1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakanlığa atanan ama feragat dilekçesi veren, daha sonra dönebilir mi?

Bir Bakanlıktaki memurluğa KPSS ile atanan, ancak daha sonra feragat dilekçesi veren aday, 657 sayılı Kanunda öngörülen 15 günlük süreyi geçirirse veya feragat dilekçesi üzerine atamanın iptali şeklinde bir onay alınırsa, feragat dilekçesi verdiği kuruma dönemez.
22 Mart 2019 10:10
+Aa- Yazdır
Bakanlığa atanan ama feragat dilekçesi veren, daha sonra dönebilir mi?

SORU: Öncelikle iyi günler dilerim. Sorum şu ki 2017 de ... bakanlığı .. memurluğu ve bir genel müdürlükteki teknisyenliği kazandım. Yalnız ... Bakanlığına tüm belgelerimi gönderip sonrada feragat dilekçesi verdim. Sorum şu ki ben ... Bakanlığına tekrar gidebilir miyim? Bununla ilgili bir örnek varmıdır? Gitmem için ne yapmam lazım.

CEVAP: 657'de sayılı Kanunda işe başlamaya ilişkin olarak şu hüküm yer almaktadır:

"Madde 63- Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62 nci maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. Bunların belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir."

657 sayılı Kanun, ilk defa atanacak bir adaya, eğer aynı ildeyse ertesi gün, ikametgahının dışındaki başka bir il'e atanacaksa 15 gün içinde göreve başlamasını öngörmüştü.

Ayrıca kanun sadece belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler varsa 2 aylık bir süre daha öngörmüştür. Kanunda yazan "belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebeplere" ise genel olarak terör bölgesindeki durumlar, afet durumları girmektedir.

Başka bir kurumundaki işin kazanılması nedeniyle göreve başlanılmamasının ise zorlayıcı sebepler arasına girdiğini düşünmüyoruz.

Diğer taraftan, "belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler" olsa dahi bu en fazla 2 aydır.

Feragat hususuna gelecek olursak, bir kamu kurumuna dilekçe verip "tüm haklı saklı kalmak kaydıyla feragat ediyorum" demek daha sonra herhangi bir hak sağlamamaktadır. 657 sayılı Kanunun, tüm idari süreçleri tek belirlemiş olup, bu belirlenen hükümlere göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda, feragat dilekçesi vermiş iseniz ve atamanızın yapılmaması yönünde bir onay alınmış ise yeniden eski görevinize dönüş hakkınız olmayacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
01:52 - YÖK, Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik01:50 - Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalar Hakkında Yönetmelik01:49 - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik01:46 - Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna Ait Boş Kadrolarda Değişiklik01:41 - 16 kuruma ait dolu/boş kadro kararnamesi yayımlandı01:33 - AK Parti Gazze ve Kudüs için Meclis'te genel görüşme isteyecek
00:49 - Soylu, PKK'lı terörist 'Sofi Nurettin'in etkisiz hale getirilmesi nedeniyle MİT ve TSK'yı kutladı00:41 - Biden'dan 'ateşkes' açıklaması: Netanyahu ile görüştü00:02 - İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki şube müdürlüğü sayıları doğru belirlenmiyor!00:01 - 18 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları23:46 - İkinci el oto alım satım piyasası durgunluğunu koruyor23:38 - Devlet desteğiyle mantar üretimi! Bin kişiye iş sağladı
23:35 - Kol ağrısı diye gitti, kanser olduğu ortaya çıktı23:31 - TMO, 2021 hububat ve bakliyat alım detaylarını belirledi23:30 - Gençlerde mutluluk kaynağı sağlık23:29 - Bilinçsizce gıda takviyeleri kullananlara uyarılar23:27 - Ücretli çalışan sayısı martta yıllık bazda yüzde 7,5 arttı
23:26 - Beşiktaş borsa liginde de şampiyon
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam