1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Nöbet ek ders ücreti sorunları toplu sözleşmede çözülmelidir

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki okul müdürlerine, yaygın eğitim kurumlarındaki müdür yardımcılarına ve öğretmenlerine ve birden fazla tutulan nöbete ek ders ücreti ödenmemektedir.
29 Mart 2019 10:05
Yazdır
Nöbet ek ders ücreti sorunları toplu sözleşmede çözülmelidir

ÖRGÜN EĞİTİM KURUMLARINDAKİ MÜDÜR YARDIMCILARI İLE ÖĞRETMENLERE HAFTADA 3 SAAT NÖBET EK DERS ÜCRETİ ÖDEMEKTEDİR

4. Dönem Toplu Sözleşme metninin İkinci Bölümünde yer alan "Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" başlıklı kısmındaki "Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti" başlıklı 21. maddesi; "(1) Örgün eğitim kuramlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükümlerine göre örgün eğitim kurumlarındaki müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere bir defa nöbet ek ders ücreti ödenmektedir.

ÖRGÜN VE YAYGIN EĞİTİM KURUMLARINDAKİ OKUL MÜDÜRLERİNE, YAYGIN EĞİTİM KURUMLARINDAKİ MÜDÜR YARDIMCILARINA VE ÖĞRETMENLERİNE NÖBET EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR

Buna rağmen Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre bu kurumlardaki öğretmen ve yöneticilere nöbet görevi verilmektedir.

Dolayısıyla bu yıl toplu sözleşme yılı olduğundan 5. Dönem Toplu Sözleşmesine "yaygın eğitim" ibaresi ile "okul müdürü " ibaresi eklenerek örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki okul müdürlerine, yaygın eğitim kurumlarındaki müdür yardımcılarına ve öğretmenlerine nöbet ek ders ücreti ödenmesinin yolu açılmalıdır.

BİRDEN FAZLA NÖBETE EK DERS ÜCRETİ ÖDENMELİDİR

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 3. fıkrasındaki; "(3) Müdür yardımcısı ve öğretmen sayısı yeterli olmayan okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilir. Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar." hükümlerine göre ihtiyaç halinde birden fazla verilen nöbet görevlerine istinaden 5. Dönem toplu sözleşme metnine "haftada 6 saati geçmemek üzere" ibaresi eklenerek iki nöbete ek ders ücreti verilmesinin yolu açılmalıdır.

Ayrıca zorunlu tutulan nöbet görevi isteğe bağlı hale getirilmek ve karşılığında görev yapılan zaman dilimine uygun ek ders ücreti ödenmek zorundadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
29 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:19 - Bakan Pekcan, Volkswagen'in fabrika kuracağı ili açıkladı11:11 - Milyonerler, 7 ayda 83,4 milyar liralık döviz aldı11:07 - Teknoloji girişimleri için 1,1 milyar liralık 5 yeni fon11:03 - İstanbul Havalimanı'nda yolculara yeni kolaylık: Harç pulu otomatı10:55 - Diyarbakırlı annelerin eylemi 13'üncü gününde, katılım devam ediyor10:49 - Otomobil park halindeki tıra çarptı: 3 ölü 3 yaralı10:45 - Doğu Anadolu'daki 3 ilde gök gürültülü sağanak bekleniyor10:35 - Üzüm bağlarına 'gırnatayla' girildi10:29 - Mehmetçik'ten yaralı teröriste şefkat eli10:21 - '5 aylık süreçte 6 Milyon TL borç ödedik'
10:10 - Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası: Yedi Değirmenler10:03 - Veliler dikkat! Bu belirtiler varsa çocuğunuz 'disleksi' olabilir10:01 - Ücretli öğretmenlere sınıf rehberliği ve kulüp görevi verilebilir mi?09:57 - Burası 'Ahiret Kavşağı'09:51 - Dışişlerinden, Suudi Arabistan'daki saldırıları kınama09:47 - Meteorolojiden iki il için kuvvetli sağanak uyarısı09:43 - Elektriği dün en çok bu saatte tükettik09:35 - D-100'de kaza...Edirne istikameti trafiğe kapandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam