1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bolu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın ''yabancı uyruklulara yardım yapılmaması'' talimatına ilişkin suç duyurusunda bulundu
18 Nisan 2019 13:43
Yazdır
Bolu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın ''yabancı uyruklulara yardım yapılmaması'' talimatına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, Hukukçular Derneği, Özgür-Der, Sadakataşı Derneği, Yeryüzü Avukatlar Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği, Uluslararası Suriyeli Hukukçular Derneği ve Yeryüzü Çocukları Derneği temsilcileri, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın ''yabancı uyruklulara yardım yapılmaması'' talimatına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği adına açıklama yapan Avukat Uğur Yıldırım, 31 Mart 2019 yerel seçimleri neticesinde mazbata alarak göreve başlayan Bolu Belediye Başkanı Özcan'ın seçim öncesinde sıkça dile getirdiği Suriyeli mültecilere ayrımcılık uygulayacağına yönelik vaatlerini mazbata aldıktan sonra uygulamaya koyduğunu belirtti.

Yıldırım, Özcan'ın Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne kentteki yabancı uyruklu kişilere ayni ve nakdi yardım yapılmaması talimatını verdiğini, aşevlerinin kapısının dahi ihtiyaç sahibi Suriyelilere kapanmasına neden olduğunu söyledi.

Avukat Yıldırım, belediye başkanının bu tutumunun kamuoyunda infial uyandırdığını, sivil toplum kuruşları ve baroların Özcan'a çağrılar yaptığını ifade ederek, söz konusu çağrılara cevap verilmediğini, Suriyelilere yönelik ayrımcı tutumun devam ettirildiğini ve kamuoyunu rahatlatıcı hiçbir girişimde bulunulmadığını anlattı.

Belediye başkanının bu tutum ve söylemiyle İnsan Hakları Beyannamesi'nde yer alan sığınma ve sığınma olanaklarından faydalanmaya ilişkin 14. maddeyi, Anayasa'nın eşitlik ilkesini ve belediye hizmetlerinden herkesin eşit yararlanmasına dair kanunu ihlal ettiğini dile getiren Yıldırım, ''Özcan'ın açıklamasında yer alan Suriyelilerin birden fazla kurumdan maaş aldıkları, Türk halkından çok daha iyi yaşadıkları gibi söylemler, haksız, mesnetsiz ve en basit haliyle genelleme yapılarak Suriyelilerle ilgili üretilmiş doğru bilinen yanlışlardan ibarettir. Bu söylemlerin gerçekliğini araştırmadan, popülist ve faşist bir yaklaşımla hakaret etmek, belediye başkanlığı makamında olan bir kişiye yakışmadığı gibi aynı zamanda yapılan açıklamaların mahiyetine bakıldığında suç teşkil etmektedir." diye konuştu.

Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya da "Bolu'da Bolulu garibanları, Türkiyeli yoksul insanları Suriyeli muhacirlere karşı kışkırtmaya çalışmak, bir belediye başkanının yapabileceği en kötü iştir. Belediye başkanları ya da diğer siyasiler, kendi illerinde, kendi yetki alanlarında yaşayan insanların daha iyi iş imkanlarına, daha iyi eğitim imkanlarına, daha iyi sağlık imkanlarına kavuşmaları için uğraşmalıdırlar. Gariban insanları, yoksul insanları birbirlerine karşı kışkırtmaya çalışmak, adaletsizliktir, insanlık suçudur. Siyaset zemininde, medya zemininde ve her şeyden önce insanlık vicdanında Bolu Beyliğine soyunan Tanju Özcan'ın davranışı mahkum edilmelidir. Kendi partisi dahil olmak üzere, yabancı düşmanlığını kışkırtmanın insanlık suçu olduğunu herkes açık bir şekilde vurgulamalıdır." ifadelerini kullandı.

- Dilekçeden

Açıklamanın ardından Uluslararası Mülteci Hakları Derneği'nin avukatının, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Suriyeliler ve yabancı uyruklular hakkında basına verdiği röportajlar ve sosyal medya hesabından yayınladığı reklam filmi delil olarak sunuldu.

Dilekçede, Özcan hakkında ''kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi'', ''iş ve çalışma hürriyetinin ihlali'', ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' ve ''nefret ve ayrımcılık'' suçlarından kamu davası açılması ve Tanju Özcan'ın cezalandırılması talep edildi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:35 - İki ilimizde korkutan depremler meydana geldi01:39 - UBER sürücüleri darp edilen meslektaşları için eylem yaptı01:36 - Şahin: HDP'de olsaydı, ama onlar Türkiye Partisi olmayı başaramadılar01:33 - Sağlık Bakanı Koca'dan Dr. Nedret Emiroğlu'na tam destek01:30 - 'Bakanlığımızın kulüplerin finansal süreçleri ile ilgili bir tasarrufu yoktur'01:29 - Mahalleli sokağa döküldü: Özel harekatçılar olay yerine geldi00:05 - 21 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:02 - KPSS istatistikleri yayımlandı00:00 - Ramazan birlikte güzel23:51 - İşte Huawei ve Google arasındaki restleşmenin perde arkası
23:46 - 1 milyon liralık soygun yapan çete çökertildi23:41 - Bayram tatilinde Yunan adalarına Türk akını23:36 - Omurilik pili tedavisi felçli hastalara umut oldu23:31 - Bir babanın hukuk mücadelesi23:26 - Tatilcilerden bayramda Ayder Yaylası'na ilgi23:21 - Binali Yıldırım, Yılmaz ailesini evinde misafir etti23:16 - Tokat'ta otomobil tırla çarpıştı: 2 polis şehit, 2 yaralı23:11 - Denizli'de ekmeğe zam yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni ara tatil uygulamasını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam