1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ASELSAN Özkaynaklı AR-GE projeleri üniversite ve sanayi iş birliğinde

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, "ASELAN kurulduğu günden bugüne büyük Türk milletine duyduğu vefa borcunu silahlı kuvvetlerimize dünyanın en ileri savunma teknolojilerini kazandırarak ödemeye çalışan bir misyon şirketidir" dedi
16 Nisan 2019 18:18
Yazdır
ASELSAN Özkaynaklı AR-GE projeleri üniversite ve sanayi iş birliğinde

Savunma Sanayi Başkanlığı himayesinde bulunan ASELSAN, Öz Kaynaklı AR-GE Projeleri Üniversite ve Sanayi iş birliğinde Ostim'de tören gerçekleştirdi. Tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı ardından tanıtım filmi gösterildi. Törenden bir konuşma yapan Görgün, ASELSAN'ın güçlü kurumsal yapısı ile öncülük ettiklerini kaydederek, "ASELSAN kurulduğu günden bugüne büyük Türk milletine duyduğu vefa borcunu silahlı kuvvetlerimize dünyanın en ileri savunma teknolojilerini kazandırarak ödemeye çalışan bir misyon şirketidir. Milli teknoloji geliştirme hedefiyle silahlı kuvvetlerimize milli ve yenilikçi savunma teknolojileri kazandırmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra ileri teknoloji ürünlerini 64 ülkeye ihracat eden ASELSAN 2018 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar TL'nin üzerindeki ihracat ile ülkemizin dış ticaret dengesine ve teknoloji alanındaki bağımsızlığını da büyük katkı sağlamaktadır. Bünyesinde bulunan 6 AR-GE merkezinde 3 bin 917 AR-GE personeli bulunan ASELSAN gerçekleştirdiğin AR-GE çalışmaları sonucunda 450 fazla patent, faydalı model, marka tescili ve endüstriyel tasarım tesciline sahiptir. Günümüzde hakim olan bilim ve teknoloji temeline dayalı yeni ekonomik anlayışta ülkelerin küresel rekabet kabiliyeti AR-GE'ye verdikleri önem ve ayırdıkları kaynak ile doğrudan ilişkili seviyeye gelmiştir. Bir ülkenin AR-GE ekosisteminin başlıca kaynak sağlayıcıları olan kamu, akademi ve özel sektörün bu alandaki yatırımları bütünsel anlamda ele alındığında o ekonominin lokomotifi niteliğini taşıdığını görmekteyiz. Dünya ekonomik forumu tarafından hazırlanan 2016- 2017 küresel rekabetçilik raporunda ilk 10'da yer alan ülkelerin AR-GE yoğunluklu büyüyen ülkeler olması bunun somut kanıtı olarak gösterilebilir. Gelişmişlik ve AR-GE yoğunluğunun da aynı yakınlıkta bağı olduğu aşikardır" diye konuştu.

"Türkiye üniversite ve sanayi iş birliğinde 140 ülke arasında kendine 66.sırada"

Küresel rekabetçilik raporuna göre; Türkiye'nin teknolojik hazırlık alanında 2015 yılında 140 ülke arasında 64. sırada, inovasyon alanında ise 75. sırada olmasının önümüzde kat edilmesi gereken yol olduğuna dikkat çekerek Görgün, "Aynı raporda ülkelerin küresel rekabetçiliğinin ölçümünde sanayi kuruluşlarının üniversitelerle yaptığı iş birlikleri de önemli bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Bu alandan bakıldığında Türkiye üniversite ve sanayi iş birliğinde 140 ülke arasında kendine 66.sırada yer bulmuş durumdadır. AR-GE rekabet için zorunluluk olarak görülmektedir" diye konuştu.

Görgün, Üniversitelerdeki kadronun akademik bilgi birikiminden ve öğrencilerin yenilikçi fikirlerinden maksimum düzeyde istifade etmek adına öz kaynaklarla destekleyerek AR-GE projelerini özellikle üniversiteler ile iş birliği içerisinde gerçekleştirmeye gayret gösterdiklerini kaydederek, "Bu bağlamda 2018 yılında 22 üniversite ile yürüttüğümüz 46 öz kaynaklı AR-GE projesiyle birlikte şimdiye kadar üniversitelere öz kaynaklardan verdiğimiz toplam proje tutarı 14 milyon dolara yaklaşmış durumunda" ifadesini kullandı.

ASELSAN olarak konusunda başarılı olmanın sadece finansal kaynaklarla mümkün olmadığının, AR-GE yönetimi konularında iyi yetişmiş AR-GE liderleri ve insan kıymeti yetiştirmenin kritik bir gereklilik olduğunun bilincinde olduklarını söylenen Görgün şunları kaydetti:

"Yenilik ve teknolojiyi sürdürülebilir kılmak amacıyla 2017- 2018 döneminde başlattığımız ASELSAN akademi ile çalışanlarımızın lisansüstü eğitimi sırasında alacakları derslerin ve yapacağı test çalışmalarının sanayide çalıştığı projelere göre şekillenmesine hedefliyoruz. Bunun yanı sıra üniversitelerde doğan yenilikçi fikirlerin ticarileşmesine ve pazarda kendine yer bulabilmesine büyük önem veriyoruz. ASALSEN Akademi kapsamında üniversitelerin ASELSAN'ın 5 sektöründe bulunan ve değeri 1.5 miyar TL'nin üzerinde olan laboratuvar, entegresyon ve test altyapılarını kullanmalarına olanak sağlıyoruz. Üniversitelerin yanı sıra öz kaynaklı AR-GE projelerinde teknokent şirketleri ve KOBİ'lerle yaptığımız iş birliklerinin de stratejik hedeflerimize ulaşmamızda bize büyük katkılar sunduğuna inanıyoruz."

Törene Savunma Sanayi, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyeleri, Yök Üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetlerini Geliştirme Vakfı, Üniversite Öğretim Üyeleri, KOBİ'ler ve özel sektör çalışanları katıldı. Günün anısına teşekkür plaketi verilip ardından imza föyüne imza atılarak törene son verildi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
05:01 - Meteoroloji saat vererek yeni uyarı yayınladı00:24 - Balıkesir'de FETÖ operasyonunda 28 kişi tutuklandı00:22 - TAGEM ile Florida Uluslararası Üniversitesi arasında iş birliği00:21 - Yıldırım: 7,5 milyondan fazla oy sayılsaydı sonuç farklı olurdu00:19 - Yola dökülen gübre zincirleme kazaya neden oldu...00:16 - BORON satışı geçen yıla göre katlanarak arttı00:13 - Şube müdürleri, Bakan Selçuk'tan açıklama bekliyor: Hani oyun sırasında kural değişikliği yapılmayacaktı?00:05 - 25 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - %60'a varan indirim23:47 - Kurtulmuş: İnşallah 23 Haziran'ı bir şenlik havasında kutlayacağız
23:13 - HDP'li eski vekilinin kardeşi tutuklandı23:01 - Özhaseki: PKK, FETÖ ve DEAŞ'ın para verenleri aynı22:58 - Milli Savunma Bakanlığından 'Anadolu Ankası' tatbikatı22:56 - Hatay'da 8 bin Suriyeli iftar sofrasında buluştu22:54 - Yola dökülen gübre faciaya neden oldu: 1 ölü, 2 yaralı22:38 - ABD'deki FETÖ okulları yöneticisi maaşı, NASA astronotlarından yüksek22:35 - Tatvan'da 4 terörist etkisiz hale getirildi22:33 - Bakan Dönmez: Maden sahası ihale sayısında hedef 2 bin
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam