1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan Ziya Selçuk, proje okullarına ne zaman el atacak?

MEB Proje Okullarını Yeniden Ele Almalıdır
05 Şubat 2019 00:06
Yazdır
Bakan Ziya Selçuk, proje okullarına ne zaman el atacak?

2014 yılında proje okulu düzenlemesi yapıldığında sadece elle sayılır sayıda okul, proje okulu idi. Bunlar da eğitim sistemimize damga vurmuş okullardı.

Sonra tüm Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri de eklendi. Daha sonra bir kısmı çıkarıldı derken tematik okullar eklendi.

2018'de ise sınavla öğrenci almak proje okulu olmak için kriter oldu. Hiçbir başkaca özelliği olmayan sadece öğrenciyi sınavla aldığı için proje okulu yapılan okullar var.

Oysa ki ulusal yada uluslararası proje uygulayan okullar için düzenlenmişti kanun...

Adı proje okulu olunca öğretmeni de idarecisi de keyfi olarak atanabiliyor.

Emin olunsun ki proje okuluna atanma kriteri liyakat falan değil torpil gücü. Güçlü olan dayısı olan atanıyor. Ne duyuru var ne başkaca kıstas.

Öğretmenler arasında, proje okulu öğretmeni gibi bir ayrıma gitmek mesleğe ihanet gibi bir şey.

Madem ayrımlar yapacaktık neden kaldırıldı Anadolu lisesi öğretmenliği, Fen lisesi öğretmenliği...

Hem bu ünvanlar için en azından sınav vardı ve öyle kolay da değildi.

Adı proje okulu olunca atamada keyfi olunca işler karışıyor ve Danıştay dedi ki öyle yağma yok duyuru yapıp herkesin başvuru hakkı olmalı. Tıklayınız.

İşte bu kararı da göz önüne alıp proje okulu uygulamasını artık ya kaldırmalıyız ya da çok sınırlı tutmalıyız. Sınırlı tutuş da keyfi olmamalı hem okulu proje okulu yaparken hem de atamalarda.

Bir hatta bir çok kriter olmalı, eğitim ( yüksek lisans, doktora), sınav, kıdem... gibi.

İşte o zaman proje okulunun da bu okullara atanmanın da bir anlamı olur.

MEB'in artık bu sistemden de vaz geçmesi, yeniden ele alması kaçınılmazdır.

İşte akademisyen, eğitimci bakandan Prof.Dr.Ziya Selçuk'dan beklenen budur.

Proje okulu nedir? Neden vardır? Atama sistemi amaca uygun mudur? Neler yapılmalı? Nasıl olmalıdır?

Sorularına hakka, hukuka ve bilime uygun cevap bulması beklenmektedir.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:46 - Ardahan Üniversitesi Rektöründen Karamollaoğlu'na tepki11:43 - Aksoy: ABD'den YPG konusunda somut adım bekliyoruz11:35 - 8 yaşındaki çocuğa istismarın faili yakalandı11:35 - AK Parti'li eski milletvekiline FETÖ'den beraat11:34 - Çifte cinayet 16 yıl sonra aydınlatıldı11:32 - FETÖ'nün ihaneti: Silahlar darbe girişiminden önce birlikten çıkarıldı11:32 - İmamlar hutbeyi 'prompter'den okuyacak11:31 - DGS başvuruları başladı11:28 - 211 kişiyi deşifre eden FETÖ'cü nün cezası 9 yıldan 1 yıl 10 aya indi11:22 - Polis otosunda tecavüze oy çokluğuyla indirim
11:08 - Selçuk: Öğrenci başarı izleme araştırmasını tamamladık11:07 - 155'i bir yılda 45 bin 210 kez arayan sanığa hapis cezası11:07 - 'Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım'11:07 - Öğrencilerine İngilizce pratiği yaptırmak için 'kantinci' oldu11:06 - Dört yetişkinden biri çocukken fiziksel şiddet görmüş11:06 - Gazeteci Ahmet Hakan'ın eski şoförüne 10 yıl hapis istemi11:06 - Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun adliyeye sevk edildi11:05 - İstanbul seçiminde ilçe seçim kurullarının araştırmaları bekleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce soğanın fiyatını, stokçular mı artırıyor?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam