1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gıda fiyatlarında makas daralacak

Gıda fiyatlarını düşürecek tedbirler devam ediyor. Ticaret Bakanı Pekcan "Üreticiyle tüketici fiyatı arasındaki makasın daraltılması için mevzuat çalışması yapıyoruz" dedi
16 Nisan 2019 09:08
Yazdır
Gıda fiyatlarında makas daralacak

Hükümet, gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini düşürmeye yönelik tedbirler alırken, Ticaret Bakanlığı da üreticiyle tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılmasına yönelik mevzuat çalışması yapıyor. Haksız fiyat artışlarına neden olanlara gerekli cezaların verildiğinin altını çizen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gerekli görüldüğünde vergi düzenlemeleri yapılacak" dedi.

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Bakan Pekcan, TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergelerini yanıtladı. Pekcan, iç ve dış piyasa fiyatlarıyla üretim-tüketim dengesini yakından takip ettiklerini belirterek, "İthal maliyetleri, döviz kuru ve diğer makroekonomik değişkenleri de izliyoruz. Gerekli görülmesi halinde tarım ürünlerinin ithalatında uygulanan gümrük vergilerine yönelik de düzenleme yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

MEVZUAT ÇALIŞMASI YOLDA

Bakan Pekcan, şunları kaydetti: "Yaşanan doğal afetlere ilave olarak çeşitli kesimlerce stokçuluk veya manipülasyon gibi piyasa bozucu faaliyetler yürütülmesi fiyat artışlarına sebep oldu. Bu kişilerle ilgili cezai işlem uygulandı. Sebze ve meyve fiyatlarının üretici ve tüketicileri memnun edecek bir dengede oluşması ve makasın daraltılmasına ilişkin, Bakanlığımız faaliyetleri alanıyla ilgili mevzuat çalışması yapılıyor."

Kredi desteği sağlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı da, tarımsal ürünlerin pazarlanması, üreticilerin pazar payının artırılması amacıyla birliklerin kurulmasını teşvik ederken, kredi desteği sağlıyor. Bu kapsamda üreticilere Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından farklı konularda sübvansiyonlu krediler sağlanıyor.

Hasat zamanı vergi ayarı

Bakan Pekcan, hasat zamanı gümrük vergilerinde üretici haklarının korunması gözetilerek vergi ayarlamaları yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Geçen yıl tarımsal ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin indirilmesine ilişkin 5 adet Bakanlar Kurulu kararı, Cumhurbaşkanı kararı yürürlüğe girdi."

Mirat ÇİMEN

Akşam
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:57 - Başkentte inşaat iskelesi yayaların üzerine çöktü16:50 - FETÖ'nün Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi davası yarına ertelendi16:46 - Google'sız Huawei'nin geleceği ne olacak?16:44 - Tunceli Belediyesi tabelayı değiştiriyor16:40 - Tekirdağ'daki DEAŞ operasyonunda 1 tutuklama16:37 - Ordu Valiliği'nden 'radyasyon değerleri' açıklaması16:32 - Askerlik sistemi bayramdan önce yasalaşabilir mi?16:30 - Minare yapmaya parası yetmeyen cemaatin ilginç çözümü16:26 - Tatilde gözetleme cihazlarının kurbanı olmayın16:21 - 'Dur' ihtarına uymayan minibüse uyarı ateşi açılmasına soruşturma
16:17 - Koruma altındaki bitkiyi toplayan 5 kişiye rekor ceza16:15 - Nazilli Belediye Başkanı: Doğmamış çocuklar borçlandırılmış16:13 - Savcı Kiraz davasında istenen cezalar belli oldu16:10 - Kur'an-ı Kerim ve tasavvuf müziğinin balıkların büyümesine etkisi16:05 - Arılar ilçe merkezine girdi, esnaf kepenk kapattı16:01 - Belediyenin borcunu çarşı meydanına astı15:57 - Eski tabip yarbaya FETÖ'den hapis15:50 - 'Teknolojiyi kullanmanın ötesinde teknoloji üretmeliyiz'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğretmenlerin, yaramazlık yapan öğrencinin kulağını çekmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam