1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli olarak çalışanların KPSS ile yeniden yerleştirilmesi nasıl olmaktadır?

16 Temmuz 2007 17:49
Yazdır

Kamuda çok sayıda sözleşmeli statü bulunmaktadır. Teşkilat kanunlarına göre sözleşmeli, 4924 sözleşmeli, 4/B'li sözleşmeli bunlardan bir kaçıdır. Ayrıca 4/C'li sözleşmeliler bulunmaktadır. Yine belediyelerde, belediye kanununa istisnaden sözleşmeli istihdamı yapılmaktadır. KİT'lerdeki sözleşmeliler ise 399 sayılı KHK'ya tabidir.

Sözleşmeli olarak çalışanlar, KPSS ile bir yere yerleşmeleri halinde, memurlar gibi bir sınırlamaya tabi değildir. Bilindiği üzere memur olarak çalışanlar istifa etmeleri halinde, (eğer usulüne uygun istifa etmiş ise) 6 ay boyunca hiçbir kamu kurumunda 657 sayılı Kanuna tabi memur statüsünde yeniden istihdam edilememektedir. Sözleşmeliler ise bu sınırlamaya tabi olmadığından, görevlerini bırakarak yeni yerleştikleri görevlerine başlayabilirler.

Örneğin 399'a tabi sözleşmeli olarak çalışan bir kişi, 4/B'li bir kadroya yerleşmeye hak kazandığında, 399'a tabi görevini bırakarak, yeni 4/B'li görevine başlayabilir. Bu örnek diğer statüler için ve memurluğa geçecek sözleşmeliler için de aynen geçerlidir.

 

Memurlar.Net
Bu haber 39,653 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce Diyanet İşleri Başkanlığı, halkı yeterince aydınlatıyor mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam