1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversiteler hızlı davranmazsa yüzlerce kadro yanacak!

Devlet üniversiteleri ellerini çabuk tutmazlarsa bütçe kanununa göre verilen atama izinleri yanacak.
18 Aralık 2018 16:10
Yazdır
Üniversiteler hızlı davranmazsa yüzlerce kadro yanacak!

Bildiğiniz üzere, 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa ekli İ cetvelinde; "Açıktan veya nakil suretiyle; 78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında öğretim üyeleri hariç olmak üzere boş öğretim elemanı kadrolarına 4.000, .... Ayrıca yükseköğretim kurumlarının boş öğretim elemanı kadrolarına 2017 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan araştırma görevlisi sayısı kadar daha açıktan veya nakil suretiyle atama yapılabilir." düzenlemesi bulunmaktadır.

Bu düzenleme gereğince, yükseköğretim kurumlarının öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ihtiyaçlarını karşılamak üzere, 4 bin atama izni Yükseköğretim Kurulu tarafından devlet yükseköğretim kurumlarına dağıtılmıştır.

Ancak, 09 Temmuz 2018 günü geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte başlayan süreçte; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlükten kaldırılması, buna bağlı olarak Yükseköğretim Kurulunun üniversitelere kadro kullanım izni verme yetkisinin alınması, daha sonra geçişi sağlanmaya başlanan yeni norm kadro sistemi ile öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğin revize edilmesi sonucunda dört ay boyunca öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrosu ilan edilemedi !

Yılın son günlerine yaklaştığımız şu günlerde sırasıyla; İstanbul Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olmak üzere sadece 10 üniversite ilana çıktı.

Ancak yeni kurulan üniversitelerle birlikte 100'ü aşkın üniversite elindeki atama izinlerini hızlı bir şekilde belirleyip yılın son 15 gününde ilan etmeyi beceremezse kadrolar yanacaktır.

Dolayısıyla, üniversitelerin bütçe kanunu gereğince atama izinlerini süratli bir şekilde ilan ederek kadro arayan işsiz mezunları daha fazla bekletmemelidirler...

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:30 - PKK yandaşlarından Londra'da TRT World binasına saldırı07:20 - Aşılara dijital takip geliyor07:05 - e-Devlet'e 31 yeni hizmet06:50 - İhracatta hareketlenme başladı06:40 - Herkes üniversite okursa kim üretecek?06:10 - S-400 muamması: Ankara kararlı ABD öfkeli Ruslar heyecanlı04:17 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği04:15 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Basın, Halkla İlişkiler ve Yayın Yönetmeliği04:13 - Nükleer Düzenleme Kurumu Teşkilat Yönetmeliği01:24 - Uzunkaya: Gözü dönmüş tanımı, yıllar boyunca kullanılan bir polisiye terim
01:21 - CHP'nin Oğuzeli İlçe Başkanı alacak verecek tartışmasında öldürüldü00:02 - Danıştay'dan, oybirliğiyle banka promosyonu kararı00:01 - 25 Nisan 2019'dan önemli gündem başlıkları23:42 - Bakanlıktan Kılıçdaroğlu'na saldırıya ilişkin açıklama23:36 - WhatsApp'a ekran görüntüsü yasağı geliyor23:28 - Evinin kül oluşunu gözyaşları içinde izledi23:18 - DSÖ'den ebeveynlere ekran uyarısı23:13 - Kızıl gezegende ilk deprem kaydedildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam