1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşkur ile KİT'e işçi olarak atanan, KPSS tercihlerine katılabilir mi?

Yatırım ve Finansman kararnamelerinde yer alan düzenleme sadece KİT'lerdeki sözleşmeli pozisyonlara atananları kapsamaktadır.
07 Ocak 2019 00:07
Yazdır
İşkur ile KİT'e işçi olarak atanan, KPSS tercihlerine katılabilir mi?

SORU: İŞKUR tarafından bir kit kurumunda işe başlayan bir kimse KPSS puanıyla yani, merkezi atamada tercih yapabiliyor mu? Bu konuda Adaylarda bir belirsizlik var?

CEVAP: 2018 yılı KİT Yatırım ve Finansman Kararnamesinin 7 nci maddesinin beşinci fıkrasında şu hüküm yer almıştır:

"1/1/2018 tarihinden sonra yapılacak merkezi yerleştirme işlemleri neticesinde sözleşmeli personel pozisyonlarına atananlar 3 hizmet yılını tamamlamadıkça; mesleğe özel yarışma sınavıyla yardımcı olarak atanan kadrolar ile bulunulan pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar hariç olmak üzere halen görev yaptıkları kuruluşlara veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamazlar. Kamu Görevlerine ilk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik kapsamında merkezi yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atama işlemleri yapılmaz." hükmü yer almaktadır.

2019 yılı KİT Yatırım ve Finansman Kararnamesinde ise şu hüküm yer almıştır:

"1/1/2019 tarihinden sonra sözleşmeli personel pozisyonlarına atananlar 3 hizmet yılını tamamlamadıkça; mesleğe özel yarışma sınavıyla yardımcı olarak atanan kadrolar ile bulunulan pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar hariç olmak üzere halen görev yaptıkları kuruluşlara veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamaz. Kamu Görevlerine ilk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik kapsamında merkezi yerleştirme işlemlerine ve bu maddenin ikinci fıkrası kapsamında yapılacak ilanlara başvuramaz, yerleştirilseler dahi atama işlemleri yapılmaz."

DEĞERLENDİRME

2018 yılı düzenlemesi KİT'lere sadece merkezi yerleştirmeyle katılanları kapsamaktadır. Merkezi yerleştirme ise ÖSYM'nin yılda iki defa yayınladığı tercih işlemlerini ifade etmek üzere kullanılmaktadır.

2019 yılındaki düzenlemede ise "merkezi yerleştirme" ibaresi çıkarılmıştır. 2019 yılı düzenlemesi merkezi yerleştirme olsun veya olmasın KİT'lerdeki sözleşmeli pozisyonlara atananları kapsamaktadır.

Her iki düzenleme de, sadece KİT'lerdeki sözleşmeli pozisyonlara atananlara uygulanmakta olup, işçi statüsünde atananları kapsamamaktadır.

Dolaysıyla İŞKUR aracılığıyla bir KİT'e işçi olarak atananlar daha sonra merkezi yerleştirme veya kurumsal alımla, KİT'lerdeki sözleşmeli pozisyon kadrolarına başvurabilir.

KİT derken neyi kast edilmektedir, görmek için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam