1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gazi Üni. yabancı dil öğretiminde dijital dönemi başlattı

Gazi Üniversitesinde, İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin etkin kullanılması için yüz yüze derslerin yanında yeni bir dijital öğrenme programı hayata geçirildi.
19 Mart 2019 14:54
Yazdır
Gazi Üni. yabancı dil öğretiminde dijital dönemi başlattı

Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Abdulvahit Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite olarak 2018-2019 eğitim yılı itibarıyla üniversite bünyesinde tüm fakültelerdeki öğrencilerin yabancı dil eğitimlerinin kalitesini artırmaya yönelik ciddi bir planlama yaptıklarını bildirdi.

Üniversitenin hazırlık bölümlerinden mezun olacak öğrencilerin B2, diğer fakültelerinden mezun olacakların ise B1 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmasını zorunlu kıldıklarını bildiren Çakır, "Bu seviyelere ulaşmak için, uluslararası yeterliliklere göre ve beceri temelli eğitim yapılmaktadır." dedi.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Uslan'ın desteğiyle ve yüksekokulun katkısıyla yürüttükleri çalışmaları anlatan Çakır, "Tüm fakültelerimizde hazırlık dışında her hafta 4 saat olmak üzere yüz yüze yoğun bir yabancı dil programını başlattık. Farklı dil donanımlarına ilişkin zorluğu aşabilmek adına teknolojiden faydalanma yoluna gittik. Çözüm ortağı olarak gördüğümüz dijital bir yabancı dil platformu ile yeni bir süreci başlattık." bilgisini verdi.

Çakır, yabancı dil öğretiminde yeni devreye soktukları online eğitimlerin öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından büyük oranda sahiplenildiğini dile getirdi.

Kitaplara entegre içeriklerin online sisteme yüklendiğini ifade eden Çakır, "Öğrencilerimiz, yüz yüze eğitimlerin yanında dijital ortamlarda gerçekleştirdikleri her bir yabancı dil etkinliğini quiz olarak not ortalamalarına ekliyorlar. Öğrencilerimiz, okuma, anlama, dinleme ve konuşma etkinlikleri ile hem not alıyorlar hem de yabancı dillerini geliştiriyorlar." diye konuştu.

Çakır, dijital platformun özellikle beceri temelli etkinlikler için büyük yararı bulunduğuna işaret ederek, "Ödevleri ve yapılacak etkinlikleri sisteme yükledik. Burada da güzel bir dönüt aldık. Yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede öğrencilerimiz, online sistem içerisinde 2 milyon 300 binin üzerinde etkinlik gerçekleştirdi. Bu hakikaten küresel anlamda rekor denilebilecek bir rakam." değerlendirmesinde bulundu.

"Teknolojiyi yabancı dil öğretimine en iyi uyarlayan kurum seçildik"

Dünyada dijital öğrenme sistemini yabancı dil öğretimine en iyi uyarlayan kurum seçildiklerini aktaran Çakır, "Bu sistemin tüm dünyada 11 milyondan fazla bireysel kullanıcısı, 86 binin üzerinde kurum aracılığıyla bu sistemi kullanıyor. Şu an için sisteme kayıtlı 5 bin öğrencimiz bulunuyor. Bu sayı önümüzdeki iki yıl içerisinde kademeli olarak artacaktır." ifadelerini kullandı.

Dijital yabancı dil öğrenme sisteminin 56 öğretim görevlisi sorumluluğunda yürütüldüğünü dile getiren Çakır, haftada 4 saat yüz yüze eğitim verildiğini ancak geri planda dijital platform için sürekli öğrencilerle irtibat halinde olduklarını kaydetti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
02:41 - Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği02:39 - Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik02:09 - Tortum Şelalesi 500 bin turisti ağırlayacak kapasitede yer02:06 - Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı00:50 - Askerlik teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi00:06 - 24 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İller arası yer değiştirmeler için MEB'e öneri23:53 - İşte yoklama kaçağı ve bakaya kalanların sayısı23:48 - TUSAŞ mühendislerinden ramazana özel mesajlar23:43 - 'Sağlık personelinin görevleri yeniden tanımlanacak'
23:37 - İmamoğlu Gönüllü İletişim Ağı'nda 3. cinsiyet seçeneği23:33 - Üniversite öğrencileri kaza yaptı: 1 ölü, 6 yaralı23:28 - Çocuk parkı yaptıran ünlü oyuncu dolandırıldı23:23 - İBB, Sosyal Denge Sözleşmesi imzaladı23:18 - İstanbul'da 'Yeditepe Huzur' asayiş uygulaması23:13 - Sağlık Bakanı dağılımı açıkladı, 'KPSS ile olacak' dedi23:08 - Fuat Oktay: Hileyle gönüllere girilmez23:03 - 4 yıldır çalışmalar sürüyor... İşte Yassıada'da son durum
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam