetimler olmaması halinde vefat edenin hak ettiği emekli ikramiyesinin kanuni mirasçılarına ödenmesini öngören maddeyle ilgili önemli bir karar verdi.
04 Aralık 2018 09:44
Yazdır
AYM'den emekli ikramiyesinin kanuni mirasçılarına ödenmesine dair önemli karar

Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre, vefat eden iştirakçinin hak ettiği emekli ikramiyesi aylığa müstehak dul veya yetimlere ödenmektedir. Ancak dul ve yetimin bu aylığı alabilmesi için kamu görevlisi olmamak, evli olmamak, muhtaç durumda olmak, öğrenim durumuna göre belirli bir yaşı doldurmamış olmak gibi ekonomik bakımdan zayıflığın göstergesi sayılabilecek şartların olması gerekmektedir. Eğer bu şartları taşıyan dul ve yetim yok ise emekli ikramiyesi bu durumda kanuni mirasçılarına verilmektedir.

Diğer taraftan kişi emeklilik başvurusu yaptıktan sonra vefat ederse, emekli ikramiyesi direkt olarak kanuni mirasçılarına geçmektedir. Bir önceki duruma göre bu uygulama farklılığı, emekli ikramiyesinin artık vefat eden adına tahakkuk ettirildiği ve vefat edenin mülküne girdiği mantığına dayanmaktadır. Bir önceki durumda ise mülke girme durumu oluşmamıştır.

Anayasa Mahkemesi açılan bir davada, vefat edene verilecek olan emekli ikramiyesinin öncelikle aylığa müstehak dul ve yetimlere, bunların olmaması halinde kanuni mirasçılarına ödenmesini öngören hükümde yer alan "aylığa müstehak" ifadesinin iptal istemini reddetmiştir.

Mahkeme kararı için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam