1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul müdürlüğü görevine iade edilenlerin görev süresi nasıl hesaplanır?

Yargı; Yöneticilik görevine iade edilenlerin, yöneticilik görevinden alındıktan sonra tekrar iade edilene kadar geçen sürenin yöneticilik görevinden sayılmayacağına hükmetmiştir.
23 Şubat 2019 10:00
Yazdır
Okul müdürlüğü görevine iade edilenlerin görev süresi nasıl hesaplanır?

Bilindiği üzere, 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Mülga Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 "Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu" gereğince yapılan değerlendirme sonucunda başarısız sayılarak görev süresi uzatılmayan ve öğretmenliğe atanan eğitim kurumu müdürlerinin açtıkları davalar sonucunda, değerlendirmede başarısız sayılma işlemlerinin yürütmesinin durdurulması ya da iptali üzerine yeniden yapılan değerlendirmelerde bazı okul müdürleri 75 ve üzeri puan alarak eski görev yerlerinde göreve başlatılmışlardır.

Bu durumda olan eğitim kurumu yöneticilerinin geçmişe dönük olarak özlük haklarının iade edildiği gerekçesiyle, yöneticilikten ayrıldıkları tarih ile yargı kararı gereği göreve iade edildikleri tarihler arasında öğretmenlikte geçen ve fiilen yönetici olarak görev yapmadıkları süreler de yöneticilik süresinden sayılarak tekrar görevlerine son verilmiştir.

Konuyla ilgili açılmış olan davada, Ankara 6. İdare Mahkemesinin 2018/1455 E., 2018/3101 K. Sayılı kararında; "... Bu durumda, davacının müdür unvanıyla dört yıldan fazla, sekiz yıldan az görev yaptığı eğitim kurumunda yönetici olarak devam eden görevinin, aynı eğitim kurumunda aynı unvanla geçirilen hizmet süresi esas alınarak sekiz yılın hesaplanacağı, sekiz yılın dolduğu tarih itibarıyla okul müdürlüğü kadrosunun münhal listede yayınlanması gerektiği, davacının ... Merkezi'nde okul müdürü olarak sekiz yıllık görev süresini doldurmadığı görüldüğünden, aynı okulda aynı unvanla geçen yöneticilik süresinde 8 yılı doldurduğundan bahisle okulun münhal listesinde yer almasına ilişkin işlemin kaldırılması ve yöneticilik görevinin devamının sağlanması istemiyle gerçekleştirilen başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Öte yandan, davacının yargı kararı gereğince okul müdürlüğü görevine atandığı, geçmişe dönük olarak özlük haklarının iade edildiği, dolayısıyla bu sürelerin de hesaba katılarak 8 yıllık sürenin dolduğu ileri sürülmüş ise de, yukarıda yer verilen Yönetmeliğin 22. maddesinin 3. fıkrasında sekiz yıllık sürenin hesabında hangi durumların değerlendirileceğinin açık olarak düzenlenmiş olduğu, davacının yargı kararlarından önce bu okulda müdür unvanıyla görevli olmadığı, farklı okullarda öğretmen olarak çalıştığı, bu eğitim kurumlarında vekaleten veya geçici görevlendirme ile görevlendirilmeyip, atandığı anlaşılmış olup, yargı kararı ile özlük hakları iade edildiği gerekçesiyle davacının fiilen görev yapmadığı sürelerin okul müdürlüğü süresinde değerlendirilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır." denilmiştir.

İşte o karar;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:48 - Sağlık Bakanı: O video yeni değil, ahlak problemi var01:40 - Van'da korkutan bir deprem daha meydana geldi00:54 - Liselerde, tek sorun sınıf tekrarı mı?00:18 - MEB, Arabuluculuk Yönergesini yürürlüğe koydu00:16 - Başkan Ali Koç, küfürler sonrası protokolden aşağıya atladı00:03 - Ata Benli, İmamoğlu yalanıyla polislere iftira attı, özür diledi00:02 - Bir okulda yönetici olan öğretmen, istediği zaman emekli olabilir mi?00:02 - 24 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Benim kaskom uygun fiyat,hediyesi kıpkırmızı bir Fiat!23:40 - İstifa sloganları atan taraftardan Fenerbahçe kafilesine yumurtalı saldırı
22:57 - Lise öğrencileri okulun bodrum katında mantar yetiştiriyor22:50 - AFAD'dan hasarlı yapılara girmeyin uyarısı!22:43 - Polonyalı gelin, Van'ı kendi ülkesinin insanına tanıtıyor22:37 - Polisten ilginç anons: Bir, iki, üç gülümseyin çekiyorum22:31 - Türkiye'de her 7 kişiden biri diyabet hastası22:26 - Polis memuru, denetimden kaçan aracı böyle durdurdu22:21 - Ersun Yanal'ın istifa ettiği haberi yalanlandı22:16 - Saman balyaların altında kalan muhtar yaşamını yitirdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam