1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gıda fiyatlarında makas daralacak

Gıda fiyatlarını düşürecek tedbirler devam ediyor. Ticaret Bakanı Pekcan "Üreticiyle tüketici fiyatı arasındaki makasın daraltılması için mevzuat çalışması yapıyoruz" dedi
16 Nisan 2019 09:08
Yazdır
Gıda fiyatlarında makas daralacak

Hükümet, gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini düşürmeye yönelik tedbirler alırken, Ticaret Bakanlığı da üreticiyle tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılmasına yönelik mevzuat çalışması yapıyor. Haksız fiyat artışlarına neden olanlara gerekli cezaların verildiğinin altını çizen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gerekli görüldüğünde vergi düzenlemeleri yapılacak" dedi.

YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Bakan Pekcan, TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergelerini yanıtladı. Pekcan, iç ve dış piyasa fiyatlarıyla üretim-tüketim dengesini yakından takip ettiklerini belirterek, "İthal maliyetleri, döviz kuru ve diğer makroekonomik değişkenleri de izliyoruz. Gerekli görülmesi halinde tarım ürünlerinin ithalatında uygulanan gümrük vergilerine yönelik de düzenleme yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

MEVZUAT ÇALIŞMASI YOLDA

Bakan Pekcan, şunları kaydetti: "Yaşanan doğal afetlere ilave olarak çeşitli kesimlerce stokçuluk veya manipülasyon gibi piyasa bozucu faaliyetler yürütülmesi fiyat artışlarına sebep oldu. Bu kişilerle ilgili cezai işlem uygulandı. Sebze ve meyve fiyatlarının üretici ve tüketicileri memnun edecek bir dengede oluşması ve makasın daraltılmasına ilişkin, Bakanlığımız faaliyetleri alanıyla ilgili mevzuat çalışması yapılıyor."

Kredi desteği sağlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı da, tarımsal ürünlerin pazarlanması, üreticilerin pazar payının artırılması amacıyla birliklerin kurulmasını teşvik ederken, kredi desteği sağlıyor. Bu kapsamda üreticilere Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından farklı konularda sübvansiyonlu krediler sağlanıyor.

Hasat zamanı vergi ayarı

Bakan Pekcan, hasat zamanı gümrük vergilerinde üretici haklarının korunması gözetilerek vergi ayarlamaları yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Geçen yıl tarımsal ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin indirilmesine ilişkin 5 adet Bakanlar Kurulu kararı, Cumhurbaşkanı kararı yürürlüğe girdi."

Mirat ÇİMEN

Akşam
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:33 - Barış Pınarı'nın başarısı terör örgütünde çözülmeye neden oldu14:26 - Gündemdeki hareketlilik, vatandaşın kredi talebini etkilemedi14:21 - İzne gelen polis, arkadaşını başından vurdu14:13 - 'Türkiye, böyle bir hadsizliği hiçbir zaman kabul etmemiştir'14:06 - '3-5 yıla, emekli maaşları e-devletten bağlanacak'14:02 - Sayıştay, 5 rektör yardımcısı atayan üniversiteyi uyardı14:00 - 'Milletimiz adalete daha fazla güvenmek istiyor'13:55 - 'Algı operasyonlarına en güzel cevabı halkımız veriyor'13:53 - Bakan Yardımcısı: Volkswagen yatırımı devam edecek13:50 - YPG/PKK'nın yalanını gerçek Zeliha çürüttü
13:44 - YÖK, MAKÜ'deki cinsel taciz ile ilgili karar verdi13:40 - Başkentliler en çok bu ürünü tüketti13:37 - Palamut tezgahlarda 'seyirlik' oldu13:34 - Beşiktaş'ta o isim başkan adaylığından çekildi13:29 - FETÖ zanlısı Valinin cezası arttırıldı13:24 - Samsun'da FETÖ'den 7 kadına adli kontrol13:21 - Terör örgütünün kış üslenmesine fırsat verilmiyor13:21 - A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Abdullah Avcı'yı ziyaret etti.
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam