1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

SGK borcunu ödeyemeyenlere bedava muayene, ilaç ve tedavi

Başta Bağ-Kur'lular olmak üzere gelir testi uygulanan genel sağlık sigortalıları, SGK Kanunu EK 5 maddesi kapsamındaki tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ile EK 6 maddesi kapsamındaki kısmi süreli çalışanlarla bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, SGK genel sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için birtakım şartlar öngörülmüştür
06 Nisan 2019 10:06
Yazdır
SGK borcunu ödeyemeyenlere bedava muayene, ilaç ve tedavi

Buna göre tüm sigortalılarda olduğu gibi sağlık hizmeti sunucusuna başvurulan tarihten önceki son bir yıl içinde toplamda en az 30 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması gerekmektedir.

Bu şartın yanı sıra Bağ-Kur'lular ile yukarıda belirttiğimiz sigortalıların sağlık hizmeti sunucusuna başvurması halinde 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması şarttır. Zira 60 günden fazla prim borçları bulunanların muayene ve tedavi giderleri SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Borcu olmakla birlikte borçlarını yapılandırıp tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler ise borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri halinde SGK sağlık sigortasından yararlanmaya devam edeceklerdir.

Yıl sonuna kadar sağlık ücretsiz

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve 4/b sigortası (Bağ-Kur) prim borcu olanlar prim borçlarına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019'a kadar ücretsiz yararlanabilecektir. Konuyla ilgili karar, 29 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, genel Sağlık Sigortası ve 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz olarak yararlanabilecektir.

Ücretsiz sağlık hizmeti hakkından; Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur kapsamındaki vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yararlanacak.

Ücretsiz sağlık hizmetleri, yıl sonuna kadar geçerli olacaktır. 01.01.2020 tarihinden sonra ise 60 günden fazla prim borçları olanlar SGK sağlık yardımlarından faydalanamayacaktır.

Borçtan etkilenmeyenler

Genel Sağlık Sigortalısı sayılanların 18 yaşından küçük çocukları, prim ödeme gün sayısı ile prim ve prime ilişkin borcu olup olmadığına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandırılmaktadır. Bunlar için herhangi bir şart yoktur.

4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olanlardan muvazzaf askerlik süresince ilgili kanunları gereği aylıksız izinli sayılanlar bu sürede kendileri er/erbaş kapsamında, bakmakla yükümlü olduğu kişiler ise anılan kapsamda sigortalı üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

4/1-a (SSK) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olanlardan gerek işçi gerekse memur sendikalarındaki görevi nedeniyle aylıksız/ücretsiz izinli sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler bu süre zarfında Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
22:45 - Rize-Artvin Havalimanı son sürat devam ediyor22:41 - 10 yaşındaki çocuk, silahla oynarken kendini vurdu22:36 - Aksaray-Ankara kara yolu trafiğe kapandı22:31 - Ekrem İmamoğlu: Önemli bir adım attık22:26 - Yozgat'ta otobüs devrildi: 13 yaralı22:21 - 1,5 yıl sonra gelen evrakla hayatının şokunu yaşadı22:16 - 7 ilde gözaltına alınan 10 şüpheliden 5'i tutuklandı22:11 - İsmail Küçükkaya tarihi yayın detaylarını anlattı22:06 - 'Herkes nefesini tutmuş İstanbul'un seçimini bekliyor'22:01 - 1 milyona yakın çam ağacını 'Basra böceği' sardı
21:56 - Alacaklarını tahsil edemeyen manavdan ilginç yöntem21:51 - Liseli öğrenciler ekti, ihtiyaç sahiplerinin yüzü güldü21:46 - Uzmanlardan uyarılar: 'Ay dede' hastalığına dikkat!21:41 - 'Basit piercing' gündem oldu! Peki ÖSYM ne diyor?21:37 - Sivas Sağlık Müdürlüğü'nden 'kene' açıklaması21:32 - Dilencinin üzerinden çıkan para zabıtaları şaşırttı!21:27 - Orman işletme aracı tarlaya uçtu: 3 personel yaralı21:23 - THY yeni uçaklarla sefer sayılarını artırıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam