1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Emniyet, küçük bir değişiklikle, 2. şark mağduriyetini sona erdirmeli!

Emniyet Genel Müdürlüğü, yönetmelikte değişiklik yaparak, birinci şark görevinden fazladan yapılan hizmetlerin 2. şark hizmetinde dikkate alınması için değişiklik yapmalıdır.
17 Ocak 2019 00:05
Yazdır
Emniyet, küçük bir değişiklikle, 2. şark mağduriyetini sona erdirmeli!

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 23. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"Madde 23 - Personelin, bu Yönetmelikte belirtilen süre kadar en az bir defa ikinci bölgede hizmet görmesi zorunludur. İkinci bölgede, Bakanlıkça uygun görülen yerlerde, o yer için belirlenmiş zorunlu hizmet süresi kadar daha kesintisiz olarak görev yapanlar, zorunlu bölge ikinci görevini tamamlamış sayılır. Bu Yönetmelikte öngörülen mazeretler dahil, her ne sebeple olursa olsun ikinci bölge hizmetinden sarfınazar edilemez. Ancak, sağlık veya eş durumu sebebiyle ikinci bölgeye gidemeyeceği belgelenenler hakkında Yönetmeliğin 39 uncu maddesinin (a) ve (b) bentleri uygulanır."

Ancak bu hükmün uygulanması 2. defa Şark'a giden personel arasında haksız bir uygulamaya sebep olmaktadır, örneğin 1.Şark görevini ifa ederken, süresi 3 (üç) yıl olan bir ilde 6 (altı) yıl çalışan bir personel bu maddeye istinaden 2. Şark görevinden muaf tutulurken, aynı yerde 5 (beş) yıl birlikte çalışan başka bir personelin fazladan çalıştığı 2 (iki) yıl hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Bu durumda 2. Şark hizmetine gönderilen personel arasında haksız bir uygulamaya mahal verilmektedir.

Ayrıca Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin; "Hizmet Sürelerinin Hesaplanması" başlıklı 28. maddesinde "Aynı bölge veya il içinde yapılan yer değiştirmeler nedeniyle hizmet süreleri değişik yerlerde geçen personelin hizmet süresi hesaplanmasında; fiili olarak çalışılan yerlerde geçen süreler, o yer için belirlenen zorunlu hizmet süresine yüzdelik olarak oranlanır. Bu oranların toplamı %100'e ulaştığında personel hizmet süresini bitirmiş sayılır.(2) Bu hesaplamada personelin eski görev yerinden ilişik kesme tarihi esas alınır ve mehil müddeti yeni atanılan yerin hizmet süresine dahil edilir." hükmü bulunmaktadır.

Bu iki madde yan yana değerlendirildiğinde 1. Şark'ta fazladan çalışılan sürelerin % (yüzdelik) orana göre hesaplanarak 2. Şark süresine eklenmesi ve hizmet süresi %100 tamamlandığında 2. Şark görevine giden personelin hizmet süresini bitirmiş sayılması gerekmekte iken idare, 23. Madde'deki "o yer için belirlenmiş zorunlu hizmet süresi kadar daha kesintisiz olarak görev yapanlar, zorunlu bölge ikinci görevini tamamlamış sayılır." İbaresini esas alarak 1. Şark'ta fazladan çalışılan süreleri dikkate almayarak 2016 yılında yapılan değişiklikle şark sürelerinin arttığı da düşünülerek personelin bir kısmına haksız bir uygulama yaptığı görülmektedir.

Bu konudan dolayı sorun yaşayan binlerce personel; Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılacak küçük bir değişiklikle bu mağduriyetin giderilmesini beklemektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:13 - Otomobil engelli motosikletine çarptı: 1 ölü 1 yaralı03:27 - Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine Hakkında Yönetmelik03:25 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Strateji ve Bütçe Uzmanlığı Yönetmeliği03:22 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Personelinin Yetiştirilmesi Hakkında Yönetmelik03:20 - Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği03:17 - Devlet Arşivleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği03:15 - Devlet Arşivleri Başkanlığına Devredilen Sözleşmeli Personelin İstihdamına İlişkin Yönetmelik03:12 - Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik03:11 - Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Ödenecek Telif ve İşlenme Ücretleri Hakkında Yönetmelik03:07 - Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Yönetmelikde Değişiklik
03:05 - Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik02:58 - 27 Haziran 2019 tarihli atama kararı yayımlandı02:54 - Kültür bakanlığına ait 27 Haziran 2019 tarihli atama kararı yayımlandı02:50 - 5 ilin müftüsü değişti02:44 - TBMM, çalışma süresi uzatıldı00:25 - FSM ve 15 Temmuz Şehitler Köprülerinde bazı şeritler kapatıldı00:03 - BİMER başvurusu sonrasında Şırnak'a görevlendirmeye etik ihlali kararı00:03 - 27 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam