1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kişiye özel öğretim üyesi ilanı, mahkemeden döndü

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından ilan edilen doktor öğretim üyesi kadrolarında kişiye özel şartlar yer aldığından işlem İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.
14 Mart 2019 00:03
Yazdır
Kişiye özel öğretim üyesi ilanı, mahkemeden döndü

Bildiğiniz gibi, üniversitelerde öğretim üyesi kadrolarına kişiye özel ve adayı tanımlayan şekilde ilan nitelikleri yazılması sebebiyle sık sık eleştirilerde bulunuyoruz.

Ancak, bazı üniversiteler bu konuya hassasiyet göstererek ilan şartlarını "genelleştirseler" de bazıları ise doktora tez konularına kadar yazmaya devam edip bildiğini okumaya devam ediyor !

Tam da bu konuda bir yükseköğretim kurumumuz Bilgi ve Belge Yönetiminde ilan ettiği 3 (üç) Doktor Öğretim Üyesi kadrolarında tamamen adayı tanımlayan kişiye özel şartlara yer vermiştir. Ayrıca, üç kadroda da Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü ile hiç alakası olmayan -Tarih alanında doktoralı adaylar- aranmıştır.

Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından konunun yargıya taşınması sonucunda Gaziantep 1. İdare Mahkemesi kararında özetle; üniversiteler tarafından ilan edilen bir kadro için ihtiyaç ve hizmet gerekleri gözönünde bulundurularak getirilen spesifik şartların -Yükseköğretim Kurulunun onayına tabi olmadığı- ancak dava konusu kadrolarla ilgili "ihtiyaç ve hizmet gerekleri" için bu şartlara ilanda yer verildiğine dair somut bilgi ve belge bulunmadığından Üniversite tarafından verilen ilanın iptaline karar verilmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:06 - Öldürülen arkeolog Karabük'te toprağa verildi15:04 - Kargo bedava15:02 - HDP'li Temelli: İktidarı 23 Haziranda bir kez daha yeneceğiz14:56 - 4 akademisyeni katletmişti! Eski eşi azmettirmiş!14:54 - 1 milyona yakın hayvan ve bitki türünde yok olma tehlikesi14:52 - Antalya'da askeri gemiler ziyarete açıldı14:45 - Valiyim diyerek dolandırıyorlar14:42 - Yeni eğitim takvimiyle iç turizm hareketi artacak14:38 - Mersin'de çocuk doktoruna şiddet iddiası14:33 - Ecdat yadigarı İshak Paşa Sarayı ışıl ışıl
14:24 - Lise sistemine 'uluslararası metodoloji' ile 'yerlilik ve millilik' damgası14:20 - Lise öğrencisi kendi otomobilini üretti14:13 - CNN Türk, İmamoğlu'nun sesini kesti mi?14:12 - HDP'li 9 belediye meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı14:11 - Bursa'da FETÖ operasyonunda 20 gözaltı14:03 - İl içine başvuracak öğretmeninin bilmesi gereken hususlar14:01 - 21 Mayıs 2019 tarihinde FETÖ'den haklarında işlem yapılanlar14:00 - Eski Yargıtay üyesi Bekler'e FETÖ'den hapis
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam