1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Çakmak Hattı' çöp yığınıyla doldu

Mareşal Fevzi Çakmak tarafından Almanya saldırısına karşı yaptırılan "Çakmak Hattı" çürümeye terk edildi
17 Nisan 2019 23:10
Yazdır
'Çakmak Hattı' çöp yığınıyla doldu

2. Dünya Savaşı yıllarında Mareşal Fevzi Çakmak tarafından Almanya saldırısından korunmak için Çatalca'dan Büyükçekmece'ye kadar yaptırılan "Çakmak Hattı" koruganları çürümeye terk edildi. Çöp yığını haline gelen koruganların havadan çekilen görüntülerinde kimi zaman bir tarlanın ortasında kimi zamanda E-5 Karayolunun yanında yer aldığı görülüyor.

2. Dünya savaşı başlamadan Mareşal Fevzi Çakmak tarafından Almanya'nın saldırısından korunmak için yaptırılan "Çakmak Hattı" koruganları kaderine terk edildi. Çatalca'dan Büyükçekmece'ye kadar uzanan hatta bulunan koruganların içler acısı durumu çekilen görüntülerle gözler önüne serildi. Düşmandan korunmak için inşa edilen yapıların duvarlarına yazılar yazılmış, içleri çöp yığınları ile doldurulmuş. Makineli tüfek ve top yuvaları olarak inşa edilen koruganlara kimi zaman bir tarlanın ortasında kimi zamanda yol kenarlarında rastlamak mümkün. Koruganların bazılarında askeri kamuflaj boyaları, havalandırma boruları, demir kapılar ile birlikte top ve tüfek mevzileri halen ayakta kalan kısımları var. Her koruganın kapısında yapıldığı tarih gün ay ve yıl olarak belirtilmiştir. Koruganların son durumu havadan çekilen görüntüler ile gözler önüne serildi. Görüntülerde tarlaların ortasında duran ve üzerileri topraklar kapatılan koruganları fark etmek neredeyse imkansız duruma geldi. Büyükçekmece Gölü kenarında yer alan koruganları ise hemen fark edilebiliyor.

"Kendinden iz bırakmak istediğini ifade ediyorlar"

İkinci Dünya Savaşından korunmak amacıyla Çakmak Hattının oluşturulduğunu ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi(BAU) iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakültesi Dr. Öğretim üyesi Nuri Yazıcı, "1939 Eylül Ayında Savaş başlayınca Fevzi Çakmak , İsmet İnönü zamanında bu hattı tekrar gündeme getirdi. O zaman yapılmasına karar verildi. Araştırmacılar Fevzi Çakmak tarihe kendinden iz bırakmak istediğini ifade ediyorlar. Çünkü hattın adı Çakmak Hattı diye adlandırılmıştır. Şimdi Bulgaristan'dan gelecek olan bir saldırıya karşı cephe olarak bu koruganlar dizilmişti. Ancak savaş hattı başka bir yerden açıldı. Yunanistan yenilince bütün Ege hattı savunmasız kaldı. Böylece Çakmak Hattının arkasına dolaşılmış oldu. Böylece Çakmak Hattı kıymetini kaybetmiş oldu" diye konuştu.

"Çevresini çok perişan gördüm"

Büyükçekmece'de bulunan koruganları incelediğini ifade eden Yazıcı, "Benim gördüğüm koruganlar çok bakımsızdı etrafında hiçbir muhafaza yoktu. Zaten duvarları yazılı kimisinin içi tahrip olmuş, içinde ateşler yakılmış. Kimisine de insanlar müdahale edemesin diye kapılarını demir kafesler ile kapatmışlar. Çevresini çok perişan gördüm. Avusturya'da Osmanlının Viyana Kuşatmasının izlerini hala muhafaza edip turistler hala oralara ziyarete götürülüyorlar. Türkiye'de bu koruganlar ile ilgili çok şey yapılabilir. Koordine bir çalışmayla bunlar temizlenmelidir" ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:59 - Belediye Gelirleri Kanununun Yönetmeliğinde Değişiklik03:58 - Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulunun Görev, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik03:57 - Ulaştırma, Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliğinde Değişiklik03:56 - Mahalli İdareler Uzlaşma Yönetmeliğinde Değişiklik03:55 - Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik03:54 - Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:53 - Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliğinde Değişiklik03:52 - Mahalli İdareler Bütçe İçi İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik03:51 - Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik
03:50 - Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik03:49 - Kent Konseyi Yönetmeliğinde Değişiklik03:48 - Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:46 - Belediyelerin Konut ve İşyeri Tahsisi, Kiralaması ve Satışına Dair Genel Yönetmelik03:45 - Belediye Zabıta Yönetmeliğinde Değişiklik03:44 - Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik03:42 - Belediye Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam