1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, yönetici görevlendirmede iki önemli değişiklik yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle, mesleki ve teknik okullar ile imam hatip liselerine müdür atanmasında alan öğretmeni olma şartı getirdi.
09 Şubat 2019 10:01
Yazdır
MEB, yönetici görevlendirmede iki önemli değişiklik yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle, mesleki ve teknik okullar ile imam hatip liselerine müdür atanmasında alan öğretmeni olma şartı getirdi.

MEB, 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikler 9 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Tıklayınız.

Varolan düzenlenmede, Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile İmam hatip liselerine müdür atanmasında alan öğretmeni olan Atölye ve laboratuvar öğretmenleri ile İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmenlerine ek puan verilmekteydi.

Hem müdür olarak ilk defa atanmada hem de müdürlüğe yeniden görevlendirmede geçerli olan uygulama çerçevesinde, alan öğretmenlerine, ek olarak 5 puan verilmekteydi.

9 Şubat 2019 tarihi itibariyle ise bu ek puan uygulaması kaldırılmıştır.

Yönetmeliğe eklenen yeni iki ek fıkra şu şekildedir:

""(2) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, atölye ve laboratuvar öğretmenleri kapsamında olmak,

b) İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,

şartları aranır.

(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde aday bulunmaması halinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir."

DEĞERLENDİRME

Bu yeni düzenlemeye göre, Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, artık sadece atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak; İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde ise sadece İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak gerekmektedir. Eğer bu iki alandan öğretmen olmazsa, diğer alan öğretmenlerinden görevlendirme yapılabilecek.

Ayrıca alan değişikliği yapan yöneticiler için de düzenleme yapılmıştır. Buna göre, alan değişikliği yaptığı için yöneticilik görevinden ayrılanlar, 1 yıl sınırlamasına tabi olmadan yönetici olarak görevlendirilmek üzere yeniden başvuru yapabilecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
34 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Ak Parti, Ankara BBB adayını değiştirecek olsa, sizce kimi aday göstermeli?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam