Yeni yılda trafik sigortası ne kadar olacak?
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
'Yardım parasıyla tatil' suçlamasına Valilik ne dedi?
 
2019 EKPSS tercihleri 11 Aralık'ta başlıyor
 
'Bu yanlış da Bağdat'tan döner'
 
Okul koridorunda silahlı öğrenci böyle yakalandı Video
 
İnanılmaz olay! Öldükten 6,5 saat sonra dirildi Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmelikte geçen süreler, memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirilir mi?

4/B sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken KPSS puanıyla kadroya geçenlerin sözleşmeli olarak çalıştıkları sürelerin kazanılmış hak aylığında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususunda DPB görüş yazısı.
28 Şubat 2019 14:00
Yazdır
Sözleşmelikte geçen süreler, memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirilir mi?

Bilindiği üzere, Devlet memurlarının memuriyete girmeden önce ya da memurluktan ayrılarak yapmış oldukları hizmetlerinin kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinde ne şekilde değerlendirileceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün (C) Fıkrasında düzenlenmiştir. Mezkur Fıkranın altıncı bendinde, "Bu kanunun 4 üncü ve 237 nci maddesinin (e) fıkrasına göre sözleşme ile istihdam edilenlerin, memuriyete geçirilmeleri halinde, sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet süreleri, her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle değerlendirilir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümde, 657 sayılı Kanunun 4 üncü ve 237 nci maddesinin (e) fıkrasına istinaden sözleşme ile çalıştırılan personelin memur statüsüne geçirilmesi halinde sözleşmeli olarak geçen sürenin tamamının memuriyette geçmiş sayılarak kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi kabul edilmiş, burada kullanılan "memuriyete geçirilme" halleri için söz konusu Kanunda herhangi bir kısıtlayıcı hükme yer verilmemiştir. Söz konusu "memuriyete geçirilme" ibaresinin sınavla ilk defa Devlet memuru olarak atanmış olanları da kapsaması gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, yukarıda yer verilen hükümler ve açıklamalar çerçevesinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli statüde görev yapmakta iken kadrolu ataması yapılan personelin Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli olarak çalıştığı hizmet sürelerinin kazanılmış hak aylık derece ve kademe hesabında değerlendirilmesi gerekmektedir.

İşte görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
31 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:57 - Yeni yılda trafik sigortası ne kadar olacak?14:49 - Ceren'in katili, 2 polisi polis aracında bıçaklamış14:41 - Şişli'de beton mikseri dehşeti: 1 ölü, 1 ağır yaralı14:30 - Türkiye, Kenya'daki terör saldırısını şiddetle kınadı14:27 - Muş Ovası'nın kuşları Halil İbrahim öğretmenin objektifinden yansıyor14:21 - Eski milli halterci öğretmen, okulunda yeni yıldızlar yetiştiriyor14:16 - 120 bin dolara satılan 'sanat eseri'ndeki muzu yedi14:01 - 'Yardım parasıyla tatil' suçlamasına Valilik ne dedi?13:56 - Darbecilerin mesaj trafiği 'Haberimiz yok' yalanını çürüttü13:51 - Darbe girişiminin failleri cezasız kalmadı
13:40 - 2019 EKPSS tercihleri 11 Aralık'ta başlıyor13:25 - Sevgilisini tüfekle yaralayan sanığa önce hapis cezası sonra tahliye13:13 - TSK, Ceren'i katleden cani için 14 yıl önce teşhisi koymuş13:04 - FETÖ'nün 'gaybubet evleri'ne operasyonda 6 zanlı yakalandı13:00 - İmamoğlu'ndan, seçim kampanyasında yer alan gazetecilere yeni görev12:49 - 'Bu yanlış da Bağdat'tan döner'12:45 - Hamile kadını Yalova'dan 666 km uzağa sürgün etti12:35 - MSB: Tel Abyad kırsalına elektrik verilmesi sağlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam