1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur emeklileri ne kadar zam alacak?

Memur emeklileri de 2019 yılı Ocak ayında yüzde 10,7 oranında zam alacak
03 Ocak 2019 11:40
Yazdır
Memur emeklileri ne kadar zam alacak?

5434'e göre emekli aylığı alan memurların maaşlarına ilişkin olarak 5510 sayılı Kanunda yer alan hüküm şu şekildedir:

"Geçici Madde 4- 5434 sayılı Kanuna göre ödenen aylıklar ile bu madde kapsamında bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilir. Ayrıca 5434 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malullük ve vazife malullük aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da uygulanır."

5510 sayılı Kanuna göre maaş alan emeklilerin, emekli aylıkları ise 5510 sayılı Kanun 55. maddesinde yer alan "Bu Kanuna göre bağlanan gelir ve aylıklar, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirlenir."

Bu madde hükmüne göre, emekli aylıkları, memur maaş katsayılarındaki artış oranında artırılmaktadır.

Memur maaşı ile enflasyon arasında fark oluşması halinde, memur maaş katsayıları aradaki farka göre artırılmaktadır.

Dolaysıyla, memurların maaş katsayıları 2019 yılı Ocak ayında sadece toplu sözleşmede öngörülen yüzde 4'e ilave olarak, 2018 yılının ikinci yarısında oluşan yüzde 6,7 oranında enflasyon farkı kadar daha artırılacağı için emeklilerin maaşları da 2019 yılı Ocak ayı itibariyle toplamda %10,7 oranında artacaktır.

Zamlı emekli maaşlarını görmek için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam