1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KDK Başkanı: Her şeyin temelinde adalet var

TBMM Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: "Her şeyin temelinde adalet var"
21 Mart 2019 16:50
Yazdır
KDK Başkanı: Her şeyin temelinde adalet var

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Her şeyin temelinde adalet var. Bütün insanlığın görevi, adaleti temin etmektir. Adalet, makul olan, meşru olandır. Bunu ölçü alırsanız hem kendiniz rahat edersiniz hem de çevreniz rahat eder" dedi.

TBMM Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler" konulu konferans kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesine (SDÜ) konuk oldu. SDÜ Hukuk Fakültesi ile Ombudsmanlık ve Arabuluculuk Topluluğu tarafından Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğin öğrenciler açısından oldukça faydalı olduğunu belirten Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu örf, adet ve kültürümüzde var olan ombudsmanlığın batıdan aktarım olmadığını dile getirdi.

Vali Seymenoğlu, "Ombudsmanlık, tarihimizde de çok önemli roller üstlenmiş, faaliyetler yürütmüş, vatandaşla kamu arasında sorunlara dostane yoldan çözümler bulmuş bir kurumdur" diye konuştu.

"Çok ciddi yatırımlar yapıldı"

SDÜ öğrencilerini düzenlemiş oldukları etkinlikten dolayı tebrik eden TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, Meclis Başkan Vekili olmadan önce TBMM Plan, Bütçe ve Komisyon Başkanı olarak görev yaptığı süreçte son derece önemli kanunları çıkardıklarını ve 2012 yılında çıkarılan Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kuruluş Kanununun da bunlar arasında bulunduğunu söyledi.

Bilgiç, "Son 16 yılda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği dönemine baktığımızda Türkiye'deki en önemli reformların demokrasi, insan hakları ve şeffaflık noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'de uzayan yargı süreçleri, verilen hukuksuz kararlara ilişkin mücadele, devlet güvenlik mahkemelerinin kaldırılması, yargı süreçlerinin kısaltılması için bütün altyapının iyileştirilmesi adına çok ciddi yatırımlar yapıldı. Ana başlıklardan bir tanesi de devletin şeffaf ve hesap verilebilir olması. Buna ilişkin Kamu Etik Kanunu, Sayıştay Kanunu, Bilgi Edinme Kanunu gibi pek çok hukuki düzenleme yapıldı. Bunlardan belki de en önemlisi Kamu Denetçiliği Kurumu idi. Kurum gücünü anayasadan alan bir kurum" şeklinde konuştu.

"Her şeyin temelinde adalet var"

Geleceğin temsilcileri ile bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getiren TBMM Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, dünyadaki bütün düşünce akımlarının, ideolojilerin, dinlerin insanın adaleti gerçekleştirmesi için örgütlendiğini dile getirdi. Kuran-ı Kerim'de de adalet kavramı üzerinde çok durulduğuna vurgu yapan Malkoç, "Her şeyin temelinde adalet var. Bütün insanlığın görevi, adaleti temin etmektir. Adalet, makul olan, meşru olandır. Bunu ölçü alırsanız hem kendiniz rahat edersiniz hem de çevreniz rahat eder" ifadelerini kullandı.

Malkoç, atalarımızın, dünyanın en kritik coğrafyasını yani Orta Doğu, Kafkaslar ve Balkanları 600 yıl boyunca idare ettiğine dikkat çekerek "Fakat şu anda o sınırlar içerisinde 35 devlet var ve bu topraklarda huzur, barış ve adalet bulunmuyor" dedi.

Adalet olunca kavganın yerini huzurun alacağına dikkat çeken Malkoç, gençlere "Hiçbir zaman yarım olmayın, her zaman tam olun. Ülkemizin 2023 hedefleri var. Bu hedefler arasında Türkiye'yi dünyadaki ilk 10 üniversite arasında yerleştirmek var. Şu an çok iyi imkanlara sahipsiniz. Kendinizi iyi yetiştirin her zaman en iyisi olmaya çalışın. Umudumuz sizlersiniz" diyerek tavsiyelerde bulundu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:10 - Tarlasını işlerken 5 bin yıllık tarihi eserler buldu15:06 - Irak'ın kuzeyine hava harekatı14:59 - Şanlıurfalı ismini Mars'a gönderdi14:51 - Uyuşturucuyu yatak ve yorganların arasına gizlemiş14:50 - Ticari davalarda çıkan kararlara erişim açıldı14:48 - Cumhurbaşkanlığı'ndan DW Türkçe'ye 'maksatlı haber' açıklaması14:42 - Bu mahallenin davulcusu 3 yaşında14:32 - AÖF sorularını değerlendiriyoruz14:32 - Lise öğrencisinin cenazesini imam babası kıldırdı14:27 - Konya'da belediye başkanına bıçaklı saldırıda 3 tutuklama
14:21 - 33 yıllık hukuk mücadelesinin sonunda yıkım gerginliği14:14 - İzlediği belgeselden etkilenip böğürtlen ekti, siparişlere yetişemiyor14:05 - Şehit Köklü son yolculuğuna uğurlandı13:55 - Halfeti'de 1 polisin şehit olduğu saldırıda 1 tutuklama13:48 - PKK'lı teröristlerin toprağa gömdüğü silahlar bulundu13:38 - 'İstanbul tarihinde ilk defa 55 binin üzerinde polise çıkmış olacağız'13:34 - Gümüşhane'de terör örgütü PKK'ya ait 3 depo imha edildi13:19 - Vefat eden babasının balmumu heykelini evinde sergiliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam