1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli öğretmenlerden gelen bir kaç soru

sözleşmeli öğretmen alım tercihlerinde en çok sorulan bazı sorular ve cevapları
30 Ocak 2019 00:01
Yazdır
Sözleşmeli öğretmenlerden gelen bir kaç soru

20 bin sözleşmeli öğretmen okul tercihleri başladı.

Bir çok soru bize ulaşmaktadır. Bunlardan birkaçına cevap vermeye çalışalım.

1- Gittiğim yerden kaç yıl ayrılamam?

Mevcut düzenlemeye göre sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sonra kadrolu öğretmen olacaklar. Kadrolu öğretmen olduktan sonra 2 yıl daha çalışırlarsa yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Yani 4+2 yıl kalmak zorundalar. Yalnız bu sürenin 3+1 şeklinde değiştirileceği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı. Halen düzenleme yapılmış değil. Yapılırsa 3 yıl sonra kadrolu öğretmen olacaklar ve üstüne 1 yıl çalışıp yer değiştirebilecekler.

2- Eşimin yanına bir yıl sonra gidebilir miyim?

Sözleşmeli öğretmenlerin mazeret tayini yoktur. Bakan Ziya Selçuk 2018 yazında sağlık özrü olan öğretmenlere bir hak tanımıştı. Ama mevzuatta bir düzenleme söz konusu değil. Verilen hak da kendisi, eşi, çocuğu yada anne, babasının tedavisi sözleşmeli öğretmenin çalıştığı yerde mümkün değilse başvuru yapılabildi.

3- Eşim kadrolu öğretmen yanıma gelebilir mi?

Kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmenin yanına özür grubu yer değiştirme döneminde tayin isteyebilir.

4- Eşim de sözleşmeli eş tayini mümkün mü?

MEB sözleşmeli eşlerin birleşmesine imkan vermektedir.

5- Tercih yaparken seçtiğim okul önemli mi?

Tercihlerde belirlenen okulların önemi gelecekte görülecektir.

Öğretmen atandığında zorunlu hizmete tabidir. Sözleşmeli öğretmen de kadroya geçtiğinde zorunlu hizmete tabi olacak. Sözleşmelide geçen süreler zorunlu hizmet alanında yer alan bir okulda geçmiş ise bu süreler zorunlu hizmet hesabında değerlendirilecek.

Daha da açacak olursak;

Her ilin bir hizmet bölgesi (1.,2.,3.) her okulun da bir hizmet alanı (1,2,3,4,5,6) vardır. Buna bağlı olarak da hizmet puanı belirlenmiştir.

Yani öğretmen zorunlu hizmeti doğuda yapacak diye bir kural yoktur. İzmir birinci hizmet bölgesi ama İzmir'de de zorunlu hizmetin yapılabileceği okullar vardır.

Eğer okulun hizmet alanı 4,5,6 ise bu okul zorunlu hizmet yapılabilen bir okuldur. Hangi ilde bölgede olursa olsun hizmet alanı 4,5,6 olan okullar zorunlu hizmete tabi okullardır.

Tabii ki hizmet bölgesi ve alanına göre zorunlu hizmet süreleri değişmektedir. Örneğin İzmir'de 4. Hizmet alanındaki bir okulda 7 yıl çalışınca zorunlu hizmet biter. Hakkari'de 4. Hizmet alanındaki bir okulda çalışınca 5 yılda biter.

Bu konuda detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Kısaca;

1) Bakanlık öğretmen kadrolarında 6/5/2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar:

a) Birinci hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

b) İkinci hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

c) Üçüncü hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl, çalışmakla yükümlüdür.

Okulların hizmet bölgesi, alanı ve puanı bilgileri için TIKLAYINIZ.

PDF hali için TIKLAYINIZ

Yani tercih yaparken zorunlu hizmet durumunu da değerlendirirseniz gelecekte işinize yarayacaktır.

Aynı ilde/ilçede zorunlu hizmet olan ve olmayan kuruma da rastlayabilirsiniz. Yani okul bazında değerlendirme söz konusu.

Tercihlerde kolaylıklar ve bol şanslar dileriz.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
25 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:46 - Ardahan Üniversitesi Rektöründen Karamollaoğlu'na tepki11:43 - Aksoy: ABD'den YPG konusunda somut adım bekliyoruz11:35 - 8 yaşındaki çocuğa istismarın faili yakalandı11:35 - AK Parti'li eski milletvekiline FETÖ'den beraat11:34 - Çifte cinayet 16 yıl sonra aydınlatıldı11:32 - FETÖ'nün ihaneti: Silahlar darbe girişiminden önce birlikten çıkarıldı11:32 - İmamlar hutbeyi 'prompter'den okuyacak11:31 - DGS başvuruları başladı11:28 - 211 kişiyi deşifre eden FETÖ'cü nün cezası 9 yıldan 1 yıl 10 aya indi11:22 - Polis otosunda tecavüze oy çokluğuyla indirim
11:08 - Selçuk: Öğrenci başarı izleme araştırmasını tamamladık11:07 - 155'i bir yılda 45 bin 210 kez arayan sanığa hapis cezası11:07 - 'Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım'11:07 - Öğrencilerine İngilizce pratiği yaptırmak için 'kantinci' oldu11:06 - Dört yetişkinden biri çocukken fiziksel şiddet görmüş11:06 - Gazeteci Ahmet Hakan'ın eski şoförüne 10 yıl hapis istemi11:06 - Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun adliyeye sevk edildi11:05 - İstanbul seçiminde ilçe seçim kurullarının araştırmaları bekleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce soğanın fiyatını, stokçular mı artırıyor?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam