1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet, eski müsteşarını Resmi Gazete'ye verdiği ilanla arıyor

13 Temmuz 2004 00:00
Yazdır

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, 2002 yılı hesaplarını incele-yen Sayıştay, usulsüzlük iddialarıyla karşılaştı. Bunun üzerine dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar'ın savunmasını istedi. Ancak tüm aramalara rağmen Şağar'a ulaşılamadı. Son çare olarak Resmi Gazete'ye ilan verildi: 15 gün içinde Sayıştay'a başvurun

Başbakanlık eski Müsteşarı Ahmet Şağar, birkaç yıl önce Ankara'nın en kudretli isimlerinden biriydi. Bülent Ecevit liderliğindeki 57. Hükümet döneminde ?devletin bir numaralı bürokratı' olan Şağar, Demokratik Sol Parti'de yaşanan istifa sürecinde emekliye ayrıldı. Şağar'ın ismi, cuma günü Resmi Gazete'de yer alan bir ilanla yeniden gündeme geldi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 2002 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, usulsüzlük iddialarıyla ilgili olarak Ahmet Şağar'ın yazılı savunmasını almak istedi. Ancak, bütün aramalara rağmen Şağar'a ulaşılamadı. Bunun üzerine, Resmi Gazete'ye ilan verilerek Şağar'ın ?15 gün içinde Sayıştay'a başvurması? talep edildi. Zaman'ın yaptığı araştırmada, devletin hiçbir adreste bulamadığı Ahmet Şağar'ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde ?başkan danışmanı' olarak görev yaptığı belirlendi. TOBB yetkilileri, Şağar'ın yurtdışında olduğunu ifade ederken, eski müsteşara telefonla ulaşılamadı.

Resmi Gazete'nin 9 Temmuz'daki sayısında yayımlanan tebligat, ilginç bir olayı gün yüzüne çıkardı. Alınan bilgilere göre, Sayıştay, saymanlıkların çeşitli yıllara ilişkin hesaplarını incelerken ?mevzuata aykırı ve noksan' işlemler yapıldığını tespit etti. Yapılan değerlendirme sonrasında, çok sayıda kamu görevlisinin ?ilgili' ve ?diğer sorumlu' sıfatıyla savunmasının alınmasına karar verildi. Ancak tebligat için aranan bürokratların çoğu verilen adreste bulunamadı. Bunun üzerine Sayıştay, ilgili bürokratlara Resmi Gazete aracılığıyla duyuru yaptı. İlanda şöyle denildi: ?Mevzuata aykırı ve noksan görülen işlemler hakkında, yazılı savunmalarının alınması maksadıyla aranılan ve dairelerince gösterilen adreslerde bulunamayan ad ve soyadları ile memuriyet unvanı ve görevleri gösterilen sorumluların, konu ile ilgili sorgu varakalarını almak veya kendilerine tebligatın yapılabileceği açık adreslerini bildirmek üzere, 15 gün içinde bizzat veya yazı ile başkanlığımıza başvurmaları gerekti- ği; aksi takdirde işbu ilanın tebligat yerine kaim olacağı ilan olunur.?

Sayıştay'ın adresinde bulamadığı isimler arasında Anasol-D hükümetinin Müsteşarı Ahmet Şağar ilk sırada bulunuyor. Şağar, Ankara Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Saymanlığı'nın 2002 yılı hesaplarıyla ilgili olarak ?diğer sorumlu' sıfatıyla aranıyor. Sayıştay'ın bir türlü bulamadığı Ahmet Şağar ise uzun zamandır TOBB'da danışmanlık yapıyor.

Resmi Gazete'de ismi geçen Başbakanlık bürokratları Şağar ile sınırlı değil. Dönemin Müsteşar Yardımcısı Ali Çakı da adresi bulunamayan bürokratlar arasında yer alıyor. Çakı'nın ifadeye çağrılma gerekçesi Şağar'la aynı. Başbakanlık Personel ve Prensipler eski Genel Müdürü Bahattin Şahin de Sayıştay tarafından adresi bulunamayan bir başka bürokrat.

Ahmet Şağar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda müsteşar olarak görev yaparken, Yaşar Yazıcıoğlu'ndan boşalan Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirildi. Şağar'ın ismi Anasol-D (ANAP+MHP+DSP) hükümetinin son aylarında sıkça gündeme geldi. Sayıştay Başkanlığı için de Şağar'ın ismi geçmişti. Kamil Mutluer'in yaş haddinden emekli olması üzerine Şağar'ın Sayıştay Başkanlığı'na gelebileceği uzun süre konuşulmuştu.

zaman

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
07:30 - PKK yandaşlarından Londra'da TRT World binasına saldırı07:20 - Aşılara dijital takip geliyor07:10 - Mega projeler hız kesmeden devam edecek07:05 - E-Devlet'e 31 yeni hizmet06:50 - İhracatta hareketlenme başladı06:40 - Herkes üniversite okursa kim üretecek?06:10 - S-400 muamması: Ankara kararlı ABD öfkeli Ruslar heyecanlı04:17 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği04:15 - Strateji ve Bütçe Başkanlığı Basın, Halkla İlişkiler ve Yayın Yönetmeliği04:13 - Nükleer Düzenleme Kurumu Teşkilat Yönetmeliği
01:24 - Uzunkaya: Gözü dönmüş tanımı, yıllar boyunca kullanılan bir polisiye terim01:21 - CHP'nin Oğuzeli İlçe Başkanı alacak verecek tartışmasında öldürüldü00:02 - Danıştay'dan, oybirliğiyle banka promosyonu kararı00:01 - 25 Nisan 2019'dan önemli gündem başlıkları23:42 - Bakanlıktan Kılıçdaroğlu'na saldırıya ilişkin açıklama23:36 - WhatsApp'a ekran görüntüsü yasağı geliyor23:28 - Evinin kül oluşunu gözyaşları içinde izledi23:18 - DSÖ'den ebeveynlere ekran uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam