1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Anayasa Mahkemesi bugün emeklilik yaşının 61'e indirilmesine ilişkin Kanun hakkındaki yürürlüğün durdurulmasına ilişkin talebi görüşecek

07 Mayıs 2003 10:56
Yazdır

Yüksek Mahkeme'nin karar günü: Bugün, bürokratların erken emekliliğine yol açan yasanın yürürlüğünü durdurma istemi görüşülecek
Zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e düşüren yasa 'mağdurlarının' geleceği bugün belli olacak. Yasasıyla emekli edilen ve edilecek diplomat ve valilerin Anayasa Mahkemesi heyetine söz konusu yasanın doğuracağı sakıncalara ilişkin bilgi ilettikleri öğrenildi. Anayasa Mahkemesi heyeti, emeklilik yaşını 65'ten 61'e indirirken Bakanlar Kurulu'na da özel yetki vererek kadrolaşmaya dayanak oluşturan yasanın yürürlüğünün durdurulması istemini karara bağlayacak.
Edinilen bilgiye göre, büyükelçiler, merkez valileri ve il valileri tarafından yasanın doğurduğu ve doğuracağı sakıncalara ilişkin heyete bilgi aktarıldı. Mahkeme, esasa ilişkin raporun ardından da davayı esastan karara bağlayacak.
Üst düzey bürokrat seviyesinde ''kıyım'' niteliği taşıyan zorunlu emeklilik yaşını 65'ten 61'e düşüren yasa ''mağdurlarının'' geleceği bugün belli olacak. Yasa nedeniyle emekli edilen ve edilecek diplomatlar, merkez valilerin ile il valilerinin Anayasa Mahkemesi heyetine söz konusu yasanın, doğurduğu sakıncalara ilişkin bilgi ilettikleri öğrenildi.
Sakıncaların daha çok devlet işlerinin yürütülmesi ve ülke çıkarlarının zarara uğrayabileceği konularına odaklandığı kaydedildi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer , diplomasinin sanat düzeyinde bir meslek olduğuna ve deneyimin önemine işaret ederken ''Bu nedenle görevlerinde büyük birikim kazanmış deneyimli diplomatlardan olabildiğince uzun süre yararlanılmasının büyük önem taşıdığını düşünüyorum'' sözleriyle zorunlu emekliliğe karşı olduğunu göstermişti.
Yasaya göre emekli olan ve olacak valiler şöyle: Yahya Gür (Ankara), Muharrem Göktayoğlu (Aydın), M. Ali Türker (Bolu), Sami Sönmez (Eskişehir), Erdoğan Gürbüz (Hakkâri), Yıldırım Kartal (Muş), Alaattin Turhan (Nevşehir), Kemal Yazıcıoğlu (Ordu), Mustafa Demir (Samsun), Aslan Yıldırım (Trabzon), Hikmet Tan (Van), İsmet Metin (Karaman), Cengiz Bulut (Düzce).
Nethaber

 

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
02:23 - Varlık barışı 6 ay daha uzatıldı02:17 - Baba, yangında küçük kızını kurtarırken dumanlara yenik düştü01:55 - AYT testindeki bir soru iptal edildi01:25 - 2019 YKS sonuçları, bir gün önce açıklandı/ Tıklayın01:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını taşıyan tabelayı astı00:05 - Açık arazide çalışan her teknik personel, ek özel hizmet tazminatı alır mı?00:04 - SGK'dan emekli olacak 4/B'li için görüş00:01 - 17 Temmuz 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Tercih döneminde doğru meslek seçimi önem taşıyor23:41 - Gömük dişler mutlaka tedavi edilmeli
23:36 - POMEM eğitim sonu sınavı bu tarihlerde yapılacak23:31 - Ömrünü atalık tohum 'gacer'i yaşatmaya adadı23:26 - 'Borcu yok belgesi bir kez daha ertelensin' talebi23:21 - Yeditepe Üniversitesi'nden yenilikçi eğitim modeli23:16 - ABD'deki FETÖ Şebekesi: Aydoğan Vatandaş23:11 - ABD Dışişlerinden Türkiye ve S-400 açıklaması23:06 - Hatay'da izinsiz konsere polis müdahalesi23:01 - Sosyal medyadan polis memuruna hakarete gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarının, kamu çalışan anketini doldurdunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam