1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşçi kadrosundan, 4/B sözleşmeli bir göreve geçişte, bir yıl beklenmeli midir?

İşçi kadrosunda çalışan bir kişinin, kazanmış olduğu 4/B'li bir göreve geçişte beklemesi gereken bir süre bulunmamaktadır
18 Mart 2019 10:02
+Aa- Yazdır
İşçi kadrosundan, 4/B sözleşmeli bir göreve geçişte, bir yıl beklenmeli midir?

SORU: Merhaba , 2018 Haziran khksı ile birlikte kamuda sözleşmeliden sözleşmeliye geçiş artık istifadan sonra 1 yıl istiyor.
Benim merak ettiğim başka bir mevzu 4857 iş kanununa göre işçi kadrosuna atanan biri ( örneğin Gençlik spor en son ki 3243 işçi alımı ) ileride kazanması halinde sözleşmeli başka memur kadrosuna geçebilir mi ? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

CEVAP: 4/B Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1. maddesinin 4. fıkrasında şu hüküm yer almaktadır:

"(4) Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez."

Bu hüküm gereğince, 3 istisna dışında, sözleşmesini fesih eden bir personelin, 1 yıl geçmeden, 4/B sözleşmeli bir görevde çalışması mümkün değildir.

Ancak bu düzenleme sadece 4/B bir görevden başka bir 4/B göreve geçişe ilişkindir.

4/B'DEN İŞÇİ KADROSUNA GEÇİŞLER

Dolaysıyla 4/B'li bir görevde çalışanın, bir işçi kadrosuna atanmaya hak kazanması halinde, sözleşmeli görevi bırakıp işçi kadrosuna geçmesi mümkündür.

İŞÇİ KADROSUNDAN 4/B'Lİ BİR GÖREV GEÇİŞLER

İşçi olarak çalışanalarda ise personelin kıdem süresine göre beklemesi gereken 2, 4, 6 ya da 8 hafta gibi süreler bulunmaktadır. Bunlara ihbar süreleri denmektedir. Ancak işçi dilerse, bu süreleri beklemeden, ihbar tazminatını işverene ödeyerek işten derhal de ayrılabilir. Bu bağlamda, işçi kadrosunda çalışan personelin eğer iş akdinde başkaca bir düzenleme yok ise, 4/B sözleşmeli bir göreve atanabilmek için, beklemesi gereken bir süre bulunmamaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:14 - Rize'nin İkizdere ilçesinde gösteri ve yürüyüşler yasaklandı20:46 - MSB: Siviller, tarihi ve dini yapılar bizim için dokunulmazdır20:35 - Vaka sayısı 10 bin sınırına geriledi20:12 - Düne göre aşı olanların sayısı 70 bin arttı20:11 - İskenderun Limanı'nda 1 ton uyuşturucu hap ele geçirildi20:03 - HES kanalının duvarı çöktü, tarım arazileri su altında kaldı
19:59 - Ankara'da şiddetli rüzgar; ağaçlar devrildi, elektrik telleri koptu19:55 - Gara'da 3 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi19:51 - Bakan Akar'dan yaralı askerlere ziyaret19:50 - Davutoğlu: AK Parti içindeyken yapılmasını doğru bulmadığımı söyledim19:48 - İstanbul Valiliği, 1 Hazirana kadar uygulanacak tedbirleri açıkladı!19:47 - Kayseri'de pencereden tüfekle rastgele ateş açtı: 1 yaralı
19:33 - CHP'li Veli Ağbaba, sokağa çıkma yasağında alem yaptı19:09 - Karadeniz illerinden İstanbul'a dönüş başladı19:07 - İİT, işgalin durması için BM'ye başvuracak18:30 - İsrail'in saldırılarında şehit olanların sayısı 192'ye yükseldi18:29 - Rize'de 15 belediye başkanı'ndan taş ocağına destek
18:04 - Tam kapanma sonrası doğaya çıkacaklara KKKA uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam