[
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'in yeniden 'Yönetici Görevlendirme Takvimi' mantıklı mı?

MEB'in yayınlamış olduğu yönetici görevlendirme takvimi, işlemlerin yaz dönemi yer değiştirmeleri öncesinde tamamlanması yönünle olumludur ancak ilk kez görev alacak yöneticilerin takviminin de yer değiştirmeler öncesinde sonuçlandırılması gerekmektedir.
28 Ocak 2019 00:02
Yazdır
MEB'in yeniden 'Yönetici Görevlendirme Takvimi' mantıklı mı?

MEB'in yayınlamış olduğu yönetici görevlendirme takvimi, işlemlerin yaz dönemi yer değiştirmeleri öncesinde tamamlanması yönünle olumludur ancak ilk kez görev alacak yöneticilerin takviminin de yer değiştirmeler öncesinde sonuçlandırılması gerekmektedir.

MEB'in resmi olarak açıklanmasa da yönetici görevlendirme(mevcut yöneticiler) takvimi yerinde bir uygulamadır. Takvim için tıklayınız.

Takvimin; il içi, il dışı öğretmen yer değiştirme öncesi sonuçlandırılması yıllardır savunduğumuz ve uyardığımız bir konu idi.

Böylece yeniden görev alamayacakların da kendilerine bir yol çizmesi mümkün olabilir.

Fakat Ek-1 e göre yapılacak görev uzatımı, mülakat ile gelen mevcut yöneticilerin yöneticiliğini garanti altına almak ile eşdeğer bir uygulama. MEB yeni dönemde bakanın söylemi ile liyakati esas alacaksa en azından 4 yılını dolduran yöneticileri de ilk atama yöneticiler ile aynı kritere tabi tutmalıdır. Aksi halde liyakatsiz ile liyakatliyi karıştırmış olur ki bu eğitim öğretim süreci açısından son derece tehlikelidir. Bilindiği üzere 2014'te görevine son verilen binlerce yöneticinin yerine görevlendirilenler için yaşanacak ilk süreç 2019 dur.

Bunun için süreci en çok uzatan haksızlığın ve kayırmanın adresi olduğu için en çok tartışılan sözlü sınavdan vazgeçilmesi ve yazılı sınav ya da ilaveten 2009 Yönetmeliğinde olduğu gibi değerlendirme forumunun da katılacağı bir yöntem seçilmesi değerlendirilmelidir.

Böylece MEB kısa sürede atamaları ( görevlendirme) gerçekleştirmiş olur ve bu kişilerin hizmet içi eğitime alınması, eğitim öğretim başlamadan yaz döneminde oryantasyonun tamamlanması söz konusu olur.

MEB'in bu durumu da mutlaka değerlendirmesi ve aynı zamanda daha önce de önerdiğimiz üzere emeklilikten boşalacak kadroları da sisteme yansıtması yer değiştirmelerde kullanması gerekir.

Yani MEB'in özellikle de Personel Genel Müdürlüğünün hedefi 2019-2020 başlamadan tüm atamaları en verimli şekilde tamamlaması, eğitim öğretime kadro yönünden hazır başlanması olmalıdır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:18 - Gönüllü öğretmenlere AFAD eğitimi17:15 - Saadet Partisi'nden BM raporuna ilişkin açıklama17:07 - Edirne'de drift yapan sürücüye 5 bin 10 lira para cezası17:04 - Bebek ölüm hızının en düşük olduğu bölge16:59 - Çocuğun parkta elektrik akımından ölmesine Belediye'den açıklama16:55 - Elazığ'da yollar göle döndü, ağaçlar devrildi16:55 - YÖK, üniversite kontenjanlarını belirledi16:50 - FETÖ'nün sözde 'Marmara bölge imamı'na hapis cezası16:37 - 'İstanbul'u kazanan 100 bin farkla kazanır'16:34 - Yüksek Hızlı Tren Projesinde gece gündüz mesai
16:21 - Ak Parti'li Kurtulmuş: Kürt kardeşlerimiz feraset sahibidirler16:20 - Bakan Selçuk: Çalışma koşullarını iyileştirmeye çalışıyoruz16:18 - 'CHP adayının sicili Sayıştay raporlarıyla tespitli bozuktur'16:06 - 41 bin ülkücü sandıklarda görevlendirildi16:04 - Sosyal medyadan Cumhurbaşkanına hakarete gözaltı16:02 - Eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı'na FETÖ'den hapis istendi15:59 - Mezarlıkta 23 adet kaplumbağa ölüsü bulunmasına inceleme15:52 - İmamoğlu: Çalışanları düşündüğüm için Sayıştay'da sorgulanıyorum
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam