1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye meclisinin yetkisi ne kadar?

Ankara ve İstanbul'da, Büyükşehir belediye meclislerinin Ak Parti'de olması, bu illeri nasıl etkileyecek?
16 Nisan 2019 09:41
Yazdır
Belediye meclisinin yetkisi ne kadar?

Ankara ve İstanbul'da, Büyükşehir belediye meclislerinin Ak Parti'de olması, bu illeri nasıl etkileyecek?

DW Türkçe bu konuyu Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e ve Eskişehir'de Belediye Meclisi'nin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Birsen'e sordu

Büyükerşen: Devamlı idari yargı yoluna gittik:

Büyükerşen, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, bu sorunu iki yöntemle aştığını anlatıyor; projelere yönelik engellemelerle ilgili olarak halkı sürekli bilgilendirmesi ve meclis kararlarını idari yargıya taşımak. Açtığı davalar zaman alsa da mahkemelerin büyük çoğunlukla meclis kararlarını bozduğunu söyleyen Büyükerşen, "Sonuçta meclis engelini ortadan kaldırıyordum ama bu süreçte projelerin maliyetlerinin artması ve halkın hizmetten yararlanmasının gecikmesinden kurtulamıyorduk" diyor.

AK Parti'li Birsen: Meclisin bir tek kredi kullanma yetkisinde sözü geçiyor

Son dönemdeki atılımlarla turizm şehri olarak anılan Eskişehir'de Belediye Meclisi'nin AK Parti'li Grup Başkanvekili Mustafa Birsen ise geçen dönemde çok büyük zorluklar yaşanmadığını görüşünde. DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Birsen, projelerle ilgili olarak mecliste yüzde 95 oranında ittifak sağladıklarını ifade ediyor.

AK Parti'li Birsen, meclisin bir tek kredi kullanma yetkisinde sözünün geçtiğini ve bunun dışındaki konularda Belediye Başkanının idari olarak yetkili olduğunu söyleyerek, Ankara ve İstanbul için de büyük sorun çıkacağını düşünmediğini belirtiyor. Belediye Başkanı'nın 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeler Yasası'ndan aldığı yetkinin zaten yeterli olduğunun altını çizen Birsen küçük detaylarda sıkıntılar olabileceği ancak aşılamayacak kadar çok büyük sorun yaşanmayacağı kanaatinde.

Erdoğan, belediye meclisi üyelerine, projelere itiraz etmeyin dedi

Ankara'da siyasi kulislere yansıyan bilgilere göre Erdoğan geçen hafta AK Parti'nin Ankara ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleriyle bir araya geldi. Edinilen bilgilere göre, Erdoğan vatandaşların yararına olacak projelere itiraz etmemeleri ve Yavaş'ın "Bana izin vermedikleri için projelerimi hayata geçiremedim" algısı oluşturmasına izin vermemeleri uyarısında bulundu.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
15 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:46 - Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı olayında yeni gelişme23:44 - Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza23:34 - Mardin'de terör saldırısı: Askeri aracın geçişi sırasında...23:34 - CHP'li Ceyhan Belediyesi, 12 personeli işten çıkardı23:30 - Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı: İşte 23 Nisan düeti23:20 - Türk mutfağı Karadağ'da tanıtıldı22:57 - Giresun'da heyelan kara yolunu kapattı22:38 - KADEM'den nafaka görüşü: Yargıtay içtihat değiştirsin22:28 - Defalarca yere yığıldı, yardıma gelene de tepki gösterdi22:19 - '2 milyon kan bağışçısı sayısını ikiye katlamak istiyoruz'
22:15 - Tescilli mesir macununda hedef yurt dışı pazarı22:07 - Balıkçılar ağ mesaisinde22:00 - 'Tarım plan ve programlarını Ramazan ayından önce açıklayacağız'21:52 - 'FETÖ'den, 240 bini kişi hakkında, adli işlem yapıldı'21:47 - Kılıçdaroğlu'na yumruk atan şahıs savcılığa sevk edildi21:43 - Burdur'da devrilen traktörün sürücüsü öldü21:39 - Bu araçtan sağ çıktılar21:36 - Önce uçtular, sonra ceza yediler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam