1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ziya Selçuk: 12 yıllık zorunlu eğitim çok fazla

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 yıllık zorunlu eğitimin çok fazla uzun bir süre olduğunu belirtti.
20 Ocak 2019 12:26
Yazdır
Ziya Selçuk: 12 yıllık zorunlu eğitim çok fazla

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi'nde programında konuştu. Program Ankara Sıhhiye'de bulunan ve Bakan Ziya Selçuk'un da öğrenim gördüğü Ankara Atatürk Lisesi Müzesinde yapıldı.

Bakan Ziya Selçuk, zorunlu eğitim süresine ilişkin olarak şunları söyledi:

"Bütün dünyaya baktığımızda, gelir düzeyi ne olursa olsun, bir çocuk zorunlu eğitim denilen 8-9 yıllık öğretim süresi içerisinde, ki bizde çok yüksek, İngiltere gibi bir iki ülke dışında bu derece uzun bir öğretim süresi yok. Bir de Türkiye'de var, 12 yıllık eğitim süresi... Genel olarak 8-9 yıllık bir zorunlu eğitim süresi var.

Ülkeler, 8-9 yılda vatandaşlığın gereğini, temel bilgileri verip, ondan sonra uzmanlaşmaya yönlendiriyor.

Lisedeki bir çocuğun 15-16 tane dersi alması, anlaması, derinleşmesi mümkün değil. Sınıfta kalmanın hemen hemen hiç mümkün olmadığı bir ortamda da, öğrenci zaten ben geçeceğim diyor. O zaman da dört işlemi bilmeden lise bitiliyor. Üniversitede zayıf kalıyorlar. Bir çok dersten yüzeysel bilgi alacağına, yönelmek istediği, yeteneğinin olduğu alanda yoğunlaşsın. Her şeyden azar azar değil, belli konularda derinlik kazanması gerekiyor.

Bir çocuk küçük küçük çukurlar kazmak yerine, kuyu kazması gerekir. Kuyu kazmasa hayatta da kökleri zayıf kalır."

İLKOKUL ÖNCESİNDEN ÇOCUKLARIN YETENEKLERİ ORTAYA ÇIKARILACAK

Nasıl bazı ülkelerde misal: Yeni Zelanda, Japonya'da lisede 5-6 ders varsa sonrasında uzmanlaşıyorsa bunu burada başarmalıyız. Bizde 5-6 derse indiremeyiz ama burada bir orta yol bulup, çocukların ve Türkiye'nin iktisadi menfaatlerini gözeterek yapılacak.

"LİSEDE DERSLERİ YARI YARIYA İNDİRECEĞİZ"

Biz şimdi yaptığımız planlamada okul öncesi bu çocuğun yeteneğini ortaya çıkaracağız. Bunu ilkokuldan itibaren yapacağımız için lise biterken artık kafasında ne var olmayacak. Liselerde 15-16 ders var. Yarı yarıya düşecek. Önümüzdeki eğitim yılında buna başlayacağız. Bundan sonra her ay büyük projeleri açıklayacağız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
38 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:58 - Kısıtlamaya rağmen bayramlaşmaya gitti, 18 kişiye virüs bulaştırdı15:54 - MEB'in idareci yönetmeliği 10 gündür yayınlanamadı15:53 - TBMM'ye Haziran'da ziyaretçi alınmayacak15:47 - Bakan Akar, terhislerin başlayacağı tarihi açıkladı15:46 - MEB'den, mesleki eğitimdeki 7 tereddütlü konuya açıklama15:45 - Interpol'ün aradığı 700 bin liralık otomobil, Konya'da bulundu15:43 - Doğum yapan kadını taksici aracından attı15:38 - Büyüme rakamları yarın açıklanacak15:37 - Ahmet Hakan: Ali Babacan, yanlış yere tezgah açmadı15:36 - 'Resmi izinle gelenler davet veriyor, onlarca insan bu davete katılıyor'
15:32 - İmamoğlu, 'çeşmenin açılışı mı olur?' eleştirilerine yanıt verdi15:30 - DSÖ vaka sayısı artan ilk beş ülkeyi açıkladı... Türkiye de var15:27 - Süper Lig takımlarının gözde kamp merkezinde Cuma namazı kılınacak15:26 - Polis, 'Cumhurbaşkanlığında çalışıyorum' yalanını yutmadı15:24 - Vefa Salman yolsuzluk soruşturmasında ifade verdi15:21 - İlber Ortaylı o diziyi övdü15:20 - Kabine toplandı... Cumhurbaşkanı açıklama yapacak15:14 - Almanya Adil Öksüz'ü böyle koruyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 15 ilde uygulanan giriş çıkış yasağı uygulamasının kaldırılmasını ister misiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam